Doma není fotbalista Patrik Ježek prorokem, česká liga mu nejspíš není souzena. Zato sousední Rakousko je pro něj zemí zaslíbenou, hotovým fotbalovým rájem.

Ve sbírce má totiž už čtyři tituly. Tři získal s FC Tirol Inns〜bruck, čtvrtý letos s v dresu nejbohatšího klubu Rakouska FC Red Bull Salcburk.

Profil

Jméno a příijmení: Patrik Ježek
Narozen: 28. 12. 1976 v Plzni
Stav: ženatý, manželka Iveta, dcery Yveta (7 let), Vanessa (4 roky)
Fotbalová kariéra: (FC Viktoria Plzeň, FC Tirol Inns〜bruck, Austria Vídeň, Karlsruher SC, Sparta Praha, Pasching, Red Bull Salzburg
Reprezentace: U–17 (4 zápasy), U–18 (4), U–21 (7)
Úspěchy: 4xmistr Rakouska (3x s FC Tirol, 1x s Red Bull Salzburg)

Oslavy posledního titulu má má ještě v živé paměti. „Slavili jsme ho dokonce dvakrát. Poprvé s fanoušky na stadionu. To bylo ještě pět kol před koncem, kdy už bylo jasné, že nás nemůže nikdo předstihnout. Podruhé se slavilo po posledním kole ligy, a to byla oslava se vším všudy včetně převzetí trofeje či ohňostroje,“ říká třicetiletá opora mistrovského Salcburku.

„Ze stadionu nás odvezli autobusem na místo, kde jsme přesedli do otevřených limuzín a projeli ulicemi města až na zaplněné Mozartovo náměstí. Tam nás přivítalo několik tisíc fanoušků,“ vypráví odchovanec plzeňské Viktorie.

Cesta ke čtvrtému titulu trvala dva roky. Před dvěma lety vstoupil do klubu miliardář Dietrich Mateschitz a vyhlásil frontální útok na titul. V prvním roce se to ale nepodařilo, Salcburk skončil druhý a trenér Jara se musel poroučet. A s ním i deset hráčů. „Vím, že existovala tenkrát černá listina. Já na ní naštěstí nebyl,“ vzpomíná Patrik Ježek.

Druhý pokus už Salcburku vyšel, to už ale na trenérské lavičce seděla hvězdná dvojice Giovanni Trapattoni a Lothar Matthäus. „V prvním kole jsme vyhráli v Riedu a tahle výhra mužstvo nakopla. S výjimkou jediného kola jsme byli pořád na prvním místě. Na konci ligy jsme měli v čele tabulky náskok devatenácti bodů,“ říká.

Stoprocentní spokojenost se sezonou ale v Salcburku ani přes zisk titulu nepanuje. „Cílem byl zisk double, ale pohár nám utekl. V semifinále jsme doma vypadli s SV Mattersburg,“ vytahuje obočí Ježek.

Nevydařený pohárový zápas by z paměti nejraději vymazal. „Ještě dvacet minut před koncem jsme vedli 2:0, ale soupeř vyrovnal a v nastavení nám dal vítězný gól. Fanoušci se mohli zbláznit, šíleně nás vypískali,“ líčí pekelnou atmosféru na stadionu v Salcburku po prohraném pohárovém duelu.

Krach v poháru měl negativní ohlas nejen mezi fanoušky, ale s kritikou přispěchala i média. „V tisku se objevily články, že mužstvo prožívá krizi, že nemáme fyzičku. Pod tlakem veřejnosti a médií se uskutečnila schůzka vedení klubu se zástupci hráčů. Šéfové klubu chtěli znát náš názor,“ popisuje napjatou situaci Patrik Ježek.

I on se schůzky zúčastnil. „Byl jsem tam za českou sekci,“ naráží na skutečnost, že v Salcburku hraje společně s dalšími dvěma Čechy, exsparťanem Vratislavem Lokvencem a exslávistou Karlem Pitákem.

„Na schůzce jsme si víceméně nasypali popel na hlavu. Po tak zbabraném zápase ani nešlo nic jiného udělat,“ konstatuje.

Fanoušci mistrovského klubu jsou nároční, polovičaté výkony neodpouštějí. O tom svědčí i další příhoda. „Hráli jsme doma ligu se Sturmem, vedli jsme už 3:1 a deset minut před koncem jsme začali hrát ´udržbu´. A v tu ránu se spustil takový pískot, až nám zaléhalo v uších. Kdepak, oni chtějí maximální výkon do poslední minuty, nic jiného je nezajímá,“ vypráví držitel čtyř rakouských titulů.

Specifikem stadionu v Salcburku je umělý trávník. „Ze začátku jsem měl obavy, že budou trpět kotníky. Chvilku mně i spoluhráčům trvalo, než jsme si zvykli. Po nějakém čase mi to ale ani nepřišlo, že běháme po umělém trávníku. Dokonce jsme z toho udělali svou přednost, u nás se moc nevyhrává. Za dva roky jsme tu ztratili body asi třikrát,“ vypočítává středopolař mistrovského celku Rakouska.

„Děláme to tak, že jakmile nás čeká domácí zápas, trénujeme na hlavním stadionu na umělé trávě. A když jedeme ven, připravujeme se celý týden na hřišti s přírodním trávníkem v přilehlém tréninkovém areálu.

