Přesto je jednou z osob nejpovolanějších, ještě má v čerstvé paměti působení v chorvatských klubech Dinamo a Lokomotiv Záhřeb, odkud před dvěma lety zamířil na Kypr.

„Na angažmá v Chorvatsku vzpomínám s rozporuplnými pocity, takže jednoznačně budu fandit Čechům a věřím jim,“ říká plzeňský odchovanec. Šampionát už sleduje z Kypru, kde mu začíná právě v těchto dnech příprava na novou sezonu.

Víc věříte Čechům?

Ano. Chorvatsko má velmi kvalitní mančaft, plný individualit, ale já věřím našim. Musí se však sejít spousta věcí, podobně jako tomu bylo se Skotskem, všechno podtržené vynikajícími výkony Schicka a Vaclíka v brance. Ano, byly tam ještě nedostatky ve hře, ale když na nich kluci zapracují, jsou schopni podat ještě lepší výkon.

Lecjaks zažil na Kypru parádní oslavy titulu a sní o Euru
Lecjaks zažil na Kypru parádní oslavy titulu a sní o Euru

To říkáte navzdory tomu, že Dejan Lovren prohlásil, že by neměli mít s Čechy problém?

To jsou přesně Chorvaté. Nechci říct, že se chovají povýšeně, ale oni se cítí nad ostatními. Hodně si věří. Zvlášť po posledním světovém šampionátu, kde postoupili do finále, očekávání jejich fanoušků jsou obrovská. Potřebují nutně vyhrát, protože jinak budou pod obrovským presem.

Ale já jsem viděl jejich zápas s Angličany. Ti do nich bušili celý zápas a Chorvati si nevěděli rady.

Znáte z působení v Chorvatsku některého z chorvatských reprezentantů osobně?

Když jsem byl v Dinamu Záhřeb, chytal tam Dejan Livakovič, současná jednička nároďáku. Další kluky jsem potkal v Lokomotivu, ale to bylo ještě než přestoupili do Dinama a stali se reprezentanty, i teď je jejich místo spíš na lavičce. Národní tým míval při srazech zázemí na stadionu Dinama, takže jsem se tam potkával i s ostatními.

Kdo je pro vás nejlepším fotbalistou Chorvatska? Luka Modrič?

Samozřejmě, i když už má svůj věk, pořád si udržuje vysokou kvalitu. Je to skvělý fotbalista, hraje za Real Madrid. To hovoří za všechno…

Dokážete odhadnou co by mohlo zápas Česko – Chorvatsko rozhodnout?

Naši kluci mají Euro skvěle rozehrané. Teď bude důležité, aby udrželi čisté konto vzadu. Věřím totiž, že nějaký gól Chorvatům dají. Oni nemají dobrou defenzivu, i když ti kluci hrají ve slavných klubech. Jejich síla je spíš směrem dobředu, mají skvělé záložníky a útočníky. S obránci už to tak slavné není.

Názor experta
Robert Vágner (bývalý fotbalista Plzně a Slavie): "Bude to úplně jiný zápas než se Skotskem, protože Chorvati jsou mnohem fotbalovější. První zápas prohráli, takže si myslím, že budou hodně útočit a hrát na vítězství. Pokud budeme hrát poctivý fotbal doplněný českou chytrostí, tak si myslím, že nebudeme daleko od dobrého výsledku, což by byla i remíza." (mš)