Na rozdíl od spíše socialistickou výstavbou poznamenané Kostanaje, kde nastoupili viktoriáni na konci srpna v play-off o Konferenční ligu, je Astana podstatně modernější město, i když i jeho historie sahá až do 18. století. Astana, což je v překladu hlavní město, se původně jmenovala Achmolinsk od slova akmola (bílý hrob).

V roce 1961 se přejmenoval na doporučení N. S. Chruščova na Celinograd podle celin, jejichž obdělávání tehdy bylo v oblasti kolem řeky Išim, která městem protéká, hlavní činností. Astana se používá od roku 1998, s výjimkou let mezi 2019 a 2022, kdy se používal název Nur-Sultan na počest prvního kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva.

Zdroj: Deník/Zdeněk Soukup

Ale styl zůstává věrný socialistickému konceptu, přestože je tady i moderní výstavba, kterou navrhl uznávaný japonský architekt Kišó Kurokawa, jenž projektoval také nové Astanské mezinárodní letiště.

K dominantám patří Prezidentský palác Ak Orda, což v překladu znamená Zlatá horda. Dostanete se téměř až k němu, ale předtím si vás bedlivým zrakem změří ozbrojený policista. Davy turistů jako na Pražském hradě tady však nečekejte, ostatně ani při cestě zdejším Central parkem moc lidí nepotkáte, ani Astana není turistickým rájem.

Cyklista Roman Kreuziger se objevil spolu s dalšími osobnostmi jako třeba operní pěvkyně Eva Urbanová nebo biskup Tomáš Holub v kalendáři ke 111 letům Viktorie Plzeň.
Co spojuje Astanu a Plzeň? Nejen působení fotbalového trenéra Bílka

Další zajímavostí je Palác míru a harmonie - pyramida, kterou navrhl architekt Norman Foster, Islámské centrum, které sponzoroval emír Kataru, nebo nákupní a zábavní centrum Chan Šatyr. To všechno jsou budovy postavené až po roce 2005. I dnes je patrné, že Astana stále mění svojí tvář, panelová sídliště jsou postupně nahrazována mrakodrapy.

Ani vás tedy nepřekvapí, že druhá největší mešita ve městě je přímo mezi nimi. Jakmile však sejdete z hlavních tříd, lesk zmizí. Jako třeba při procházce ulicí s věhlasným názvem třída Kosmonautů nebo při pohledu na oprýskaný starý dům jen kousek od novinářského hotelu, z jehož okna se vám nabízí pohled na rozpadlý stadion připomínající ten brněnský Za Lužánkami.

Ale jinak je Astana sportovní město. Právě ve chvíli, kdy plzeňská výprava odlétala z Prahy, tady vrcholil tenisový turnaj ATP se Sebastianem Kordou ve finále. Hned naproti fotbalového stánku FC Astana se nachází hokejová aréna Barysu, který hraje Kontinentální hokejovou ligu. V čase plzeňské návštěvy byl zrovna na tripu po venkovních zápasech na hřištích Dynama Minsk, CSKA Moskva a Vyťazu. Ve stejném areálu je i krytá hala pro rychlobruslaře. Olympijské kruhy vedle té tenisové pak připomínají kandidaturu Kazachstánu na zimní hry v roce 2022, centrem sice mělo být Almaty, až do roku 1997 hlavní město, ale i s Astanou se počítalo.

Teď sem, do Asie, přijeli fotbalisté Viktorie Plzeň bojovat o body v evropském poháru. Jako by i tohle završilo zdejší paradoxy.