S organizací prvních ročníků jí tehdy ve funkci šéftrenéra fotbalových tříd pomáhal legendární mládežnický trenér Josef Žaloudek, který objevil a fotbalově i lidsky formoval spoustu vynikajících ligových fotbalistů a reprezentantů v čele s Pavlem Nedvědem, jedním z nejlepších českých fotbalistů všech dob.

„Zapálenějšího a obětavějšího člověka pro fotbal jsem nikdy nepoznala. Pepík fotbalem žil, u kluků měl obrovskou autoritu. Spolu s ním a s dalším kolegou Frantou Puchmertlem jsme vlastně turnaj rozjížděli, byli jsme taková silná trojka,“ usmívá se Alena Knězková, vedoucí vychovatelka školní družiny a školního klubu při 33. ZŠ, kde má své fotbalové třídy aktuálně nejlepší český klub FC Viktoria Plzeň.

Na škole pracuje už od roku 1979 a za tu dobu pamatuje spoustu vynikajících fotbalistů a později reprezentantů, kteří školou prošli – jen namátkou třeba Robert Vágner, Petr Čech, Václav Procházka, David Limberský, Martin Fillo či Vladimír Darida a nebo futsaloví reprezentanti Tomáš Vnuk, Tomáš Štverák a Michal Kovács.

Tenkrát Alena Knězková netušila, že někteří ze zmíněných fotbalistů a žáků školy se v budoucnu stanou patrony krajských či celostátních kol turnaje McDonald´s. To, že si nad turnajem berou patronáty špičkoví čeští fotbalisté, vidí Alena Knězková jako vynikající myšlenku. „Pro kluky je to obrovská motivace setkat se tváří v tvář se svými idoly, které dosud znali jen z televizní obrazovky,“ míní. „Další báječná věc je, že celostátní finále McDonald´s Cupu se hraje na ligových stadionech, kam by se kluci normálně jen tak nedostali,“ pochvaluje si.

Fotbalová družstva 33. ZŠ v Plzni jsou pravidelnými účastníky celostátního finále. „Naši kluci se několikrát probojovali na stupně vítězů, z toho dvakrát turnaj vyhráli – v roce 2010 a 2011,“ dává k dobru.

K prvenství se váží i nezapomenutelné zážitky. „V roce 2010 jsme s kluky za odměnu letěli do Londýna na utkání Arsenal – Birmingham a setkali se s Tomášem Rosickým, který byl v tom roce patronem turnaje. To samé se opakovalo o rok později. Tentokrát jsme s celým družstvem zamířili do Mnichova na bundesligový zápas Bayernu s Herthou Berlín, kde se kluci setkali s tehdejším obráncem Herthy Romanem Hubníkem. Roman byl bezvadný, přátelský, kluci z něj byli nadšení. Tehdy nikdo z nás netušil, že Roman bude jednou kapitánem Viktorie Plzeň,“ říká.

Nezapomenutelné pro ni bylo také setkání v Londýně s Petrem Čechem, který byl patronem 15. ročníku turnaje McDonald´s. „Doprovázela jsem tehdy našeho žáka Samuela Těžkého, který vyhrál casting na spot k turnaji, který se v Londýně s Petrem natáčel. Moc mě potěšilo, když mě Petr, který chodil k nám do školy, po letech poznal a hlásil se ke mně,“ vzpomíná.

Alena Knězková byla dvakrát ředitelkou celostátního finále v Plzni, naposledy v loňském jubilejním dvacátém ročníku, jehož patronem byl Pavel Nedvěd. „Choval se naprosto přirozeně, nedělal ze sebe žádnou hvězdu. Klukům se ochotně podepisoval a fotil se s nimi, nikoho neodmítl,“ chválí držitele Zlatého míče za rok 2003.

Květnové celostátní finále je pro pořadatele vždy těžkou zkouškou. „Přípravy začínají už se začátkem školního roku, například ubytování, stravování a doprava se musí řešit s velkým předstihem. Naštěstí se mohu opřít o skvělé spolupracovníky,“ chválí své kolegyně a kolegy.

Za dobu existence turnaje McDonald´s Cup vynechala Alena Knězková jediný ročník – to když úspěšně bojovala se zákeřnou chorobou. „Moc mě tehdy pomohla rodina, manžel a obě dcery Kateřina s Martinou. A také holky z práce, máme na škole bezvadný kolektiv vychovatelek. Když mi nebylo zrovna dvakrát do zpěvu, vytáhly mě na kafe, abych neměla čas na chmurné myšlenky. Za to jim i rodině patří velký dík,“ říká.

Teď už žije zase jednadvacátým ročníkem McDo-nald´s Cupu. „Zase mě jako každý rok čeká spousta práce a starostí. Když pak ale vidím to obrovské nadšení a radost dětí, tak to je pro mne největší odměna,“ dodává Alena Knězková.