Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž, který zachránil Viktorii

Plzeň – Olomoucký podnikatel Tomáš Paclík, majitel fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň, přišel, viděl a zatím vítězí. Nebýt jeho, fotbalová Viktorie Plzeň by nejspíš zmizela z fotbalové mapy.

1.12.2010 2
SDÍLEJ:

Tomáš PaclíkFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Klub, topící se v dluzích, vytáhl z bláta a napumpoval do něj desítky milionů korun. Nutno říci, že z vlastních zdrojů. „Nevím proč, ale já si Viktorku zamiloval. V Praze, kde kromě Olomouce také žiji, o mně lidé, kteří pocházejí z Plzně, říkají, že jsem větší plzeňský patriot než oni. A za všechno může fotbal,“ vyznává se muž, který zachránil Viktorii Plzeň.

Máte za sebou půl roku ve vrcholovém fotbale. Jaké máte pocity po prvních měsících v prostředí, které bylo pro vás úplně nové?
Pocity jsou samozřejmě příjemné, protože Viktorka má za sebou naprosto famózní podzim, takže více bylo radosti. Byly ale také i starosti, zejména ty finanční, spojené vesměs se starými dluhy klubu. Z větší části jsme je ale vyřešili a zbytek dořešíme poměrně rychle. Celkově převládají dobré pocity.

Než jste vstoupil do Viktorie, spekulovalo se o tom, že klubu hrozí zánik. Opravdu byla situace tak vážná?
Situace byla velmi vážná, dokonce daleko vážnější, než jsem si uvědomoval, když jsem do klubu vstupoval. Některé dluhy se objevovaly až postupem času. Z dnešního pohledu mohu říci, že situace byla naprosto kritická, a myslím si, že by jinak klub jen přežíval, anebo by už dokonce ani neexistoval.

Jaké zásadní věci bylo tehdy nutné udělat?
V první řadě bylo nutné vyřešit staré závazky. Ten největší dluh, třicet milionů Spartě, byl splatný do třicátého srpna, takže to bylo opravdu kritické.

Jak to s dluhem vůči Spartě vypadá dnes?
Dluh jsme zaplatili ve lhůtě splatnosti, to znamená do 30. srpna. Zbývá ještě uhradit úroky ve výši asi šest a půl milionu, které jsou splatné do konce roku, a tuhle částku samozřejmě také zaplatíme.

V úvodním rozhovoru jste prohlásil, že hlavní investice na počátku byly na vás, nebyl čas hledat peníze jinde, ale budoucnost bude jiná kapitola. Změnilo se od té doby něco?
Do poslední chvíle jsem dluhy platil z vlastních zdrojů, protože z běžných příjmů do rozpočtu dluhy platit nestačíme. Do budoucna samozřejmě počítáme s rozvojem a předpokládám, že se nám podaří získat další zdroje.

Můžete prozradit, kolik peněz vás to stálo, aby se Viktoria znovu postavila na nohy?
Dnes už je to částka mezi šedesáti až sedmdesáti miliony.

S vaším vstupem přišel do klubu klid, situace se vyjasnila, což se brzy odrazilo i na výsledcích mužstva. Viktoria nastartovala sérii, která nemá v české lize obdoby. Jaký to byl pocit, když váš tým válcoval jednoho soupeře za druhým?
Pocit to byl velice příjemný a pořád příjemný je. Neviděl bych tam ale přímou souvislost mezi finančním ozdravením klubu a samotnou hrou mužstva. Viktoria by zřejmě hrála velice dobře i bez toho, což je výsledkem koncepční práce trenéra Vrby, ale možná to k tomu i přispělo.

Dlužné částky byly hráčům uhrazeny těsně před důležitým zápasem v Praze proti Spartě, který Viktoria vyhrála 1:0. Bylo to i z taktických důvodů, že hráči dostali výplaty těsně před utkáním s velkým favoritem?
Ano, mělo to tak trochu i motivační charakter.

