VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Liga mistrů? Setkat se s Nedvědem by bylo fajn

Westendorf (od zvláštního zpravodaje Deníku) – Patří mezi klíčové osobnosti, které psaly a stále píší scénář plzeňské fotbalové pohádky posledních let, kam patří mimo jiné pět mistrovských titulů a tři účasti v Lize mistrů. Nejen o vysněné Champions League hovoří Adolf Šádek v rozhovoru, který vznikal při tréninku fotbalistů Viktorie v rakouském Westendorfu.

13.7.2018
SDÍLEJ:

Adolf Šádek.Foto: FCVP / Michal Belšán

Před uplynulou sezonou jste si na konkurenci připravil klacky. Co vytáhnete letos?
Do ligy máme týden, snažím se něco vymyslet. Klacky byly spontánní, vzešly z kabiny, měly i správný happy end. Do startu ligy je několik dnů, třeba mě nějaká originální myšlenka ve smyslu motivačního prvku pro nás napadne. Ročník, který nás čeká, je sám o sobě mimořádný. Nový herní model ligy, základní skupina Ligy mistrů. Motivujících výzev je před námi dost, nemusím ani nic vymýšlet.

Kvůli bídnému jaru vám Liga mistrů málem proklouzla mezi prsty.
Nevím, jestli bych chtěl mít po podzimu znovu takový náskok (smích). V průběhu sezony nás potkala spousta proměnných. V létě nás zasáhla zranění, řešili jsme na poslední chvíli doplnění kádru. Přišel pak výjimečný podzim. A jaro? Ať si každý říká co chce, podlehli jsme všichni pocitu, že se nám nemůže nic stát. Byť jsme v zimě do jednoho říkali, že si uvědomujeme, že nic není hotovo. Jedna věc ale je, co říká pusa, a druhá, co si myslí mozek. Jaro bylo herně bídné. Nemít takový náskok a konkurenci, která nám nebyla schopná dát lekci, titul jsme neuhráli.

Která chyba byla fatální?
Mohlo jít o věc systémovou, dobře nevypadalo vícero hráčů. Je to o analýze kádru. Je potřeba si říct, co máme udělat, abychom v některých zápasech nepůsobili, že si se situací nevíme rady. Je dost věcí, ze kterých si musíme vzít ponaučení. Nikdo z nás si v zimě nepředstavoval, že to bude až takový průšvih. Jaro pro nás všechny bylo mentálním cvičením. Vyzkoušeli jsme si, jak, byť s velkým náskokem, pracovat pod extrémním tlakem.

Byl extrémní kvůli ohroženému postupu do Ligy mistrů?
Nikdy nepopíráme, že z příjmů z evropských pohárů se dá náš klub rozvíjet. Nemáme takové možnosti jako Sparta se Slavií. Pro nás byla Liga mistrů klíčová. V zimě s tím člověk začal kalkulovat. Vymýšlel, jak rozvíjet infrastrukturu klubu, některé věci z příjmů z Champions League už s tím byly spojené. Připravovali jsme klub na něco, co v jisté chvíli začalo hrozit, že vám vypadne z ruky. Situace pro nás byla nová, ani já jsem na ni nebyl připravený. V prvním jarním kole jsme remizovali v Olomouci a zvýšili náskok. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že se o titul budeme prát až do konce, vysmál bych se mu. Na jaře mě ale humor přešel. Spíš jsem ten klacek vytáhl ze skříňky a začal jsem se jím zezadu řezat. Donekonečna jsem se v duchu sám sebe ptal, co jsme měli udělat v zimě jinak, aby tohle nenastalo. Báli jsme se toho, a ono to opravdu nabralo reálných rozměrů.

Po zisku titulu z vás spadl obrovský tlak. Proto jste si pustil pusu na špacír a při oslavě na náměstí nelichotivě počastoval vaše soupeře?
Jaro bylo celé extrémní, ale to mě neomlouvá. Nechal jsem se strhnout euforií. Z pohledu voleného funkcionáře Ligové asociace to nebylo na místě. Klukům ze Sparty a Slavie jsem se omluvil. Dodal jsem, že jak jsme tankem najeli na dlažební kostky, asi jsem se bouchl o hlaveň děla a měl chvilkovou ztrátu paměti. Asi i proto jsem na tanku dováděl víc, než bylo zdrávo. A než odpovídá mé funkci.

