VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Míč nadutý se honil po míčíšti, aneb footballové prvopočátky

PLZEŇ - Vždy je i pro současníka poučné zabloudit do fotbalové prehistorie. Přestože Český svaz footballový byl založen v roce 1901, bylo první utkání podle některých pramenů sehráno v Roudnici už v roce 1887 a nový sport, jehož kolébkou byla hrdá Anglie už měl svoje pravidla od roku 1863.

8.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

První český překlad pravidel kopané obstarali Sokolové v roce 1890 a byl zveřejněn ve sborníku sokolské župy Podbělohorské. Překladatelem byl údajně J. Rössler – Ořovský.

S dnešními pravidly nelze ony první historické srovnávat, ale v každém případě je nutné uznat, že svůj řád měly a mají co říci i současným fotbalistům.

Už v úvodní kapitole „Kopaná“ jsou popsány základní prvky nové hry. „Nářadí: Míč nadutý, či balon veliký, zvláště k této hře upravený, gumový a koženým obalem opatřený. Míč nafouknouti možno rourkou gumovou, jíž jest opatřen, a kteráž se pak dobře podváže, by vzduch neucházel.“

Zvláštní pozornost věnovala pravidla prostředí, ve kterém se hraje. „Hříště = míčíště. Hříště vytkne se buď brázdami nebo kameny, holemi, deštníky a pod. Šaty odložené nejlépe dáti do středu hranic, kdež zůstanou všem hráčům na očích. V každém případě nutno jest míti tyče pomezní, asi 3 m vysoké, není – li těchto po ruce, zarazíme tam hole.“

Samotná hra je v pravidlech popsána s nevšední dokonalostí. „Účelem hry je obhájení mety domácí a dobytí mety nepřátelské. Mety dobudeme, dokopneme – li míč mezi tyčemi pomezními, jež jaksi bránu tvoří, do území nepřátel.“

Výkop utkání se zdál být tehdy stejný jako dnes. „Hra začíná se uprostřed hříště, kam se míč položí a kopem z místa do hry se dostane.“ V dalším odstavci pravidel je však tento důležitý akt rozveden podrobněji.

„Hra počne se kopnutím míče z místa. Míč položí se do středu hříště, a náčelník nebo ten, koho náčelník jmenuje, rozběhne se asi třemi kroky a míč kopne ze spodu proti nepřátelům, kteří ve vzdálenosti 10 kroků mají rozestavené své harcovníky. Tito zároveň se rozběhnou proti míči, by ho tělem zadrželi anebo jej odkopli zpět, a tak lítá míč sem i tam.“ Přesně jako v některých chaotických mačích současné doby: míč lítá sem tam, od hráče k protihráči a zpět.

Maximální pozornost věnovala pravidla hráčům. „Účastníci hry rozdělí se nějakým způsobem ve dva tábory. Každá z obou stran má svého náčelníka (vůdce), kterého všichni musí být poslušni, on řídí jejich hru. Hlavní věcí je rozestavení hráčů. Nejspolehlivější tři, kteří dobře míč do dálky kopati dovedou, ustanoví za strážce mety. Úlohou jejich jest sledovati ustavičně hru, nevzdalovati se od mety daleko, by vždy připraveni byli útok nepřátelský odraziti. Oni tvoří druhou zálohu. Do první zálohy postaví se hráči, kteří umějí dobře běhati a též v kopání se vyznají. Oni mají na starosti zadržeti a odkopávati míč, aby se nedostal přes hranice a hnáti jej zpět do nepřátelského území. Ti se nazývají hraničáry. Počet jich řídí se dle množství účastníků hry a dle velikosti hříště.“

Z toho vidíme, že už tehdy byli obránci, záložníci, ale i útočníci. „Ostatní hráči postaví se v řad rozestouplý a tvoří šik útočný, zoveme je útočníky nebo harcovníky. Hlavní péčí těchto jest, zadržovati a odkopávati míč a a brániti nepřátelům v postupu proti metě domácí, z té příčiny jest jejich povinností ustavičně poblíž míče býti a s ním zároveň ustupovati neb postupovati.“ Klasický dnešní presink. Nic nového pod sluncem!

První pravidla řešila i rozlišení soupeřů a dnešních dresů třeba nebylo. „Aby se účastníci hry rozeznati mohli, jest nutno je nějakým způsobem označiti, k. p. jedni svléknou kabáty, nebo jedni nosí čepice, druzí klobouky a p.“

Vlastní technika hry byla už v jejím prvopočátku hodně důležitá. „Míč se honí (žene) kupředu, t. j. kutálí po zemi, nebo se kope. Kopnutí děje se s rozběhem, je – li míč na místě. Provede se špičkou nohy ze spoda tak, aby letěl míč nahoru do dálky. Míč se žene na území nepřátel tak, že nohama ho ustavičně po zemi před sebou postrkujeme.“ Je vidět, že už tehdy ve fotbalové prehistorii vyznávali hru po zemi.

A nakonec se podívejme na kapitolu slušného chování k nepřátelům. „Zadržování, strkání, tlučení, nastavování nohou nebo kopání nepřátel se zapovídá. Podobně válení se po zemi též se netrpí. Kdo by, opětně byv napomenut, slušného chování nedbal, budiž ze hry vyloučen.“

Už tehdy stanovené normy vyžadovaly hru fair – play. Stejně jako dnes, po 118 letech…

Autor: Pavel Hochman

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vodní nádrž Hracholusky.

Studie poradí, jak nemít zelené Hracholusky

Ocenění za svou práci získal Zdeněk Urbánek (vlevo) od primátora Martina Zrzaveckého.

Záchranář: Někdy pozůstalým pomůže stisknout dlaň milované osoby

Zásoby u Košináře docházejí, rybáři udělali kapří rekord

Plzeň – Je jasné, že prodej ryb i stromků jde do finiše. Příznivé počasí i ceny lákaly k nákupnímu výletu k jednomu z boleveckých rybníků po roce znovu stovky Plzeňanů.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Malým pacientům v Plzni pomůže 130 tisíc z Volduch

Volduchy – Charitativně laděný koncert ve Volduchách má za sebou desátý ročník.

Posyp na Šumavě opět proráží kola aut a rozbíjí skla

Šumava – Na Šumavě napadl sníh a řidiče opět trápí posyp na silnicích. Stejně jako minulou zimu je pro ně nejhorší úsek od Hartmanic ve směru na Železnou Rudu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT