Rychlonohý a technicky skvěle vybavený záložník Viktorie Plzeň Martin Zeman prožil úspěšný minulý týden – ve čtvrtečním utkání Evropské ligy proti Hapoelu Beer Ševa posadil přesným centrem míč na hlavu Marku Bakošovi a slovenský forvard vstřelil pečetící třetí gól (3:1).

V neděli v lize proti Bohemians Praha (2:1) byl Martin Zeman dokonce u obou gólů Viktorie – parádními centry přihrál na gól nejdříve Michaelu Krmenčíkovi a potom Milanu Havlovi.

Proti Hapoelu Beer Ševa i proti Bohemians 1905 jste nastoupil až v průběhu utkání a v obou zápasech jste výrazně přispěl k vítězství. Nepřipadáte si jako žolík, díky němuž mužstvo zlomí zápas?
Může to vypadat jako žolík. Beru to tak, jak to je – když dostanu šanci, snažím se mužstvu co nejvíce pomoci. Minulý týden to vyšlo dokonce dvakrát a já jsem za to moc rád.

V obou zmíněných zápasech jste nastoupil na pravé straně. Daří se vám zasekávat míč do hřiště a centrovat vaší silnější levou nohou. Jak se na pravé straně cítíte?
Na tréninku to zkouším docela často, hlavně s Markem Bakošem nám to vycházelo dobře. Nacvičovali jsme spolu hned několik situací podobných té, po které padl proti Beer Ševě gól. Hrát na pravé straně mně vyhovuje, nemám s tím problém.

Je to pro vás lepší kopat z levé strany, protože míč se točí k bráně a může propadnout i do sítě?
Může to být výhoda. Všude v Evropě i ve světě se to tak hraje, že krajní fotbalisté hrají většinou přes nohu a mají tím i více možností, než když se pohybují po své straně a jsou tím pádem spíše uzavření u lajny.

Jak je pro vás těžké naskakovat do zápasu z lavičky a bojovat s konkurencí, která ve Viktorii je?
To není problém. Je nás tady hodně, podle mne může hrát v základní sestavě každý hráč z lavičky. Sestavě, která teď dostává šanci, se daří, a není tak důvod něco měnit. Jsme profesionálové a musíme to brát takové, jaké to je.

Vítězství nad Bohemians se rodilo velice těžce. Zaskočil vás soupeř něčím?
To si nemyslím. Možná jsme si mysleli, že bude hrát trochu více fotbal. Zápas jsme si zkomplikovali tím, že jsme dostali první gól, což by se nám stávat nemělo, obzvlášť doma. Věděli jsme, co nás čeká, že Bohemka je bojovný tým a nedá nikomu nic zadarmo. O to více si výhry ceníme. I proto, že jsme dokázali zápas z nepříznivého stavu otočit.

Věřili jste, že zápas po prohrané první půli otočíte?
Bylo by něco špatně, kdybychom tomu nevěřili. Měli jsme na to ještě celý druhý poločas. Za výhrou nás hnali diváci, kteří jsou v Plzni skvělí. Umí povzbudit, i když se nedaří. Proto se v Plzni hraje krásně. Máme to tady všichni rádi.

Náskok Viktorie na Spartu činí po devíti kolech dvanáct bodů. Zúžil se podle vás boj o titul už jen na dva týmy, Plzeň a Slavii?
Po devíti kolech je těžké o něčem takovém spekulovat. Ano, je příjemné mít tolik bodů, myslím si, že to nikdo nečekal. Těší nás to, ale my se soustředíme sami na sebe. Nechceme se dívat na to, jestli někdo vyhrává nebo prohrává. Jedeme si svoje zápasy, svoji hru. To je pro nás nejdůležitější.