Velká zkušenost pro vás?
Rozhodně. Už se to nestane.

Liga mistrů. Dokážete ji obyčejným smrtelníkům popsat? Kromě pohádkových bonusů.
Peníze jsou pro Plzeň strašně důležité, aby byla životaschopná. A konkurenceschopná klubům, které mají nejvyšší ambice každý rok. Aby klub dál mohl fungovat koncepčně, jak je nastavený. Soutěž je mimořádná, s obrovským přesahem, prestiží. V posledních letech se posouvá ještě výš, do jiného rozměru. Když jsme Ligu mistrů udělali poprvé, vzpomněl jsem si na nebožtíka Frantu Hrdličku (dlouholetý šéf Teplic). Jeho životním mottem bylo zažít právě Champions League. Bylo to pro něj hnacím motorem. Proto jsem si postup vychutnával a říkal si: bože, je to jenom jednou, nebude se to opakovat.

Pak jste Ligu mistrů uhráli podruhé.
A já si říkal: teď už je to vážně naposledy.

Nyní jste mezi elitou potřetí. Co tam ukážete?
To je jiná věc. Stresová. Když jsem jel do Westendorfu, prosvištěl jsem kolem Arény v Mnichově. Franta Mysliveček (sportovní ředitel Viktorie) mi naoko říká, že letos je Bayern slabší, že nemá takovou formu (smích). Začínají předkola, je příjemné, že jsme jich ušetřeni. Před rokem jsme v Rakousku sledovali na internetu, kdo bude naším soupeřem.

Máte vysněný klub pro základní skupinu?
Většina kluků chtěla Real, ale po odchodu Ronalda to změnili na Juventus. Pro nás funkcionáře by bylo příjemné setkat se s Pavlem Nedvědem, který Plzní prošel. Nevíte ale, co si přát. Jestli atraktivitu, nebo v uvozovkách přijatelnější soupeře. Přál bych našim fanouškům Liverpool, Manchester United, Real, Juventus. Kluby, na které jsme ještě nenarazili. Máme v klubové restauraci mapu s označenými městy, kde jsme hráli. Rád bych, aby na ni přibyly nové odznaky.

Třeba Paris St. Germain?
Když jsem viděl Mbappého, co si dovolil v semifinále mistrovství světa v takové rychlosti… Neuvěřitelné. Pomyslel jsem si: chudák Limba (David Limberský), kdyby na něj hrál (smích).

Může být Plzeň díky stamilionovým bonusům z Ligy mistrů dál úspěšná?
Pokud neustoupíme z naší práce, budeme pro Spartu a Slavii konkurentem vždycky. Když nás jako soupeře brát nebudou, může se jim stát to, co vloni. V před- sezonních diskuzích o titulu se točila řeč, jestli vyhrají oni nebo ti druzí. A že my zezadu budeme tlačit. Napomohl tomu přestupový boom. Nyní se za něj schovat nemůžeme, jdeme s konkurenty do boje kdo s koho. Jestli s námi někdo nepočítá, tak je blázen.

Nemáte strach, že plzeňští hráči jsou přejedení úspěchy?
Tuto otázku si klademe dlouho. Jestli nejsou přejedení, jestli nejsou staří. Možná se teď ti nejstarší přehoupli do okamžiku, kdy si opravdu užívají každého zápasu. Ti ve středním věku, co ochutnali úspěchy z lavičky, chtějí teď být pod úspěchem sami podepsaní. Dozrávají, musíme je přesvědčit, že budou těmi, kteří Plzeň potáhnou dál.

A nadějní mladíci?
Musejí být natolik draví, aby měli ambici se dostat do zahraničí.

