V cizím prostředí začíná i jeden z favoritů chrástecký Spartak, který na úvod soutěže zajíždí do Přeštic. Naopak další týmy, které budou zřejmě usilovat o nejpřednější příčky, hrají v prvním kole před vlastními diváky. Rokycany hostí Stříbro a exdivizní Tachov si to rozdá s Holýšovem. To by mohl být opravdový šlágr premiérového kola.

V Eurofootball 1. A třídě uvidí příznivci na úvod souboj nováčků mezi Dynamem Horšovský Týn a Blovicemi. Chotíkovský nováček pocestuje na horkou půdu do Nepomuka. Týmy, které sestoupily z přeboru, se naopak představí venku. Klatovy v Mýtě a Horažďovice ve Zruči.

Kromě obou nejvyšších krajských soutěží byly rozlosovány všechny další soutěže dospělých, dorostenců i žáků. Ještě předtím však předseda fotbalového svazu Roman Berbr spolu se šéfem sportovní a technické komise Martinem Drobným předali poháry, medaile a další ocenění vítězům nedávno skončené sezony.

Za prvenství v jednotlivých soutěžích byly odměněny tyto kluby: Slavoj Koloveč (Puma krajský přebor), Slavoj Stod (Eurofootball 1. A třída), Dynamo Horšovský Týn, Sokol Blovice, FC Chotíkov 1932 (Royal 1. B třída), SK ZČE Plzeň (krajský přebor staršího i mladšího dorostu), FK Horažďovice, Sokol Křimice (krajská soutěž dorostu), Jiskra Domažlice (krajský přebor starších žáků), TJ Klatovy (krajský přebor mladších žáků), ZKZ Horní Bříza a TJ Klatovy B (krajská soutěž žáků).

Pro nadcházející soutěžní ročník jsou opět připraveny některé novinky. „Ve všech mládežnických kategoriích, to znamená u žáků i dorostenců je zavedeno hokejové střídání. V zápisu z utkání na soupisce bude uvedeno osmnáct hráčů a trenéři mohou celou hrací dobu střídat libovolným způsobem,“ uvedl předseda kraje Roman Berbr. Střídání jednotlivců se samozřejmě do zápisu neuvádí.

I další novinka se týká mládežnických soutěží. „Pokud utkání v žácích či dorostu skončí nerozhodně, budou se střílet penalty až do úplného rozhodnutí a vítěz získá navíc do tabulky jeden bod,“ vysvětlil Roman Berbr.

V současné době kluby krajských soutěží dostanou pro vlastní potřebu od svazu dvakrát DVD s tréninkovou instruktáží pocházející z Nizozemska. DVD jsou připravena i pro jednotlivé okresy, a dostanou se tak i do soutěží na jejich úrovni.

Na závěr losovacího aktivu seznámil předseda krajského fotbalového svazu zástupce klubů s novinkou, která se bude týkat pojištění hráčů a měla by navýšit finanční prostředky všech klubů. „Výkonný výbor ČMFS v Praze navázal kontakt se společností zabývající se pojištěním s cílem zajistit výhodné pojistné smlouvy pro fotbalisty od žáčků až po dospělé v rámci celého fotbalového svazu,“ oznámil Roman Berbr.

A jak na tom vydělají kluby? I to šéf kraje zástupcům sdělil. „Za podepsané smlouvy dostane oddíl za jednoho hráče tři tisíce korun. Tak třeba klub, který uzavře pojišťovací smlouvy u čtyřiceti fotbalistů si přijde na 120 tisíc korun.“

Přítomní dostali informaci, jak bude celá akce probíhat. „Všechny kluby postupně pozveme do plzeňského hotelu Centrál, kde budou přítomni zástupci pojišťovací společnosti. Pokud se zástupce klubu nedostaví, přijdou stejné sankce, jako při neúčasti na aktivu. Svaz tak dává možnost klubům vydělat si slušné peníze na činnost,“ uzavřel své vystoupení předseda.

Losovací aktiv kraje byl tradičně kvalitně připraven, měl spád a řídil ho sekretář svazu Václav Kohout. Teď budou losovat okresy.