Fotbalisté ženevského klubu tím navázali na stejný úspěch v Poháru UEFA z roku 2002. Tehdy vyřadili pražskou Slavii, Zaragozu, Herthu Berlím a zastavil je až další španělský klub Valencia CF. Ale tři roky poté vyhlásil fotbalový klub bankrot a z krize mu pomohl právě movitý majitel hokejového Servette.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

Teď se tedy dere sedmnáctinásobný mistr Švýcarska, který byl předtím dokonce dvakrát ve čtvrtfinále Poháru vítězů pohárů (1967, 1979), zpátky na výsluní.

A za vzestupem mnozí odborníci vidí padesátiletého kouče René Weilera. „Jeho rukopis je na týmu jasně patrný,“ vypozoroval i jeho plzeňský protějšek Miroslav Koubek.

A co si naopak švýcarský trenér myslí o Viktorii? „Plzeň je atletický, fyzicky silný, organizovaný tým, velmi zkušený,“ řekl na adresu osmifinálového soupeře kouč, který v roce 2017 dovedl Anderlecht Brusel až k belgickému titulu, ale v září byl vyhozen po porážce na hřišti Bayernu Mnichov (0:3) v Lize mistrů. Nepomohlo mu ani to, že byl předtím na konci sezony vyhlášen nejlepším manažerem v Belgii.

Lukáš Červ při utkání v Ženevě.
Bylo to náročné utkání, hodně o běhání, prohlásil Červ v Ženevě

Weiler trénoval i v Norimberku nebo egyptském Al-Ahlí, s nímž získal mistrovský titul i Superpohár. Ve Šýcarsku vedl i Schaffhausen, Aarau a Luzern.

V Ženevě vystřídal loni 20. března Alaina Geigera, předtím rok působil v japonském Kashima Antlers. K výročí na lavičce Servette si může dát postup do čtvrtfinále Konferenční ligy. Jeho tým je na vzestupu, šance po domácí bezbrankové remíze rozhodně má. „Za poslední měsíce jsme se hodně posunuli, je to znát i na sebevědomí hráčů,“ tvrdí i René Weiler.

Bude to stačit na Plzeň?

Osobnosti Servette

  • Jérémy Frick – 31letý gólman je kapitánem týmu.
  • Keigo Tsunemoto – japonský rychlík na levém kraji obrany, kouč ho zná z Kashimy.
  • Yoan Severin – stoper, byl tři roky v mládeži Juventusu.
  • Timothé Cognat – klíčový záložník z Francie, doma jen střídal, ale oživil hru.
  • Enzo Crivelli – další Francouz s předky v Itálii i Alžírsku. Je to „divočák“, který svůj důraz také několikrát přehnal.
  • Miroslav Stevanović – křídelník z Bosny přišel na hřiště ve druhé půli a hodně zlobil.