A vy sám jste přejedený?
Já přejedený nejsem. A když se po podzimu přejím, tak jaro mě vždycky vyhladoví (smích). Teď vážně. Já mám pocit, že plzeňský fanoušek je přejedený evropských pohárů. A to říkám s plnou vážností, respektem a zamyšlením pro lidi, kteří zvláštně povídají, píší a komentují věci, které jim nepřísluší. Jako fanouškové mají právo cokoliv hodnotit, ale je úplně zvrácené, aby někdo v Plzni opovrhoval předkoly Ligy mistrů, zápasy základní skupiny Evropské ligy s tím, že si počká až na zápasy skupiny Ligy mistrů. Myslím, že ti fanoušci zapomněli na to, kde byla Plzeň před deseti lety. Já si tohle říkám každý den, kde jsem tehdy byl já, kde jsem pracoval, co jsem dělal a kam jsme se pak prací dostali. Člověk by si každý takový zápas měl vychutnat, protože to může být naposled.

Viktoria byla na přestupovém poli velmi aktivní, získali jste pět hráčů – Pernicu, Ekpaie, Romana Procházku, Buchu, Janoška – a všichni si posily pochvalují. Jak to vidíte vy?
Já si hlavně pochvaluji, že nás nepotkalo to, co vloni, kdy jsme přišli na soustředění v Rakousku během jediného dne kvůli zranění o několik hráčů, většinou o obránce: o Hubníka, Limberského, Kovaříka, Řezníka.

V přípravě jste zatím všech šest zápasů vyhráli.
Výsledkově se nám daří natolik, až si říkám, jestli by nebylo dobré alpoň jednou prohrát. Je to o to zajímavější, že my léto míváme většinou výsledkově slabší.

Čím si bilanci vysvětlujete?
Podle mne to je tím, že trenér Vrba s mužstvem pracuje kvalitně už přes rok, kádr se nám obměnil, vyhýbají se nám zatím i zranění. Výhodou také je, že letos poprvé nehrajeme předkola pohárů a mužstvo se může koncentrovat jen na ligu. Na hráčích vidím chuť do fotbalu, všichni se na start těší.

Jak složité bylo provést transfer Pavla Buchy, který vyvolal velkou nevoli Slavie?
O Buchu jsme stáli už v době, kdy byl ještě pod smlouvou, a byli jsme ochotni za něj zaplatit. Když nastala situace, že byl volný, tak jsme zrealizovali přestup. Ať to může teď znít jakkoliv, kdybychom to neudělali, udělal by to někdo jiný. My jsme v tom nehráli žádnou roli, o hráče jsme stáli, ať byl pod smlouvou nebo ne. Když bych měl odpovědět přímo na otázku, zda to bylo složité nebo ne, tak moje odpověď je, že to bylo jednoduché. Hráč byl amatér, my mu dali smlouvu a je tady.

Jenže Slavia to považuje za podraz.
Do toho se nechci pouštět, to ať posoudí jiní. Věci, které se děly potom, mi nepřísluší komentovat.

S juniorkou trénují brankář Bolek a útočník Poznar. Co s nimi bude?
U Petra Bolka už neplánujeme, že by se k nám vrátil, a řešíme jeho budoucnost mimo klub. Co se týká Tomáše Poznara, nevešel se do kádru, kde jsou už čtyři útočníci. Myslím, že v nejbližších dnech odejde na hostování nebo na přestup.

Už delší dobu je velký zájem o reprezentačního útočníka Michaela Krmenčíka. Je jeho případný odchod aktuální?
Osobně si myslím, že zůstane a že na všech stadionech české ligy se na něj mohou těšit. Jeho agentura dostala zelenou, ale nic konkrétního mně na stole během léta nepřistálo, k žádnému jednání nedošlo. My nejsme ti, co se ho chtějí zbavit. Nepotřebovali jsme ho prodat v zimě a nepotřebujeme to ani teď. To, že ně něj nepřišla žádná nabídka, která by nás zmrazila, je pro nás jenom dobře. Jsme rádi, že se srovnal, vidím na něm, že má do fotbalu obrovskou chuť. Jaro se mu nevydařilo, sužovala ho zranění, protrápil se k titulu krále střelců. Myslím, že těch gólů může dát ještě více. Budu rád, když to bude za Viktorku v české lize.

