Největší zastoupení měl západočeský klub české reprezentaci do 19 let, která si v elitní fázi kvalifikace v Anglii vybojovala postup na mistrovství Evropy.

Češi přitom do kvalifikačních bojů nevstoupili dobře – domácí Anglii podlehli vysoko 1:4 a sen o postupu na Euro dostal hned na začátku vážnou trhlinu.

Češi vedli od desáté minuty brankou viktoriána Jakuba Selnara, jenže ve zbytku zápasu stříleli góly už jen Angličané. Do utkání kromě Selnara zasáhli i další tři hráči Viktorie – Pavel Šulc, Pavel Hezoučký a Tomáš Kepl. Ve druhém zápase skupiny se českému týmu dařilo mnohem, když porazil Dánsko 3:1. Výraznou postavou zápasu byl plzeňský záložník Pavel Šulc, který na jaře hostuje v druholigové Jihlavě. Odchovanec toužimského fotbalu vstřelil Dánům dvě branky.

„Oba góly byly se štěstím, tečoval je totiž obránce. Ale tomu štěstí jsme šli s klukama naproti a já tam prostě stál dvakrát na správném místě a jen to uklízel,“ komentoval skromně svůj výkon Pavel Šulc (na snímku). Kromě něj z fotbalistů Viktorie zasáhli do utkání ještě Pavel Hezoučký, Václav Míka a Tomáš Kepl.

Výhra nad Dánskem byla důležitá, protože Anglie překvapivě podlehla Řecku 1:2 a Češi se tak vrátili do boje o postup. Na něj ale mohli dosáhnout jedině v případě výhry nad Řeckem, přičemž Angličané nesměli porazit Dánsko.

Českým mladíkům vstup do zápasu s Řeckem nevyšel – od desáté minuty totiž prohrávali gólem Emmanouilidise.

Svěřenci trenéra Jana Suchopárka však zvedli hlavu a ještě do přestávky vyrovnali. Přesně po hodině hry přišel klíčový okamžik zápasu, když Čechy poslal do vedení viktorián Pavel Hezoučký. Další Plzeňan Tomáš Kepl sice neproměnil penaltu, ale v nastaveném čase pojistil výhru Čechů 3:1 gólem z pokutového kopu Heidenreich. A protože Anglie s Dánskem jen remizovala 2:2, z prvního místa ve skupině a postupu na Euro se radovali Češi.

„Euforie z postupu byla neskutečná. Když jsme dali gól Řecku na 3:1 a rozhodčí pískl do píšťalky, kluci z lavičky se rozběhli, začali slavit. Brečel jsem štěstím. Nemohl jsem uvěřit tomu, že to je realita,“ svěřoval se Pavel Šulc po návratu z Anglie na klubovém webu Viktorie.

Do rozhodujícího utkání s Řeckem zasáhli z plzeňských hráčů kromě Šulce ještě Míka, Hezoučký a Kepl.

Finálový turnaj mistrovství Evropy do 19 let se uskuteční v době od 14. do 27. července v Arménii.

Na Euro postoupila také česká reprezentace do 17 let. Češi ve skupině, která se hrála v Nizozemsku, podlehli domácímu týmu 2:5, porazili Izrael 1:0 a Severní Irsko 2:0 a spolu s prvním Nizozemskem si z druhého místa zajistili postup. Do všech tří zápasů zasáhl v základní sestavě české reprezentace obránce Viktorie Josef Koželuh, proti Irsku a Nizozemsku si zahrál další plzeňský obránce Martin Šimek.

Dres národního týmu oblíkli o reprezentační přestávce i další fotbalisté Viktorie – za jednadvacítku si v zápasech proti Islandu (1:1) a Mexiku U20 (4:0) zahráli Dominik Janošek (hostuje ve Slovácku) a Pavel Bucha (hostuje v Mladé Boleslavi).

Za českou dvacítku si proti Itálii (1:0) a Nizozemsku (0:2) zahrál Lukáš Pfeifer (hostuje v Táborsku), proti Nizozemsku pak i Václav Svoboda.

Za osmnáctku nastoupili na Sportschain Cupu ve Spojených arabských emirátech proti Belgii (5:0), Anglii (1:0) a Japonsku (2:1) viktoriáni Šimon Gabriel a Karel Žilák. Oba mladí fotbalisté zasáhli do všech tří zápasů.