První jarní divizní derby je tady. Už v sobotu dopoledne vypukne v Plzni na Slovanech velká bitva mezi domácím Petřínem a fotbalisty Doubravky. Jednoznačným favoritem přitažlivého souboje jsou hosté, kteří na jaře válcují jednoho soupeře za druhým a z šesté příčky momentálně ztrácejí pouhé dva body na medailové pozice.

A Petřín? Ten se topí ve velké krizi. A ne po kotníky, ani po kolena, ale až po prsa. Sedm kol před koncem jsou svěřenci trenéra Radka Vodrážky na posledním místě a na první nesestupovou příčku ztrácejí deset bodů. „Jsme v situaci, kdy už nehrajeme ani o záchranu, ale o to, aby nás začal fotbal zase bavit. I když se nám ale nedaří, o motivaci máme všichni postaráno. Je to derby. Za nás hraje hodně kluků, kteří si prošli Senkem, a naopak. Rozhodně chceme uspět,“ říká kouč plzeňského Petřína Radek Vodrážka.

„Rádi bychom, aby nás fanoušci přišli podpořit. Uděláme všechno pro to, abychom je potěšili výkonem a výhrou,“ slibuje hlavní trenér Plzeňanů. A jaké utkání očekává jeho protějšek na lavičce doubraveckého klubu? „I když jsme na tom v tabulce mnohem lépe než soupeř, tak nás rozhodně nečeká nic jednoduchého. I kdyby měl Petřín všechny další zápasy prohrát, tak na nás se bude chtít vytáhnout,“ má jasno trenér Doubravky Luboš Vašica. „Očekávám tuhý boj o každý metr hřiště,“ míní kouč Senka.

Vašica se v probíhajícím ročníku může spolehnout mimo jiné na gólovou formu snajpra Milana Ungra, který patří mezi to nejlepší v celé soutěži. Před týdnem jeho střelecký apetit odnesly silné Sedlčany, které mladý forvard Senka rozesmutnil celkem dvakrát. „Milan je rozený střelec, ale není to jenom o něm. Máme spoustu dalších hráčů, kteří jsou schopní vstřelit branku a rozhodnout zápas,“ vysvětluje Vašica.

Plzeňské derby mezi Petřínem a Doubravkou budou sledovat také bývalí hráči či trenéři obou celků, ale také ostatní sportovci, kteří ve své kariéře něco dokázali. Pavel Fořt, bývalý prvoligový fotbalista a současný trenér mládeže Viktorie Plzeň, přeje Petřínu. Je si však vědom, že tým ze Slovan čeká velice těžký úkol.

Sporný gól měl padnout po přešlapu.
S lístkem na fotbal sleva na házenou. Zubří ale hrozí, že v Plzni nenastoupí

„Moc bych si přál, aby Petřín zvítězil. Znám tam spoustu lidí, začínal jsem tam s trénováním sedmnáctky. Často chodím na jejich zápasy. Ale obávám se, že Doubravka bude silnější. Má formu, střílí hodně branek, vzadu má zkušeného obránce Petra Knakala. Petřínu se naopak nedaří, má problémy v útočné fázi a ještě větší v defenzivě,“ podotýká Pavel Fořt. „Plusem zůstává, že na Petříně dávají přednost mládí. Bohužel, na dospělý divizní fotbal to zatím nestačí. Moc bych si přál, aby se tady divize ještě udržela, ale upřímně už to moc nevidím,“ dodává Fořt.

Trošku opatrnější je Zdeněk Michálek, legendární fotbalista i trenér, bývalý kouč Senka a současný technický poradce fotbalového oddílu z Doubravky. „Je pravda, že forma obou týmů je zcela rozdílná, ale je to derby. Tam se veškeré předpoklady mažou. Myslím si, že zvítězí šťastnější tým. Je totiž jasné, že oba týmy si nic na hřišti nedarují,“ myslí si Zdeněk Michálek. Podobný scénář očekává i Petr Kural, bývalý kouč plzeňského Petřína. „Podle mě rozhodne začátek utkání a kdo dá první branku. Tam se bude lámat chleba.“

FAVORITEM JE DOUBRAVKA, ALE DERBY JE DERBY …

Nejen ve fotbale, ale i v ostatních sportech to tak už bývá. Derby, které je veřejností hodně sledované, zpravidla nemá favorita. A to bez ohledu na postavení v tabulce či aktuální formě. Ostatně o tom hovoří také Jaromír Mysliveček, bývalý vynikající fotbalista, trenér Škody Plzeň a současný lodivod plzeňského Rapidu.