Je pravda, že v zimě za něj bylo ve hře 300 milionů?
Ano, to je pravda.

Nelitoval Krmenčík toho, že v zimě nepřestoupil?
Myslím, že žádnou lítost neměl a ani nemá. „Velký kus práce“ v tom vždycky odvedou agenti. Je pak důležité, do jaké míry dovolíte, aby mu zaneřádili hlavu něčím, co není vůbec reálné. Vystřízlivění hráče pak trvá daleko déle. Nemohu ale říci, že by za mnou Michael chodil každý den, abych ho pustil. Myslím, že je rád, že zůstal v partě, s kterou je naladěn na stejnou vlnu.

Už dlouho je přáním trenéra Vrby vyhřívané tréninkové hřiště v Luční ulici. Dočká se?
Jsem přesvědčený o tom, že kluky budou v prosinci na tréninku pálit chodidla od vyhřívaného trávníku (smích). Myslím si, že to ještě letos zvládneme. Je to pro nás důležité, změnil se formát ligy a bude se hrát i trénovat déle, takže bude nutné mít kvalitní tréninkové plochy. Na hlavním stadionu, který vyhřívání má, nelze hrát i trénovat.

Zmínil jste nový formát první ligy, kdy k základní části přibude nadstavba. Jak se vám nová podoba soutěže líbí?
Jako místopředsedovi LFA (Ligová fotbalová asociace), která nový model navrhla, se mi to samozřejmě zamlouvá a jsem plný očekávání. Jako funkcionář Plzně si ale neumím představit, že když po třiceti kolech vyhrajeme o dva body základní část, že pak ještě přijde nadstavba. Když po třiceti kolech tohle opravdu nastane, tak se mi pak zeptejte, jak se mi to líbí. A já vám odpovím, že který blbec tohle vymyslel (smích).

Možná je to obehraná písnička, ale nedá mi to se nezeptat. V čem spočívá kouzlo plzeňské fotbalové pohádky, která nebere konce?
Spojilo se několik naprosto mimořádných věcí – například to, že nám to funguje uvnitř klubu i v kabině lidsky, panuje rodinná atmosféra. Důležité také je, že máme na své straně město i kraj, což bývá v souvislosti se sportem málokde. A také tomu samozřejmě napomáhá úspěch, protože když se daří, jde všechno líp. Navíc dlouhodobě přivádíme do klubu lidi, kteří nenarušují harmonii, kterou jsme nastavili. A v neposlední řadě je to i mimořádná osobnost trenéra Pavla Vrby. I když se nám vloni v létě vrátil trochu zruštělý (smích), tak pořád je to náš Pavel Vrba.

Jak vnímáte změněnou strategii vašich největších konkurentů Sparty a Slavie, kteří letos upustili od nákupů drahých zahraničních hráčů?
Myslím si, že to dělají jako my. Rozumně.

Autor: Václav Vacek

13.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 23 000 Kč

Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ke Kamenici č.p. 997, Třemošná, nepřetržitý provoz - pouze na denní směnu (bez noční), registrace sester nutná. Pracoviště: Ústav péče o seniory třemošná, z.ú., Ke Kamenici, č.p. 997, 330 11 Třemošná. Informace: Irena Kouřilová, +420 724 244 529.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Lektoři dalšího vzdělávání 250 Kč

Lektoři dalšího vzdělávání Lektor/ka německého jazyka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výuka bude probíhat každé úterý v čase 8:00 - 12:00 hod. Jde o výuku tří začínajících až mírně pokročilých., Jazyková zkouška či certifikát z němčiny úrovně min. C1 podmínkou. V případě zájmu pošlete, prosím, životopis na hr@vzdelavanimetis.eu. Do předmětu e-mailu uveďte "Výuka NJ Plzeň".. Pracoviště: Lenka štichauerová plzeň, U Borského parku, č.p. 2887, 301 00 Plzeň 1. Informace: Životopis, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič TATRA sklápěč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz., Směnnost: dle NR (ES) č. 561/2006., Nabízíme: diety, vhodné i pro důchodce z lokality Plzeň, Plzeň-jih., Nástupní mzda: 20-30 tis. Kč. Pracoviště: Jochstav s.r.o., plzeň, Boettingerova, č.p. 2902, 301 00 Plzeň 1. Informace: Josef Pechan, +420 603 715 974.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 110 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů traktorista. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Kozojedy 123, mzda dle výkonu práce, ŘP sk. T. Pracoviště: Zs kozojedy, a.s., 331 41 Kralovice. Informace: Jaroslav Fencl, +420 373 300 110,604 371 641.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sportovcem Plzně za rok 2008 byla v sobotu v Plzni vyhlášena olympijská vítězka z Pekingu, sportovní střelkyně Kateřina Emmons. První gratulantem na pódiu byl její manžel Matthew.
14

