Vloni na podzim zamířil jeho tým ještě výš, Západočeši přezimují se čtyřbodovým náskokem v čele nejvyšší soutěže.

A v pondělí dosáhl kouč Viktorie dalšího ocenění, tentokrát individuálního. Na vyhlášení ankety Tipsport Fotbalista roku ve Stavovském divadle převzal pohár za prvenství v kategorii Trenér roku. Přívlastku ´individuální úspěch´ se ale trenér Vrba brání. „Prvenství v anketě neberu jako svůj úspěch, ale jako ocenění práce všech lidí, kteří se v Plzni kolem fotbalu pohybují,“ prohlásil Pavel Vrba.

Napadlo vás někdy, že byste mohl podobnou anketu vyhrát?
V době, kdy ještě trénoval Karel Brückner, bych na něco takového nemohl ani pomyslet. Tehdy neměl nikdo nárok ho z trůnu krále fotbalových trenérů vystrnadit. Je to člověk, kterého si nesmírně vážím. A mám to štěstí, že, jak on říká, už raději chodí na zahrádku než na fotbal.

Myslíte si, že k vašemu vítězství přispělo i předchozí úspěšné působení v Žilině?
Asi ano. Odborníci, kteří v anketě hlasovali, brali nejspíš v potaz moji práci za posledních pět let včetně angažmá v Žilině.

Užil jste si večer ve Stavovském divadle při vyhlašování ankety?
To víte, že ano. Ale já si užívám každý večer (smích).

Do Stavovského divadla jste si odskočil z plné zimní přípravy s mužstvem. O víkendu jste se vrátili z mezinárodního turnaje ve Španělsku, kde jste třikrát prohráli. Co říkáte tomu, že se vám ani jednou nepodařilo vyhrát?
Minimálně v jednom utkání jsme měli bodovat a z tohoto pohledu určitě potěšený nejsem. Na druhou stranu z toho vědu nedělám. Rozhodovali jsme se, jestli tohle období zimní přípravy absolvovat v Plzni nebo jet na turnaj do Španělska. Rozhodli jsme se pro Španělsko, protože jsme tam měli výborné podmínky k tréninku a dobré počasí.

Nezaplatili jste trochu třemi porážkami daň za to, že jste odjeli na turnaj z plné kondiční přípravy a vašemu mužstvu tak scházela určitá lehkost, což se při utkáních s více rozehranými soupeři projevilo?
Naše výsledky na soustředění či na turnajích v minulosti, jsou si velmi podobná. První zápas proti silnému soupeři většinou dopadne nejlépe a jsme se svým výkonem spokojeni. Remizovali jsme například s AS Řím, porazili Dynamo Záhřeb a teď ve Španělsku jsme sehráli kvalitní zápas se Šachtarem Doněck. V dalších zápasech už se nám výsledkově tolik nedaří, stále trénujeme dvoufázově a může se projevit únava. Ale to neříkám na omluvu, s výsledky spokojeni být nemůžeme.

Na turnaji jste dal příležitost i třem dorostencům, Krmenčíkovi, Štípkovi a Mandulovi, kteří byli zařazeni do prvoligového kádru. Co vám jejich výkony napověděly?
Například to, že Krmenčík je pro nás velmi zajímavý hráč, slušně si vedli i Štípek s Mandulou. Samozřejmě to není v jejich případě otázka týdnů nebo měsíců, že by měli naskočit do celých ligových zápasů. Jsou to však talentovaní fotbalisté, kteří s námi budou trénovat a dostanou šanci v přípravných duelech.

Je zařazení tak mladých fotbalistů součástí strategie klubu?
Určitě. My nejsme klub, který má v kádru třicet prvotřídních hráčů jako například Šachtar Doněck. My jich máme šestnáct a k tomu čtyři talentované mladíky. Ale rozhodli jsme se, že touto cestou půjdeme.

Do mužstva přišli v zimě i tři velmi kvalitní fotbalisté, Neuwirth, Trapp a Fillo. Jak podle vás po herní stránce do mužstva zapadli?
Asi nejlépe se s tím zatím vypořádal Trapp. Do mužstva ze všech tří přišel jako první a se zapojením do mužstva neměl problém. U Neuwirtha je důležitá spolupráce v defenzivě a tady to zatím trochu skřípe. Fillo se zapojil do přípravy s velkým nasazením, ale bohužel neměl naběháno a musí to dohánět. Proti Šachtaru hrál dobře, ale v dalších utkáních se na něm projevila únava a ztratil lehkost. Ale u něj je jen otázkou času, kdy vše dohoní. Co se týká adaptace v klubu, v kabině, s tím ani jeden nemá problém.

Už ve čtvrtek (zítra, pozn. red.) odlétáte na herní soustředění na Kypr. Tady už se asi více zaměříte na výsledky…
Samozřejmě. Možná už nebudeme tolik střídat, utkání dohraje nominovaná jedenáctka a v dalším utkání nastoupíme zase v jiné sestavě. Utkání se zahraničními soupeři, bulharským Levski Sofia, polským Slaskem Wroclav a arménským FC Mika Jerevan, se budou už mnohem více podobat zápasům, které nás čekají v Gambrinus lize. A na ně chceme být co nejlépe připraveni.