„Je to derby a Petřín se určitě bude rvát. Takové zápasy předem určeného vítěze nemívají. Je pravda, že Doubravka je na koni a hraje pohledný fotbal, ale to ještě nic neznamená. K Senku i Petřínu mám blízko, mám tam spoustu přátel, takže tipovat nebudu. Přál bych si, aby se na Slovanech hrál pohledný fotbal a vyhrál lepší. Zároveň bych si moc přál, aby se divize na Petříně hrála i příští rok,“ říká pětasedmdesátiletý kouč.

A jak tipují výsledek utkání ostatní? „Doubravka je zachráněná, má skvělé jaro. Co mám informace, daří se jí i herně. Favoritem je Senco, kterému bych samozřejmě přál vítězství. Tipuji 3:1,“ myslí si Aleš Jindra, bývalý kouč Doubravky, který jako aktivní hráč oblékal dres Viktorie Plzeň či Blšan a v roce 2009 získal coby asistent trenéra Dušana Uhrina mladšího mistrovský titul s rumunskou Kluží.

Martin Zeman
Zeman: Vyhrát titul na Slavii, to by bylo hodně specifické

SENKU FANDÍ I HOKEJISTA, KTERÝ SI ZAHRÁL NHL

Řeč je o Marku Posmykovi, rodákovi z Jihlavy, který si na konci milénia zahrál slavnou hokejovou soutěž za velkou louží. V dresu Tampy Bay si Posmyk připsal 19 startů, aby o tři roky později oslavil s pražskou Slavií tuzemský mistrovský titul. Devětatřicetiletý hokejista v minulosti oblékal dres i hokejové Plzně, tehdejšího Lasselsbergeru. „Fotbal mám rád, na Doubravce mám hodně přátel, se kterými řešíme jak fotbal, tak hokej, tak ostatní sporty. Osobně to vidím na vítězství Senka 3:2,“ říká urostlý hokejista.

Doubravce bude fandit také Radek Seman, šéftrenér box klubu Star Plzeň a trenér juniorské reprezentace. „ Kladný vztah mám k oběma týmům, protože u nás absolvovaly kondiční přípravu. Jsem ale fanouškem Senka a přeji mu výhru, Myslím si, že to bude z obou stran pěkné utkání, které skončí výhrou hostů 2:0,“ míní. Podobného názoru je také dvacetiletá tenistka Tereza Polanská, vicemistryně ČR za rok 2017 a velká fanynka klubu z Doubravky. "Fandím Senku a doufám, že vyhraje. Tipuji to na 3:0," culí se.

Kladný a hlavně aktivní hráčský i trenérský vztah k oběma rivalům má také Jaroslav Urbánek, současný kouč Zruče. „Za oba týmy jsem hrál a dokonce je i trénoval. I když to po podzimu vypadalo, že to bude holý boj o divizní přežití, tak Senco se pod novým trenérem chytlo jako hrom. Na Petřínu naopak leží obrovská deka a sestup zřejmě neodvrátí. Pro mě je favoritem Doubravka, která je ve větší herní pohodě,“ uvádí Jaroslav Urbánek.

V podzimní vzájemném měření sil musely o vítězi rozhodnout až penalty, které zvládli lépe borci z Petřína. To byl ale pohříchu nejlepší výsledek proti Senku v soutěžním utkání za posledních pět let. Jak to dopadne v sobotu? Atraktivní derby začíná v 10.15 hodin.

Poslední vzájemné soutěžní zápasy: Doubravka – Petřín 3:1 (14.9.2013), Petřín – Doubravka 1:1 (12.4.2014), Petřín – Doubravka 0:4 (8.8.2015), Doubravka – Petřín 2:1 (12.3.2016), Doubravka – Petřín 1:2 na penalty (7.10.2017).

Jan Schleiss.
Jasno. Hokejový útočník Schleiss jde z Plzně do Vítkovic