Sportovkyní Plzně je Kateřina Emmons, hvězdou čtenářů se stal Václav Pech

: NEDOHRÁL. Čeští házenkáři zvítězili v Plzni ve svém prvním vystoupením na Novoročním turnaji nad Slovenskem 26:22. Plzeňský odchovanec Alois Mráz (vlevo) si ovšem zápas moc neužil. Odehrál totiž pouze dvanáct minut.

Čeští házenkáři v úvodu zvítězili

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
včera 14:28

To je celý Kohák. Sebral pohár a označil se za atomovou bombu

Chrlil ze sebe vtípky na adresu ostatních, ale i na sebe – tohle prostě bavič Jakub Kohák umí. Také proto si ho vedení Středočeského krajského fotbalového svazu hýčká a zve ho na každou větší akci. Naposledy ve čtvrtek, s úsměvnou nabubřelostí, převzal Kohák pohár pro vítěze krajského přeboru – FK Posázavan Poříčí nad Sázavou.

19.7.2018

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
dnes 08:20

Zpěvák Krajčo sháněl páteční přílohu Deníku. Kvůli milovanému Baníku

Velký ohlas vyvolala nejen mezi fotbalovými fanoušky páteční mimořádná příloha Deníku o Baníku Ostrava.

dnes 07:59

Temné dědictví. Spartu dál děsí přízrak jménem Stramaccioni

Téměř čtyři měsíce uplynuly od okamžiku, kdy na Letné uslyšel „arrivederci“ italský trenér Andrea Stramaccioni. Jeho místo převzal Pavel Hapal, který si začal budovat tým k obrazu svému. Spartu teď ale děsí Italovo neblahé dědictví: vysoký počet hráčů a otázka, co s nimi.

Talent má nejlepší podmínky, vysvětluje výběr angažmá Tomáš Nejdl

Plzeň – Mohl si vybírat, kam přestoupí. Házenkář Tomáš Nejdl, který uplynulou extraligovou sezonu hrál za Strakonice, měl na stole nabídky z Lovosic, Jičína a z Plzně. Zvolil Talent.

Pomohl nám vyrovnávací gól, říká Jakub Řezníček

Praha – Do utkání s Duklou Praha šel společně s Tomášem Hořavou až v 59. minutě za nepříznivého stavu 0:1.

Viktoria otočila utkání na Dukle a slaví první tři body

Praha, Plzeň – Fotbalisté plzeňské Viktorie zvládli start nové sezony FORTUNA:LIGY, když v pátečním utkání v Praze porazili domácí Duklu 3:1. Nutno však dodat, že se zisk tří bodů na Julisce nerodil vůbec lehce.

V Plzni startuje florbalový Fat Pipe Open

Plzeň – Již v sobotu v západočeské metropoli startuje víkendový velký turnaj v trojkovém florbale (3+1) zvaný Fat Pipe Open 2018.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
2. 1. FC Slovácko 0 0 0 0 0:0 0
3. Bohemians Praha 1905 0 0 0 0 0:0 0
4. SK Sigma Olomouc 0 0 0 0 0:0 0
5. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
6. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
7. SFC Opava 0 0 0 0 0:0 0
8. SK Slavia Praha 0 0 0 0 0:0 0
9. FK Teplice 0 0 0 0 0:0 0
10. FK Mladá Boleslav 0 0 0 0 0:0 0
11. FC Fastav Zlín 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT