„Jsem opravdu hrdý na to, že můžeme naší mládeži nabídnout odpovídající zázemí, které je srovnatelné s akademiemi velkých evropských klubů. Pro mladé by měly tyto podmínky být obrovskou motivací, aby na sobě každý den tvrdě pracovali,“ uvedl na pátečním slavnostním otevření Martin Dellenbach, člen představenstva FC Viktoria Plzeň.

Ten stojí společně s Raphaelem Landthalerem za rakousko-švýcarskou firmou FCVP GmbH, která v červnu majoritně vstoupila do Viktorie Plzeň. „Infrastruktura klubu je na vysoké úrovni a musí nám pomoct vychovávat talenty na mezinárodní úrovni,“ doplnil Dellenbach a ocenil silnou podporu města.

„Na příbězích mladého Jana Palusky nebo Pavla Šulce a Robina Hranáče se ukazuje, že investice do mládeže má velký smysl. Věřím, že díky novým prostorám v Plzni vyrostou další talentovaní hráči,“ pronesl plzeňský primátor Roman Zarzycký.

Pavel Šulc (vlevo). Fotbalová FORTUNA:LIGA: Dynamo Č. Budějovice - Viktoria Plzeň.
Balon si nechám podepsat od kluků, usmíval se třígólový střelec Šulc

„Viktorka je silná značka, která dělá skvělé jméno našemu městu. Jsem přesvědčen, že je naší povinností o takovou značku pečovat,“ pokračoval primátor města Plzně, který se otevření zúčastnil společně s Tomášem Morávkem, členem Rady města Plzně pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy. Právě město Plzeň je investorem stavby za 108 milionů korun, zhotovitelem byla společnost POHL cz, a. s.

Ve třípatrové budově jsou kromě šaten a kanceláří pro trenéry i rozcvičovna, posilovna a místnosti pro regeneraci a fyzioterapii. Na chodbách nadějím připomínají fotografie největší okamžiky z historie klubu. Je na nich zachycen odchovanec David Limberský, ale také francouzský střelec Jean-David Beauguel. V jedné z kanceláří nechybí ani vzpomínka na legendárního mládežnického kouče Josefa Žaloudka, jenž se podílel na výchově Pavla Nedvěda, nejlepšího fotbalisty světa 2003.

I on vyrůstal v plzeňské Viktorii, ale o takových podmínkách, jako mají dnešní mladíci, se mu ani nesnilo.

Senegalský fotbalista Ibrahim Sow (na archivním snímku ve žlutém) se v ČFL trefil hned ve druhé utkání za FK Robstav.
Robstav dvakrát vedl, ale z Písku se vracel s prázdnou. Co řekl kouč?

„Všechny naše děti teď mají místo ve své šatně. To je pro spojení s klubem naprosto zásadní,“ uzavřel obchodní a marketingový manažer klubu Jaromír Hamouz.

Plzeňská Viktoria má v současné době téměř 500 mladých hráčů. Dvanáct družstev získalo zázemí v nové budově, dva nejmladší týmy přípravek zůstanou v Luční ulici, kde ještě na podzim začne rekonstrukce zázemí za dalších zhruba 50 milionů korun.