„Plzeň potřebuje, abychom se dostali do Evropy. Všichni hráči si to uvědomují a udělají maximum, aby se to povedlo,“ prohlásil 57letý kouč v úterý v útrobách stadionu v Helsinkách, kde se s týmem chystal ve slunečném počasí na předzápasový trénink.

„Minulou sezonu jsme si ověřili, že jsme schopní hrát proti nejlepším v české lize, proti Spartě a Slavii. Získali jsme titul, tým ukázal kvalitu a věřím, že když v těch výkonech budeme pokračovat, měli bychom se do Evropy dostat,“ doplnil Michal Bílek.

Jako první stojí v cestě jeho týmu HJK Helsinky, 31násobný šampion finské ligy, který praktikuje neobvyklý systém hry 3-5-2. „Ale hráli tak i někteří soupeři v přípravě, měli bychom na to být připravení, nemělo by nás nic překvapit,“ domnívá se plzeňský kouč, jenž se nepozastavil ani nad tím, že se bude hrát na umělé trávě. „Bereme to jako fakt, nijak si tím nezatěžuji hlavu,“ prohlásil trenér plzeňské Viktorie.

„Já jsem na to z působení v Jablonci zvyklý,“ doplnil vedle sedící Luděk Pernica, jenž by měl nastoupit ve stoperské dvojici s Lukášem Hejdou. Plzeňský kapitán sice kvůli zranění kotníku vynechal generálku s Besiktasem, ale teď se zdá, že je fit. „Už trénoval bez úlev,“ naznačil trenér Bílek, že s oporou zadních řad mistrovského celku počítá. „O sestavě mám víceméně jasno,“ potvrdil Michal Bílek.

upeřově na sebe upozornil brazilský fotbalista Murilo, který diriguje hru HJK Helsinky a rozehrává většinu standardek. „Je velmi nebezpečný, jeho levá noha vynikající, musíme u něho být včas. Nesmí dostat prostor na centry, ty má hodně kvalitní,“ nabádal trenér mistrovské Viktorie.

Ta už zná po pondělním losu i dvojici dalších možných soupeřů, střetne se buď s NK Maribor, nebo Šeriffem Tiraspol. „O tom se vůbec nechci bavit, teď nás zajímají jen Helsinky. Pak můžeme přemýšlet, co bude dál,“ odrazil Michal Bílek případné spekulace o tom, jak schůdná je cesta do předkola play-off Ligy mistrů.

„Jsme na začátku a máme teď před sebou jediný cíl, postoupit dál. To je jediné, co nás zajímá,“ zopakoval, než poprvé vyvedl svoje svěřence na umělou trávu Bolt stadionu Helsinkách, kde ho dnes od 18 hodin čeká první velká bitva sezony.