Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek včera zveřejnil nominaci pro dvojzápas se Skotskem a Ukrajinou a do zálohy si vzal hned čtyři „borce“ z kádru Plzně. Pilař, Kolář, Petržela a novic Jiráček.

Ti všichni mohou obléknout dres národního celku.

„V týmu je více hráčů z domácí ligy a především Plzně, které se daří. Její hráče úvod sezony zastihl v dobré formě. Proto jsem poprvé nominoval i Petra Jiráčka, který si vysokou kvalitu udržuje delší dobu,“ prozradil včera trenér národního týmu Michal Bílek.

Jednou z hlavních otázek v zářijovém kvalifikačním duelu se Skotskem a v přátelském s Ukrajinou je, kdo se postaví do branky místo zraněného Petra Čecha.

„Petr je naše velká opora a jeden z nejlepších brankářů světa, takže nám chybět musí. Přesto věřím, že jeden z dvojice Laštůvka–Drobný, mezi kterými se rozhoduji, ho dokážou nahradit,“ řekl ČTK český kouč.

Ten naopak může počítat s uzdraveným kapitánem Tomášem Rosickým, kterého trápila třísla.

„Mluvil jsem s ním v pondělí. Podle toho, co mi říkal, by zranění nemělo být vážné. Na Skotsko by měl být normálně k dispozici,“ komentoval situaci kolem středopolaře londýnského Arsenalu Bílek.

Lodivod české reprezentace je v posledních týdnech pod velkým tlakem.

Špatné výsledky i matný herní projev jeho tým trápí už delší dobu.

V případě neúspěšného výsledku ve Skotsku by dokonce mohl být odvolán.

„Po porážce v Norsku se na nás navalila kritika. Předvedli jsme tam po všech stránkách špatný výkon. Nic nebylo podle mých představ. To se proti Skotsku nesmí opakovat. Kritika mnohonásobně zesílila. Tady ale nejde o Bílka. Jde o celý český fotbal. Výhru ve Skotsku si přeju ne proto, abych u týmu zůstal, ale abychom se přiblížili k postupu,“ dodal trenér národního týmu.

Češi se v kvalifikačním zápase utkají se Skoty třetího září v Glasgow, šestého září je čeká v Praze přátelský duel s Ukrajinou.

Nominace ČR

Brankáři:
Jaroslav Drobný (Hamburk), Jan Laštůvka (Dněpropetrovsk), Aleš Hruška (Příbram),
Obránci:
Zdeněk Pospěch (Mohuč), Jan Rajnoch (Ankaragücü), Tomáš Sivok (Besiktas), Theodor Gebre Selassie (Liberec), Roman Hubník (Hertha Berlín), Daniel Pudil (Genk), Michal Kadlec (Leverkusen)
Záložníci:
Tomáš Rosický (Arsenal), Tomáš Hübschman (Šachtar Doněck), Daniel Kolář (Plzeň), Jaroslav Plašil (Bordeaux), Kamil Vacek (Sparta), Jan Rezek (Famagusta), Václav Pilař (Plzeň), Milan Petržela (Plzeň), Petr Jiráček (Plzeň)
Útočníci:
Milan Baroš (Galatasaray), David Lafata (Jablonec), Tomáš Pekhart (Norimberk)