Když Plzeň vedla ligu před Olomoucí o šest bodů, ocitla se najednou v nezáviděníhodné situaci. Advokátka Kateřina Radostová, která pro Viktorii pracovala, na klub podala návrh na insolvenční řízení. Jak vám tehdy bylo?
Nebylo to nic příjemného. Věděli jsme od začátku, že jde o naprosto účelovou záležitost, když na nás podala návrh na insolvenční řízení vlastní advokátka klubu. To podle mě nemá obdoby. Ale i tohle jsme nakonec zvládli, soud insolvenční řízení zrušil.

Dá se v současné době říci, že Viktoria je stabilizovaným klubem s vyrovnaným rozpočtem?
Viktorka je rozhodně stabilizovaným klubem. Co se týká vyrovnaného rozpočtu, tak ten je dokrýván mými vlastními zdroji. Ale rozpočet je vyrovnaný, nepracujeme s žádnými jinými cizími zdroji, než jsou peníze od akcionáře.

O které reklamní partnery se nejvíce opíráte?
Naším největším sponzorem je Škoda Power z korejského koncernu Doosan. Jsem velmi rád, že máme tak významného partnera z průmyslové sféry a k tomu navíc velice spjatého s Plzní. Dalším velmi významným sponzorem je sázková společnost Tipsport. A v posledním období jsem k tomu musel přiřadit i svoji poradenskou firmu, abychom mohli pokrýt rozpočet.

Odrazil se atraktivní fotbal mužstva a skutečnost, že Viktoria vládne českému fotbalu, na zvýšeném zájmu sponzorů?
Pevně věřím, že naše atraktivní hra i výsledky budou mít pozitivní dopad i na sponzory. Domnívám se, že být dnes partnerem Viktorie, je velice dobré pro kohokoliv. A doufám, že se v jarní části sezony projeví i ve zvýšeném přísunu sponzorských peněz do klubu.

Z kterého utkání během podzimní sezony jste měl největší radost?
To je těžké říci, těch zápasů bylo hodně. Ale asi nejlepší pocit jsem měl z utkání s Besiktasem Istanbul, byť ten jeden jsme prohráli. Hráli jsme výborný fotbal a souboj s Besiktasem se odrazil na sebevědomí hráčů a nastartoval báječnou zbývající část podzimní sezony.

Předváděná hra a výsledky Viktorie probudily v Plzni a okolí zvýšený zájem o fotbal. Co říkáte na fotbalovou euforii ve Štruncových sadech?
To je paráda. Atmosféra je skvělá, přesto, že stadion tomu moc nepomáhá. A kdybychom měli v Plzni lepší, chodilo by lidí určitě ještě více. Jsem moc rád, že máme takové fanoušky, a věřím, že to bude pokračovat i na jaře. A že jich ještě přibude.

Viktoria přezimuje v čele Gambrinus ligy se čtyřbodovým odstupem od Sparty. Nemrzí vás, že mužstvo přišlo v posledních dvou podzimních kolech o pět bodů náskoku?
Emoce po zápase bývají velmi silné a u těchto utkání tam určité zklamání bylo. Ale když to hodnotím s odstupem, tak musím říci, že mě to až tak nemrzí, protože výsledek celého podzimu Viktorky je famózní.

Kdyby vám někdo před začátkem sezony řekl, že Viktoria povede ligu o čtyři body před Spartou, co byste mu na to odpověděl?
Nevěřil bych mu to, rozhodně jsem s tím nepočítal. O to větší a příjemnější překvapení to pro mě je.

Po utkání s Besiktasem byl zejména z Turecka zájem o některé hráče Viktorie. Klub ale všechny nabídky odmítl proto, že neodpovídaly skutečné hodnotě fotbalistů. Jak vysoká musí částka být, aby byla pro klub zajímavá?
Já bych to neodvíjel od nějaké paušálně stanovené částky, ale stanovila by se individuálně podle konkrétního hráče. Veškerá rozhodnutí o prodejích hráčů ale budeme dělat z pohledu sportovní stránky. Velmi neradi budeme prodávat hráče základní sestavy, o kterých je trenér Vrba přesvědčen, že bez nich to dál nepůjde. Ty bychom neprodali ani za částku, kterou by jiný mohl považovat za zajímavou.

