Záložník fotbalové Viktorie Plzeň Martin Zeman si naposledy zahrál ve 28. kole proti Slovácku a pár dnů poté se už ocitl na operačním sále.

Důvod? Stupňující se bolesti kotníku, které bylo nezbytné řešit operačním zákrokem. „Bylo nutné odstranit pár kůstek, které tam nepatřily,“ vysvětluje Martin Zeman.

Nemrzelo vás, že jste přišel o zápas s Teplicemi, ve kterém se rozhodlo titulu?
Samozřejmě mě to mrzelo, ale nedalo se nic dělat. Já bych stejně nemohl nastoupit kvůli trestu za čtyři žluté karty. Byl jsem rád, že jsem šel na operaci, bolesti už byly veliké. Bral jsem to tak, že čím dříve na ni půjdu, tím dříve se vrátím do tréninku.

Kdy jste se zapojil do společné přípravy na novou sezonu?
Operační zákrok byl trochu větší než se čekalo, takže jsem musel ještě nějaký čas počkat. S mužstvem jsem začal trénovat až dva dny před odjezdem na soustředění do Rakouska. Od zahájení přípravy jsem ale trénoval individuálně. Každý den jsem chodil na stadion, kde se o mě staral fyzioterapeut. Měl jsem veškerou péči.

Bylo těžké dohánět kondici?
Běhat sám nebylo těžké, ale každý fotbalista vám potvrdí, že nejhorší je, že vám chybí zápasové vytížení. Tohle nejde natrénovat. Můžete běhat jak chcete, ale když pak jdete hrát zápas, tak to utkání je stejně úplně jiné.

K prvnímu utkání po zranění jste nastoupil na soustředění krátce v závěru proti Achmatu Groznyj, v úterý proti Innsbrucku už to bylo šedesát minut. Jak jste se cítil?
Proti Groznému to bylo jen na pár minut, ale proti Innsbrucku už to byla hodina. Ani jsem nečekal, že budu hřišti tak dlouho. Přiznám se, že jsem toho měl plné zuby. Den od dne je to ale lepší a lepší.

Dokonce jste byl u prvního gólu…
To ano. Kovy (Jan Kovařík) si narazil míč se mnou a z jeho centru pak dal Ubong Ekpai krásný gól hlavou. Pro mě je ze začátku důležité vystrnadit z hlavy, že jsem měl nějaký operační zákrok.

Člověk to má nejspíš stále podvědomě v hlavě. Bál jste se přece jen ze začátku chodit do soubojů?
Bál jsem se docela dost, ale to je asi normální.

V sobotu vás v Rakousku čeká poslední zápas v přípravě a generálka na sezonu. Prověří vás ukrajinský vicemistr Dynamo Kyjev. Zřejmě nejtěžší soupeř v přípravě. Souhlasíte?
Je to tak. Kyjev má velkou kvalitu, bude to zajímavý zápas. Kvalita je ale i na naší straně. Pořád je to ale jen přípravné utkání, které se nedá srovnat s ostrým zápasem, kdy je plný stadion. Určitě to však bude dobrý test.

Vrcholem podzimu bude pro Viktorii start ve skupině prestižní Ligy mistrů. Koho byste si při losování 30. srpna přál za soupeře?
Původně Real Madrid, ale vzhledem k tomu, že Ronaldo přestupuje do Juventusu, tak Starou dámu. Kdyby to byl Real, tak bych se nezlobil, ale bez Ronalda už to není ono. Mohl by to ale být i Lokomotiv Moskva, který by byl z prvního koše asi nejvíce hratelný.