Plzeňský rodák a trenér australského klubu Sydney FC má z úspěchů svého bývalého klubu upřímnou radost.

„S radostí z druhého konce světa vnímám, jaká teď v Plzni i celém Česku vládne fotbalová euforie. A jak si plzeňská Viktorka dál žije svůj báječný a reálný sen o postupu do hlavní soutěže evropské Ligy mistrů,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník Vítězslav Lavička.

Co podle vás vyneslo Viktorii na vrchol českého fotbalu?
Zní to až pohádkově, ale podle mého názoru je to odraz poctivé práce lidí v týmu i celém klubu, kteří táhnou za jeden provaz. Je to ten nejlepší příklad i pro ostatní české kluby. Pokud se klub podaří finančně stabilizovat a následně dál rozumně rozvíjet po všech stránkách, může být konkurenceschopný a úspěšný i na mezinárodní scéně.

Co jste říkal na výkon svěřenců trenéra Vrby v prvním duelu v Dánsku?
Viktorka si v Kodani výhrou 3:1 vybudovala více než slibný základ. Uznání jí právem patří nejen za dvoubrankové vítězství, ale i za to, že se prezentovala svojí vlastní dlouhodobě osvědčenou zbraní, aktivní, dobře organizovanou a hlavně efektivní hrou.

Jaké má Plzeň v odvetě vyhlídky?
Podle slov trenéra Vrby i hráčů, které jsem četl v médiích, soudím, že tým má před odvetou nejen zdravé odhodlání a touhu uspět, ale i patřičnou dávku pokory a úcty k soupeři. Kodaň ale jistě zbraně jen tak nesloží a bude o postup bojovat do poslední kapky naděje.

Na co si podle vás budou muset Plzeňané dávat v odvetě největší pozor?
Já vůbec nemám ambici pasovat se do role fotbalového experta a radit Pavlu Vrbovi a jeho týmu co a jak udělat pro postup. O to upřímněji budu Viktorii na dálku fandit a držet pěsti. Postup by byl nejen historickým úspěchem v dějinách Viktorie Plzeň, ale i návratem českého klubu na nejvyšší evropskou klubovou scénu. Český fotbal a jeho fanoušci by si to určitě po několika letech přestávky zasloužili.

Co říkáte na to, že Viktoria nemůže odehrát utkání doma v Plzni?
Na jednu stranu jsem rád, že se odveta bude hrát v moderním fotbalovém prostředí pražského Edenu, kde je větší kapacita než v Plzni, a jistě tak přijde více diváků. Na druhou stranu je mi velmi líto, že Viktorka nemůže právě tenhle velký zápas odehrát doma na svém stadionu ve Štruncových sadech. Je to škoda nejen pro hráče, kteří jsou na domácí trávník zvyklí, ale i pro všechny viktoriánské fanoušky z celého Plzeňského kraje. Sám však z vlastní zkušenosti vím, že pravidla UEFA jsou pro zápasy na této úrovni velmi přísná.

Budete zápas v Austrálii sledovat?
Vzhledem k časovému posunu, v Sydney je o osm hodin více než v České republice, v přímém přenosu utkání nejspíš neuvidím, ale určitě se na něj podívám ze záznamu.

S klubem Sydney FC se nyní připravujete už na svoji třetí sezonu. Čím se nejvíce liší přípravné období v Austrálii a v Čechách?
Přípravné období je v Austrálii z pohledu české ligy nezvykle dlouhé. Celkem trvá dvanáct týdnů. Na rozdíl od Česka je však jen jedno za sezonu.

Jak jste v přípravě daleko?
Pět týdnů už máme za sebou a dalších sedm týdnů nás ještě čeká. Tvrdou tréninkovou práci nám od třetího týdne přípravy zpestřují přípravné zápasy, které obvykle hrajeme uprostřed týdne ve středu. Máme tak nyní dostatek prostoru a času zabudovat do týmu nové hráče, vše patřičně sehrát a vyladit. Úvodní zápas nového ročníku A-League hrajeme 7. října na stadionu největšího rivala Melbourne Victory.

Jak přivítali fanoušci návrat Karola Kisela, který ještě na jaře oblékal dres pražské Slavie?
Jeho návrat do klubu měl velký ohlas, Karol je miláčkem fanoušků Sydney FC.

Vím, že jste se v Sydney setkal s českým prezidentem. Jaký ve vás setkání s Václavem Klausem zanechalo dojem?
Bylo to takové neplánované zpestření našeho pobytu tady v Sydney. S panem prezidentem jsem se setkal při jeho červencové návštěvě Austrálie. S manželkou a dcerami jsme byli pozváni na recepci u příležitosti jeho setkání s českými krajany. Bylo to velmi příjemné a neformální.