Je v současné době taková nabídka na stole?
V současné době žádná takto atraktivní nabídka na stole neleží.

Nehrozí tedy, že tým bude pro jarní souboj se Spartou oslaben?
Mužstvo nebude v žádném případě pro jarní část soutěže oslabeno. Pokud bychom přece jen některé fotbalisty uvolnili, tak jedině v případě, že za ně budeme mít minimálně adekvátní hráčskou náhradu.

A nemůže nastat situace, že klub bude nucen sáhnout k prodeji hráčů z ekonomických důvodů?
Ekonomickou situaci rozhodně nechceme sanovat prodejem hráčů. To rozhodně pro zbytek této sezony není v plánu. Máme sezonu výjimečně nastartovanou, chceme, aby dobře dopadla. Všechno se bude podřizovat sportovnímu hledisku.

Počítáte naopak s tím, že tým posílíte?
Ano, máme vyhlédnuto několik posil, o jejichž příchodu do Plzně jednáme, ale v tuto chvíli jména nebudu ještě zveřejňovat.

Věc, která trápí všechny fanoušky v Plzni, je nevyhovující stadion. Vy jste na otázku rekonstrukce stadionu reagoval, že počkáte na komunální volby a až potom můžete učinit první kroky. Jaká je současná situace?
Musím říci, že spolupráce s městem je po všech stránkách velice dobrá, a já jsem za to velmi rád. Po komunálních volbách máme z radnice signály, že je snaha situaci řešit poměrně rychle, a dokonce je jistá varianta, že by se udělala ta první provizornější tak, aby se v Plzni mohly hrát případně i evropské poháry. A z toho máme pochopitelně velkou radost a velmi si této iniciativy města vážíme.

Jak se podle vás bude vyvíjet jarní souboj o titul mezi Viktorií a Spartou?
Předně věřím, že i na jaře budeme hrát stejně dobře jako na podzim. Naší výhodou je, že máme všechno ve vlastních rukou, protože ty největší soupeře včetně Sparty máme doma.

Vlastníte Viktorii Plzeň a sponzorujete Olomouc, kde žijete a podnikáte. Není to tak trochu střet zájmů?
V Olomouci je to tak, že každý významnější podnikatel Sigmu podporuje. A mně by nepřišlo fér, aby akciová společnost, která v Olomouci podniká, by najednou kvůli mé osobní iniciativě, že jsem vstoupil do Viktorie, přestala Sigmu podporovat. V Sigmě patřím mezi střední sponzory, do olomouckého fotbalu nijak nevstupuji a nemám tam na nic vliv. I když lidi z klubu samozřejmě znám.

Je pravda, že jste prohlásil, že klubem vašeho srdce je Viktoria a Sigma je hned za ní druhý klub?
To musím dementovat, tohle jsem nikdy neřekl. Pro mě je jediný klub, a to je Viktorka, žádný jiný není. Považuji se za plzeňského patriota po všech stránkách.

Může si podnikatel z Olomouce a zároveň majitel Viktorie Plzeň představit pikantnější scénář, než je tenhle: Sedíte na tribuně olomouckého stadionu, kde bude hrát Plzeň poslední kolo proti domácí Sigmě, a zisk titulu jí zajistí jen vítězství? Jak se vám to zamlouvá?
Tenhle scénář je super, dokonce je možný. Já bych ale věděl o ještě lepším. A to takovém, že pojedeme do Olomouce zahrát si krásný fotbal, předvést nejlepší hru dvou nejlepších týmů ligy a budeme hrát už jenom pro radost. Protože o našem titulu už bude rozhodnuto (smích).

Co byste chtěl vzkázat fanouškům Viktorie?
Chtěl bych jim popřát úspěšný příští rok v jejich osobním životě. Zároveň bych si přál, aby nám zůstali věrni a dál na nás chodili v co největším počtu.

Autor: Václav Vacek

1.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení