„S asistentem Radkem Růžičkou se nám podařilo dát dohromady velmi kvalitní kádr. Na sílu mužstva ukázal kromě úspěchu na turnaji v Žilině, kde jsme podlehli po krásném zápase domácímu dorostu 1:2, také vydařený ligový start. V něm jsme vyhráli v Ostravě, mužstvo získalo sebevědomí,“ vzpomíná na start úspěšné sezony trenér FC Viktorie Plzeň Jiří Žilák.

Po výhře v Ostravě ale přišla série remízových duelů. Opravdu jste v té chvíli věřil, že by tým mohl dosáhnou v lize na nejvyšší příčky?
Věřil. Ztráceli jsme sice body za remízy, ale herní projev byl velmi dobrý. A kvalitní hra se brzy projevila i na výsledcích. Na konci podzimu jsme byli druzí, přičemž jsme porazili i vedoucí Olomouc v našem nejlepším zápase sezony 4:1.

Před startem ročníku vloni v létě se vám podařilo kádr vhodně doplnit. Kdo tým posílil?
Přišli záložníci Kyndl z Ústí nad Labem a Avdič z Bosny, brankář Horňáček z Karlových Varů a útočník Lukeš z Klatov.

Systém 4–3–3, kterým hrajete, je v dorosteneckých kategoriích spíše výjimkou. Proč jste se k němu přiklonili?
Máme k němu vhodné typy hráčů, kteří jsou schopni zvládnout role vyplývající z tohoto rozestavení. Ale systém není úplně to nejdůležitější. Důležité je, jakou zvolíte filozofii. A ta naše vycházela z ofenzivního pojetí fotbalu.

Ofenzivní způsob hry se vám vyplatil, v lize jste byli hned po Olomouci druhým nejlépe střílejícím týmem…
Je to tak, nastříleli jsme za sezonu sedmdesát branek. Samozřejmě když hráče nutíte do otevřeného útočného fotbalu, musíte jít při hře do rizika a to s sebou přináší i zvýšený počet chyb. A na ty jsme občas při utkáních dopláceli.

Tým byl velice vyrovnaný. Mohl byste přesto vyjmenovat osu týmu, o kterou se hra celku opírala?
Celá sezona se vydařila obránci Kováčovi. Je to silná osobnost a vítězný typ. Na podzim hrál výborně i útočník Krmenčík, který hodně gólů připravoval i střílel. Za své výkony se na jaře s dvouletým předstihem posunul do staršího dorostu U19. Mezi opory patřila i dvojice útočníků, kreativní Sýkora a kanonýr Lukeš, který se stal s dvaceti góly nejlepším střelcem mužstva a druhým nejlepším v celé soutěži. Na jaře se tým opíral kromě Kováče ještě o výkony Hvězdy a Kyndla, který udělal největší výkonnostní skok.

Z čeho jste měl v uplynulé sezoně kromě úspěchu na turnaji v Žilině a třetího místa v lize největší radost?
Určitě z vítězství na silně obsazeném mezinárodním turnaji, kterého jsme se zúčastnili o Velikonocích v italské Modeně. V zimní přestávce nás pronásledovala zranění a až před turnajem se dalo mužstvo dohromady a do Itálie jsme odjížděli po dlouhé době kompletní. Tým předváděl výborné výkony. Naše účinkování na turnaji vyvrcholilo vítězstvím ve finále nad dánským celkem Odense, které sledovalo půldruhé tisícovky nadšených italských fanoušků a my jsme vyhráli vysoko 4:1. Myslím, že jsme v Itálii zanechali velmi dobrý dojem, a věřím, že nám přijde pozvání na turnaj i v příštím roce.

U týmu jste společně s asistentem Radkem Růžičkou. Jak se vám s ním spolupracuje?
Radek přišel k týmu před začátkem sezony. Sedli jsme si po lidské stránce a máme také společné fotbalové myšlení. I on má na úspěšné sezoně velkou zásluhu.

Oba společně povedete tým i v České lize dorostu v kategorii U18. Co od nové sezony očekáváte?
Chtěli bychom navázat na úspěšnou uplynulou sezonu. Jsem rád, že s klukama mohu pokračovat, výhodou je, že hráče dobře znám a vím, co od každého z nich mohu očekávat. Cílem bude tým co nejlépe připravit pro nejstarší dorosteneckou kategorii U19.