Český reprezentant v dresu Viktorie Plzeň Vladimír Darida měl velkou zásluhu na senzačním vítězství nad elitním celkem italské ligy.

Výhru 3:0 asi nečekal nikdo. Je takový výsledek něco jako splněný sen?
Je, nic lepšího jsme si přát nemohli. Za stavu 1:0 jsem si říkal, že je to dobré, a přál si, abychom náskok udrželi. Když jsme přidali druhý gól, byl jsem moc spokojený. A po třetím gólu to byla paráda. Jsme moc šťastní, ale jsme teprve v polovině zápasu. Musíme postup potvrdit doma.

Je vůbec možné promarnit tříbrankový náskok?
Určitě to lze. Neapol má strašnou sílu v ofenzivě, což bylo v druhém poločase vidět. Měli hodně šancí. Nesmíme nic podcenit a nebýt už teď hlavou v osmifinále. Na to si musíme dát pozor.

Co vám blesklo hlavou při prvním gólu, když jste mířil na branku?
Měl jsem před sebou dva hráče. Snažil jsem se, abych hlavně někoho z protihráčů netrefil a aby míč prošel do brány. Povedlo se (usměje se).

Jak vám bylo, když vás soupeř ve druhé půli tlačil?
Nebylo mi nejlíp, oni mají dopředu skvělé hráče. Když nastoupil Hamšík, byla hra Neapole o něčem jiném. Zvedli se ještě o stupeň. Měli jsme velké problémy. Hřiště bylo hodně těžké, hůře se bránilo, špatně se běhalo.

Bál jste se hodně, že můžete vedení ztratit?
Bál, bylo mi hodně těžko. Všem docházely síly. Čím se hrálo déle, tím to bylo horší.

Co jste říkal na výkon brankáře Kozáčika, který má na vítězství velký podíl?
Moc nás podržel. A také jsme měli trošku štěstí.

Kdy podle vás přišel zlomový okamžik zápasu?
Až s druhým gólem, přestože už pár okamžiků předtím jsme se dostali více do hry. Ale teprve druhým gólem jsme se uklidnili. Oni to ještě více otevřeli a z jedné skulinky v defenzivě soupeře jsme dokázali vytěžit třetí gól.

Dá se říci, že vítězství nad Neapolí je vaše největší v kariéře?
Co si vybavuji, tak asi ano. Je to hodně cenný skalp, ještě k tomu, když se vítězství zrodilo na hřišti Neapole. Myslím si, že nás podcenili. Hodně podcenili, což se jim nakonec vymstilo.

Co bude teď důležité v odvetě doma v Plzni?
Musíme se vyvarovat toho, co udělala Neapol, nesmíme protivníka podcenit. Kdybychom dali doma jeden gól, tak už by to měla Neapol hodně těžké. Vstřelit čtyři góly je fakt hodně náročné. Ale je třeba zůstat nohama pevně na zemi. Oni jsou moc dobří v ofenzivě.

Dá se říci, že jste dali tak vyspělému mužstvu, jakým je Neapol, lekci z taktiky?
My se na ně pečlivě připravili. Měli jsme tři videa, což jsme proti žádnému soupeři dosud neměli. Byli jsme na ně perfektně nachystaní. Věděli jsme, kdo z nich hraje dopředu, jaké mají rozestavení a jaké mají slabiny, kde jsou zranitelní, a toho jsme se snažili využít.

Měli jste i domácí úkoly?
Ne, to ne. Ale měli jsme tři větší bloky u videa a v den zápasu ještě jednu přípravu a také přípravu standardek.

Jak vidíte šance obou soupeřů v odvetě?
Před prvním zápasem byli mírným favoritem Italové, teď jsme mírným favoritem my. Procenta vám neřeknu, ale jsme trošku v lepší pozici.

Jak reagovali hráči Neapole po utkání?
Byli zklamaní z porážky, takový výsledek určitě nečekali. To bylo jasně patrné. Ale nijak podrážděně nereagovali.