„Jsem rád, že jsme na jaře konečně doma vyhráli a potvrdili tak tři body z Brna,“ uvedl na tiskové besedě po zápase trenér Viktorie Plzeň Pavel Vrba.

I když jste měli v zápase spoustu šancí, dlouho jste vedli jen o gól. Jaký vliv to mělo na vaši nervovou soustavu?
Karviná si žádnou gólovou příležitost nevypracovala, ale my jsme jich měli naopak několik, dvakrát to hráči soupeře vykopávali z prázdné branky. Když je ale dlouho stav 1:0 a vy nemůžete vstřelit pojišťovací druhou branku, pak ta nervozita je nejen na trenérech a hráčích, ale i na tribunách. Pak se bojíte, že se může stát to, co se ve fotbale občas stává, že vám soupeř třeba ze standardní situace vyrovná, a to je pak průšvih. Naštěstí se to nestalo a my jsme v závěru vítězství pojistili. Jsem moc rád, že jsme na jaře doma konečně potěšili naše fanoušky.

Po nedělní remíze Slavie se Slováckem 0:0 už máte devítibodový náskok. Cítíte, že titul je opravdu blízko?
Je pravda, že náš náskok čtyři kola před koncem je hodně zajímavý. Teď už je to opravdu jen v našich rukou. Ve zbývajících čtyřech zápasech nám stačí jednou vyhrát a jednou remizovat, nebo jen remizovat na Slavii. Věřím, že to zvládneme.

Cítíte, že se mužstvo před závěrem soutěže dostává do větší pohody, než bylo například před třemi týdny?
Já si nemyslím, že jsme třeba zápasy venku s výjimkou utkání na Bohemians hráli špatně. Pro nás byly problém zápasy doma, kdy jsme ztráceli body, jen s Libercem a Spartou jsme remizovali, kdy jsme ale hráli dobře. Spíše mě mrzela utkání s Jihlavou a Boleslaví. Tyto zápasy beru jako obrovské ztráty. Kdybychom v nich bodovali naplno, tak by to dnes bylo příjemnější.

FC Viktoria Plzeň - MFK Karviná
Hořava sestřelil Karvinou a přiblížil Viktorii k titulu

Když v příštím kole vyhrajete na Slavii, máte titul. Jak lákavá je to představa vybojovat si titul v přímém souboji s vaším hlavním konkurentem, a na jeho stadionu?
Slavia ví, o co hraje. Ona musí vyhrát. Naše vítězství by znamenalo pro nás titul, remíza obrovský krok k němu. Slavia jistě udělá všechno pro to, aby souboj o titul byl zajímavý déle než jen čtyři kola před koncem. Získat titul v Edenu je pro nás lákavé, ale čeká nás velmi těžký zápas. Uvidí se na hřišti, ale v každém případě bude mít zápas z tohoto pohledu velice zajímavý náboj.

Kvůli vynuceným absencím několika zraněných hráčů se na lavičce objevil nadějný sedmnáctiletý dorostenec Ondřej Štursa. Je možné, že se brzy objeví i na trávníku?
Vybrali jsme si ho na základě doporučení trenérů mládeže. Ve svých letech je klubu i v reprezentaci o kategorii výše. Už s námi pravidelně trénuje a přesvědčuje nás o tom, že je to velice talentovaný útočník. Kdyby druhý gól s Karvinou přišel dříve, nejspíš by se dostal i na hřiště. Je to zajímavý hráč a určitě půjde s námi do letní přípravy.

Jak se vám líbil výkon Tomáše Hořavy a jak důležitý hráč to pro vás je?
Pro nás je důležitý každý hráč, minule proti Brnu to byl zase Aleš Čermák. Já ale nechci po jednom utkání vyzvedávat jednotlivce, spíše bych chtěl vyzdvihnout celé mužstvo. Hořava zápas okořenil pěknými góly – první po krásné střele, při druhém si počínal velmi zkušeně, když využil zaváhání gólmana, který nevěděl, co se děje, a čekal, že sudí zapíská ofsajd. Na druhou stranu jsem nechápal, co vlastně pan rozhodčí mával.

Tomáš Hořava
Hořava: Vyhrát titul na Slavii? Motivující