S trochou nadsázky by se dalo říci, že to byl jeho večer. Brankář fotbalistů FC Viktoria Plzeň a slovenské reprezentace Matúš Kozáčik sbíral v pondělí při vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec Plzně a Plzeňského kraje za rok 2015 jednu cenu za druhou.

Slovenský sympaťák sklidil několikrát aplaus zaplněného Velkého sálu Měšťanské besedy – stal nejúspěšnějším sportovcem Plzně, Plzeňského kraje a jako brankář Viktorie dosáhl i na cenu pro vítěze v kategorii, o kterou se fotbalisté podělili s házenkáři Talentu M.A.T. Plzeň.

„Moc si vážím toho, že mě v Plzni a v Plzeňském kraji takto ocenili. Nelze přehlédnout, že sport se v tomto regionu velmi podporuje," řekl v rozhovoru pro Deník nový sportovní král.

Plzeň sklízí v posledních letech sportovní úspěchy na všech frontách. V čem podle vás tkví tajemství zmíněných úspěchů?
Plzeň i celý kraj sportem žije a jsou tady pro sport vytvářeny výborné podmínky. Pokud mohu mluvit za fotbal, moc si vážím toho, v jakých podmínkách můžeme díky vedení klubu i jeho majiteli pracovat. Velká je i podpora kraje a města. Díky němu můžeme dělat svoji práci na tak krásném stadionu, jakým je Doosan Arena.

Získal jste spoustu cen. Najdete pro ně doma místo?
Je jich opravdu hodně a každá ta cena mě velice potěšila a já pro ně samozřejmě doma místo určitě najdu. Nějak to vymyslím (směje se).

Do ankety byli nominováni nejlepší zástupci z různých sportů. Co jste říkal takové konkurenci?
Především musím říci, že jsem za ni rád, jsou tu samí kvalitní sportovci. O to více mě těší, že jsem v takové konkurenci uspěl a dostal se v anketě tak vysoko.

Máte za sebou skvělý rok 2015, kromě titulu s Viktorií jste slovenské reprezentaci pomohl výrazně k historickému postupu na Euro. Byla to pro vás životní sezona?
Z postupu na Euro mám samozřejmě velkou radost, ale rád bych zdůraznil, že bez úspěchů s Viktorií bych se nikdy do reprezentace nedostal.

Je to až symbolické – Viktoria dosáhla v lize dvanácti výher
v řadě, vy jste v sezoně vychytal dvanáct zápasů bez inkasovaného gólu. Co tomu říkáte?
O to ani moc nejde, pro nás je nejdůležitější, abychom naše snažení dotáhli do zdárného konce a v závěru ligy byli v tabulce na prvním místě. To je pro nás ten největší a nejdůležitější cíl.

Moderátor večera Radek Šilhan při vyhlášení ankety inicioval sázku mezi vámi a házenkářem Michalem Tonarem, že vás Michal ze dvaceti metrů házenkářským míčem do fotbalové branky z deseti střel devětkrát překoná. Kdyby Deník sázku po skončení sezony zorganizoval, půjdete do toho?
Já bych do toho šel určitě. Budu rád a musíme to zdokumentovat. Doufám, že to dobře dopadne a že chytím více než jednu střelu. A vítěz potom zaplatí společnou večeři (směje se).

Jste profesionálním fotbalistou a zároveň otcem čtyř dětí. Napadá mě, máte vůbec nějaký volný čas pro sebe?
No, to fakt nemám. Když nějaký zbude, věnuji ho výhradně rodině, manželce a našim dětem.

Už pár týdnů zdobí vaši tvář plnovous. Můžete vysvětlit proč?
Vousy budeme mít do té doby, dokud nám bude patřit první místo v tabulce. Věřím, že zůstanu vousatý až do samého konce ligy a oholím se se až potom.

Úspěšný minulý rok prožila celá Viktoria, ale v kabině to nebylo jen o samé radosti. Mám na mysli boj vašeho spoluhráče a krajana Mariána Čišovského s vážnou nemocí. Matúši, co byste mu rád vzkázal?
Fotbal je krásný, ale nejdůležitější ze všeho je zdraví. A my všichni v kabině přejeme ze srdce Mariánovi, aby ve svém největším a nedůležitějším zápase v životě zvítězil.