Oba týmy nosí červenomodré pruhované dresy. Spojuje je stoletá tradice klubu. Jsou mistry svých zemí ve stejné hře. Hrají spolu stejnou soutěž Champions League.

Přesto jsou to týmy naprosto odlišné váhové kategorie. Dnes večer se na Nou Campu střetne David s Goliášem. A všem je jasné, na koho vychází role toho menšího a bezbranějšího. Pro Viktorii to ale není nic ponižujícího. Slavná Barca je klub, jenž se jen tak nevidí. Tým k nezaplacení.

Miliony vs. miliardy

Zatímco základní jedenáctka Viktorie stojí na trhu necelých 12 milionů eur, samotný Lionel Messi má hodnotu 100 milionů eur. Tým Barcelony by vyšel kupce na více než 600 milionů eur, tedy astronomických 14, 7 miliardy korun.

Ale nejde jen o peníze. Messi, Inesta a Xavi jsou možná tři nejlepší fotbalisté současnosti, mužstvo je plné hvězd. Naproti tomu z plzeňského kádru má větší zahraniční zkušenosti jen Horváth.

Slavní a bohatí

FC Barcelona je druhý nejlépe vydělávající tým světa. Ročně získá téměř 400 milionů eur. Předčí ji jen rival z Madridu.

Na čem vydělává Barcelona:
tržby ze vstupného
tržby za vysílací práva
peníze od sponzorů
komerční aktivity
bonusy z evropských pohárů
tržby z prodeje hráčů

Barca hostila na Nou Campu na podzim v lize čtyři soupeře. Vstřelila jim 21 gólů, žádný nedostala. Úctyhodné. Je znovu v čele Primera Division, nejvyšší španělskou ligu už vyhrála 21krát. Obhajuje triumf v Lize mistrů. Plzeňská Viktoria je proti ní chudý příbuzný s jediným českým titulem a minimálními zkušenostmi z evropských pohárů.

Přesto dnešní zápas slavný tým určitě nepodcení. „Neuvažuju o tom, že bych někoho nechal odpočívat,“ jasně deklaruje kouč Josep Guardiola. Zatímco pro trenéra Barcelony je to ale i tak jen jeden z ´mnoha´ zápasů, jeho kolega prožije na Nou Campu nezapomenutelný duel. „Každý trenér se nedočká toho, aby mohl koučovat mužstvo na Nou Campu,“ uvědomuje si Pavel Vrba.

Kdyby měl pořád někdo pocit, že tak velký rozdíl to přece jen není, stačí se podívat na stadiony obou rivalů.

Městský stadion ve Štruncových sadech se stává opravdovou fotbalovou arénou. Od jara příštího roku pojme 12500 diváků. Když se naplní, může to být pěkný hukot. Jenže – proti Nou Campu je to pořád stánek pro okresní přebor. Katalánská aréna dokáže pohltit do svých útrob osminásobek, bezmála 100 tisíc lidí.

A podobné je to se zájmem. Na Horváthovu partu přišlo do Štruncových sadů na pět domácích zápasů v průměru 5863 fanoušků, na Nou Camp chodí v průměru 78818 diváků.

Dnes večer doplní španělské fandy více než čtyři tisícovky příznivců českého klubu, kteří budou věřit v zázrak. Ale proč ne? I fotbaloví bozi nemají občas svůj den, navíc Barcelona v posledních třech ročnících Ligy mistrů nedokázala vyhrát současně třetí a čtvrtý zápas v základní skupině. A na ty připadají letos právě duely s Viktorií. Taky je jisté, že se začíná za stavu 0:0. Takže: Olé, Viktoria!