Sám může být se sezonou spokojen. Z šestařiceti zápasů nastoupil v sedmadvaceti a vstřelil sedm gólů. „V nabité konkurenci to není špatné číslo. A docela mi to i střílí. Když to půjde takhle dál, tak budu spokojen. Na kraji zálohy musím totiž i hodně bránit, tak to zase není tak špatný výsledek,“ míní.

Z české trojice toho v sezoně nahrál nejvíce. O místě v sestavě si ale musel s trenérem Trapattonim pohovořit. „Na podzim jsem hrál prvních deset kol, ale potom už to bylo horší. Navíc mně při jednom utkání roztrhli nohu a stál jsem pár zápasů pro zranění,“ říká a ukazuje na deseticentimetrovou jizvu nad kotníkem.

Zimní přípravu absolvoval naplno, první dva zápasy však proseděl na lavičce náhradníků. „Šel jsem za trenérem Trapattonim a promluvil si ním. Naznačil jsem mu, že pomýšlím na odchod z klubu. A kupodivu náš rozhovor měl ten správný účinek, od té doby jsem hrál pořád,“ vypráví.

Z české trojice má nejtěžší pozici Vratislav Lokvenc. „Vloni v létě byl dokonce na černé listině, ale nakonec v klubu zůstal. Na růžích ale ustláno nemá. Přednost v útoku dostává Zikler, bývalý hráč Bayernu Mnichov. Na jaře se ale Zikler zranil a Vráťa naskočil do sestavy. Bylo období několika zápasů, kdy jsme hráli všichni tři Češi, i Karel Piták. Začali nám říkat český Red Bull, ale potom se Zikler uzdravil a v sestavě jsme zbyli už jen já s Karlem Pitákem.“

Zážitkem pro Patrika Ježka bylo setkání s majitelem klubu miliardářem Dietrichem Mateschitzem. „Přišel mezi nás na recepci pořádanou na oslavu titulu. Působil velmi nenápadně, poděkoval nám za titul, dal si jedno pivo a chtěl odejít. Tak jsme ho s klukama odchytli a vtáhli mezi sebe a přece jen ho na oslavě zdrželi. Na to, jak je to obrovsky bohatý člověk, se chová velice skromně a je obrovský sympaťák,“ chválí majitele klubu Ježek.

Mateschitz je velkým fanouškem sportu. „Kromě fotbalového klubu FC Red Bull Salcburk mu patří stejnojmenný hokejový klub, fotbalový profesionální klub Red Bull New York a také dvě stáje formule jedna,“ připomíná.

Zajímavou postavou v mužstvu je Tsuneyasu Miyamoto, kapitán japonské reprezentace. „V Japonsku je ohromně populární. Vyprávěl nám, že když přiletěl z Evropy domů, málem ho umačkaly tisíce fanoušků na letišti. Prý si ani nemůže vyjít normálně na ulici, všichni ho poznávají. Říkal jsem mu, ty jsi takový japonský Nedvěd, a on se smál,“ říká Patrik Ježek.

Miyamoto nepatří do základní sestavy rakouského mistra a jeho popularita nesahá v Evropě do nebeských výšek jako v zemi vycházejícího slunce. „Mám tu klid, libuje si. Ale i tak na našich domácích zápasech v lize bývá kolem dvaceti japonských novinářů. Někteří pracují v Rakousku trvale, ale část jich přilétá kvůli němu až z Japonska. Jinak je Tsuneyasu perfektní skromný kluk, bezvadný parťák,“ chválí spoluhráče.

Cennou zkušeností je pro Patrika Ježka spolupráce s trenérskou legendou Giovannin Trapattonim. „V osmašedesáti letech je nad věcí, fotbalem se vyloženě baví. Už by mohl vysedávat někde u krbu a vzpomínat na skvělou kariéru. Ale to on nedokáže, fotbal by mu chyběl. On už ho dávno nedělá ani pro peníze či slávu, jako trenér získal už dvaadvacet titulů. On má prostě fotbal rád a nemůže bez něj být,“ sklání se před slavným koučem.

Jednoduché to ale s ním není. „Má svou hlavu, je dost autoritativní. Chvíli trvalo, než mě začal brát, ale postupně, krůček po krůčku, jsem si u něj získal respekt. Vycházíme spolu,“ říká Patrik Ježek.

Záložník Salcburku strávil letní dovolenou s rodinou, manželkou Ivetou a dcerami sedmiletou Yvetkou a čtyřletou Vanesskou, ve svém ještě novotou vonícím domě nedaleko Plzně.

„Ještě zbývají nějaké dodělávky, ale jinak už je dům téměř hotov,“ říká.

Do prací kolem domu zapojil i své švagry, fotbalová dvojčata Petra a Martina Smíškovy (jejich sestra Iveta je Patrikovou manželkou, pozn. red.). „No, musí mně kluci trochu pomoci, když si chtějí u mě zahrát tenis,“ popichuje žertem příbuzné Patrik Ježek.

Tenis je velkou zálibou celé rodiny. I proto je součástí jejich nového domova kurt s umělým povrchem. Tady se odehrávají nelítostné tenisové bitvy, kterých se zúčastní i Patrikův velký kamarád, bývalý fotbalista Slavie Praha a Viktorie Plzeň, Robert Vágner.

Dny odpočinku se ale neúprosně chýlí ke konci. „Už v pondělí 11. června musím do práce. Čekají nás fyzické testy a potom tvrdá letní dřina. Doufám ale, že nejsem na nějaké černé listině,“ mrkne šibalsky okem fotbalista, který má v Salzburku ještě rok smlouvu.