„Neapol možná první zápas doma trochu podcenila, ale Plzeň i tak absolutně zaslouženě postoupila, a jen doufám, že jí to vydrží. Zaslouží velké uznání – může dojít hodně daleko," řekl Nedvěd v Praze, kde jako reklamní tvář firmy Adidas pokřtil běžeckou obuv z nové kolekce Boost.

Jak daleko? Česká legenda je v předpovědích optimistou.

Podle držitele Zlatého míče může západočeský celek napodobit pražskou Slavii, jež v roce 1996 prošla až do semifinále tehdejšího Poháru UEFA.
„Plzeň to rozhodně může zopakovat, i když teď už ji nikdo nemůže brát na lehkou váhu," dodal.

Nyní čeká Horvátha a spol. Fenerbahce Istanbul, které má ve svém kádru několik hvězd – a mimo jiné dalšího Slováka Miroslava Stocha.

„Jsem přesvědčený, že přes něj zase postoupí. Oni si to v současnosti svojí otevřenou hrou mohou rozdat s kýmkoli. To je jejich velká přednost, nebojí se hrát," uvedl Nedvěd.

„Sleduji Plzeň trochu déle, má fantastického trenéra, který dobře složil tým a kluci ho poslouchají. Můžeme mu (trenéru Vrbovi) jen složit kompliment. Mě jejich fotbal baví," prohlásil.

Rád by, aby se jeho Juventus nechal Plzní inspirovat před pátečním šlágrem italské ligy, v němž vyzve právě Neapol. Půjde o přímý souboj prvního a druhého týmu a „Stará dáma" by v případě výhry odskočila už na devět bodů a výrazně se přiblížila obhajobě titulu. „Je to jeden z rozhodujících duelů. Plzeň dala Neapoli ve dvojzápase 5:0 a nevím, jestli se tohle povede i nám. Pavel Horváth (kapitán Plzně) mě už samozřejmě hecoval," líčil Nedvěd, který se z trávníku a šaten přesunul v Turíně do kanceláře.

Plzeň je proto pro něj zajímavá i svým hráčským materiálem. Byť Nedvěd odmítl hovořit konkrétně, i lidé z vedení Juventusu registrují formu současných plzeňských hvězd v čele s talentovaným záložníkem Vladimírem Daridou.
„Bavil jsem se o tom se sportovním ředitelem Juventusu, někteří plzeňští hráči mají velkou budoucnost. Třeba i pro Juventus," prohlásil Nedvěd. „Teď už dokázali, že můžou hrát na špičkové evropské úrovni. Je možné, že někoho doporučím. Ale jména neřeknu, protože pak jejich cena stoupne a my je nebudeme schopni zaplatit," žertoval Nedvěd.

Jeho pochvalu však sklidila i Sparta, velký rival Plzně, která v souboji s Chelsea měla v odvetě na Stamford Bridge na dosah prodloužení, ale v závěru smolně inkasovala.

„Velká škoda, kdyby v odvetě na Chelsea zúročili pár brejků, mohli jsme mít dva týmy v osmifinále Evropské ligy. I tak se ve Spartě začíná projevovat dobrá práce trenéra Lavičky. S Chelsea doplatili na to, že neměli tolik zkušeností," přemítal Nedvěd.

Letošní vystoupení Plzně a Sparty mu však dalo naději, že český klubový fotbal je po hubených letech na vzestupu. „Kluci poznali, že se není čeho bát," řekl Nedvěd.

Podle něj české lize pomůžou i velké zimní návraty krajánků ze zahraničí v čele s Milanem Barošem, Radoslavem Kováčem a Davidem Jarolímem. „Ti kluci prošli velkými evropskými týmy, teď můžou poradit těm mladším, jak trénovat, co dělat pro fotbal navíc," dodal.