Se svým mladým týmem prožil fantastickou sezonu, po jejímž konci se mohl radovat ze zisku bronzových medailí. Trenér mladšího dorostu plzeňské Viktorie Josef Parlásek je s letošním ročníkem nejvyšší domácí soutěže v kategorii U17 spokojený. Nejvíce z hlediska viditelného progresu hráčů i týmu jako celku. Čtyřiatřicetiletého trenéra, který od nové sezony povede současnou patnáctku, mrzí ale fakt, že jeho svěřenci ani jednou neporazili Spartu ani Slavii.

Jak hodnotíte úspěšnou sezonu, ve které jste obsadili konečné třetí místo?
Zhodnotím to pozitivně a to hned z několika důvodů. Za prvé, mužstvo dokázalo udělat velký výkonnostní progres – jak z hlediska individuálního, tak z hlediska týmového. Troufnu si říci, že jsme předváděli velmi slušný fotbal, většinu soupeřů jsme v poli herně předčili. V úvodu jara jsme se trošku trápili v koncovce, kdy jsme zápasy nedokázali dovést do vítězného konce, byť jsme měli určitě převahu. Postupem času jsme ale šance, které jsme si vytvořili, dokázali proměňovat. Mrzí nás, že jsme nedokázali porazit ani Spartu ani Slavii, i když jsme s oběma týmy sehráli dost vyrovnané souboje.

Právě. Skončili jste třetí. Druhá Sparta na vás měla devítibodový náskok. Mistrovská Slavia skončila první o deset bodů před Spartou, o devatenáct před vámi. Jsou tyto dva týmy skutečně tak jinde než zbytek mužstev?
Když jsme před dvěma lety přebírali kluky kategorie U16, tak musím říci, že ten ročník obou pražských klubů byl úplně někde jinde. Sparta byla schopná přivádět nejlepší hráče z celé republiky. Stejně tak i Slavia. Měli tak nejlepší hráče, široký kádr. My jsme takovou možnost neměli. Hráče jsme doplňovali spíš o kluky z okolí. Troufnu si ale říci, že po dobu těch dvou let se to postupně vyrovnávalo. Oběma pražským týmům jsme se dokázali přiblížit, byť ne je úplně přeskočit. Ale musím kluky pochválit, proti Spartě i Slavii jsme hráli skutečně vyrovnanou partii.

Stejně jako staršímu dorostu vám velmi dobře fungovala ofenziva. Ve 34 duelech jste nastříleli 81 branek. Jak jste spokojený z tohoto pohledu?
V průběhu podzimu jsme si udrželi slušnou střeleckou formu. Na jaro byl ale do kategorie U19 posunut Adam Vrba, který vstřelil na podzim dvanáct branek a to se možná trošku projevilo v úvodu jarní fáze, kdy nás skutečně koncovka trošku trápila. Postupem času jsme se ale zlepšili.

Exhibiční zápas s házenkářem Filipem Jíchou.
Filip Jícha měl talent, ale i vůli stát se nejlepším, říká Karel Nocar

Na rozdíl od jiných týmů jste neměli vyloženého kanonýra. Nejlepšími střelci byli Adam Vrba a Daniel Koranda, kteří se trefili dvanáctkrát. Celkem se o všechny vaše góly v sezoně postaralo patnáct různých hráčů. Berete to jako výhodu, že se v tomto ohledu můžete spolehnout na kohokoliv, nebo vám chyběl nějaký vyloženě gólový zabiják?
Už jsem to říkal, na jaře nám chyběl Adam Vrba. Kdyby nebyl posunut do kategorie U19, věřím, že by byl stejně produktivní jako na podzim a gólového zabijáka bychom měli. Ale na to se nechceme vymlouvat. Brali jsme to tak, jak to je. Všechno má své pro a proti. Ve finále jsme nakonec rádi, že jsme góly dokázali rozložit mezi více hráčů.

V celém ročníku jste obdrželi jen 19 žlutých karet. V tomto ohledu byla slušnější pouze Karviná. O čem to podle vás svědčí?
Řeknu to spíš zkráceně. Tahle statistika vypovídá především o vyspělosti a disciplíně mužstva.

Nejvýraznější vítězství jste si připsali proti Příbrami (7:1) a Opavě (5:0). Byly tyto zápasy skutečně vaše nejpovedenější?
Z hlediska výsledku určitě. Z hlediska předvedeného výkonu se dá říci, že taky. Ale budu to brát přeci jen trošku jinak. Výsledek je jedna věc, ale my jsme vždy řešili spíš způsob, jak jsme se k tomu výsledku dopracovali. Záleželo nám na to, aby hra měla parametry, jaké jsme chtěli. Ale pokud se budeme bavit jen o výsledku, tak ano – tyto dva zápasy byly nejpovedenější.

Tak jinak, jaký zápas se vám povedl nejvíce po herní stránce?
Myslím si, že to bylo utkání proti Baníku Ostrava, ve kterém jsme vyhráli 5:4. Obě mužstva hrála hodně ofenzivně, bylo k vidění spoustu zajímavých akcí, brankových příležitostí a nakonec i spoustu gólů. Samozřejmě, obrany moc nefungovaly, ale to v konečném zúčtování až tolik nevadilo.

Jaké jsou teď plány mladšího dorostu a vaše?
Ročník 2001, hráči současné sedmnáctky, přechází do kategorie U19. Kluci budou mít nového trenéra – pana Žiláka, pod kterým začnou přípravu, tuším 9. července. Sedmnáctku bude trénovat pan Šiml, současný trenér šestnáctky. A já budu mít na starosti ročník 2003 – současná patnáctka a od července to vlastně bude kategorie U16.

Trenér Vladimír Bórik
Do fotbalového nebe odešel před deseti lety trenér Bórik

VIKTORIA U17 V SEZONĚ

Konečné umístění: 3. místo (81:48, 72 bodů). Počet výher za tři body: 21. Bilance pokutových rozstřelů: 4:1. Bilance doma: 5. místo (48:26, 37 bodů). Bilance venku: 3. místo (33:22, 35 bodů). Největší vítězství: Viktoria U17 – Příbram 7:1, Viktoria U17 – Opava 5:0. Největší porážka: Viktoria U17 – Slavia Praha 1:4. Nejgólovější zápas: Viktoria U17 – Baník Ostrava 5:4 (5:2), Viktoria U17 – Sigma Olomouc 5:3 (2:2). Nejlepší střelci: Adam Vrba, Daniel Koranda (12 branek), Lukáš Václavík (11 branek). Nejvíce žlutých karet: Dominik Fišer (3) / celkem tým (19). Celkový počet červených karet: 2.