Tedy až na počasí. „To nám zatím moc nepřeje. Skoro pořád tady prší. Ale oproti Česku je tu teplo a hlavní je, že můžeme hrát na přírodní trávě,“ libuje si kouč západočeského klubu.

Ve středu si ale nemohl stěžovat ani na počasí. Výprava čtyř desítek fanoušků, která dorazila do Costa Belany po cestě dlouhé téměř tři tisíce kilometrů, přivezla fotbalistům sluníčko. A Viktorii šlo počasí a povzbuzování skalních příznivců náramně k duhu, dánský prvoligový klub Randers FC porazila 3:1.

Zejména první poločas odehrála Viktoria ve velkém stylu, soupeři jste nastříleli po ukázkových akcích tři góly. To jste musel být určitě spokojen?
Zápas byl trochu ovlivněn větrem, který foukal celé utkání, ale i tak jsme první poločas zvládli velice dobře. Vedli jsme po půlhodině hry 3:0 a prakticky jsme střetnutí rozhodli.

Nástup ve druhém poločase ale patřil soupeři, který měl brzy dvě velké příležitosti. Proč jste tak polevili?
Po přestávce jsme nastoupili do utkání nekoncentrovaní a málem se nám to vymstilo. Soupeř mohl dvakrát skórovat, naštěstí jsme obě situace zvládli. Tahle pasáž utkání mě mrzí. Když nad soupeřem vedete v poločase 3:0, musíte nakonec vyhrát ještě výraznějším výsledkem. My jsme ale byli málo aktivní a chytli se až v posledních dvaceti minutách, kdy jsme se vrátili ke kombinačnímu fotbalu. Trefili jsme tyč a měli další dvě stoprocentní šance.

Jak byste charakterizoval způsob hry dánského mužstva?
Byl to velmi důrazný soupeř, někdy až na hranici únosnosti. My se s tím ale musíme umět vyrovnat, protože i v české lize jsou týmy, které hrají tak agresivně. Vím také, že Randers nepatří v dánské lize k nejlepším, že se spíše pohybuje v dolní polovině tabulky (na 11. místě, pozn. red.). Když bych měl však stručně zápas vyhodnotit, byli jsme lepším mužstvem, v prvním poločase dokonce výrazně, a zaslouženě jsme zvítězili.

Dánové nepatřili k nejsilnějším soupeřům, v čem jsou podle vás takové zápasy přínosné?
Já jsem moc rád, že můžeme vyjet na takové soustředění do zahraničí. V českých podmínkách hrajete stále se stejnými týmy, tady máme příležitost utkat se s jiným soupeři a poznat odlišné způsoby hry. Navíc vám to ukáže skutečnou kvalitu mužstva. Sám jsem zvědavý, co předvedeme v posledním sobotním utkání proti ukrajinskému Záporoží. Já věřím, že určitou kvalitu máme a že se prosadíme i v jarní části Gambrinus ligy.

Tři vaše góly v utkání proti Randers padly po velmi pěkných vypracovaných akcích, oproti předchozím utkáním v zimě se vám dařilo ve finální fázi. Těší vás ten pokrok?
Hlavně mě potěšilo, že se nám konečně dařilo po stranách a že jsme měli ve finální fázi ve velkém vápně dostatečný počet hráčů. Tohle se nám v dosavadních zápasech nedařilo, proti Randers to bylo výrazně lepší.

Čím si zlepšení v útočné činnosti vysvětlujete?
Především tím, že hrajeme na přírodní trávě, na které mají hráči čím dál větší chuť do fotbalu než v mrazivém počasí na umělém trávníku.

Jak jste spokojen s dosavadním průběhem španělského soustředění?
Co se týká podmínek, nemám výhrady. Na hřiště to máme z hotelu dvě stě metrů, odpadají jakékoliv prostoje. Když jste v zahraničí, na standardní úrovni je i ubytováni i strava. Trošku nás zatím zaskočilo počasí, dost tu prší. Ale důležité je, že i když není optimální počasí, můžeme pořád trénovat na přírodní trávě, což je před začátkem ligy obrovská výhoda.

Nebojíte se toho, že po návratu domů budete muset opět trénovat na umělé trávě a hráči si budou muset zvykat opět na něco jiného?
V té době už budeme mít připravený vyhřívaný trávník, takže soustředění jsme načasovali velmi dobře. Věřím, že se to projeví i v ligových zápasech.

Jak se podle vás hráči po návratu domů vyrovnají s teplotním rozdílem, který je v těchto dnech i sedmnáct stupňů. Nehrozí těsně před zahájením ligy nebezpečí onemocnění?
Mám informace, že než přijedeme, mají být u nás čtyři pět stupňů nad nulou. I u nás byly letos v zimě rozdíly teplot během několika dnů obrovské. Já v tom žádný velký problém nevidím a podle mého názoru by se s takovým rozdílem teplot měl dobře trénovaný sportovec bez potíží vyrovnat.

Ještě před odjezdem do Španělska jste prohlásil, že optimální sestava se rýsuje. Přiblížilo se optimální složení mužstva po dvou utkáních ještě více vašim představám?
Přiblížilo. I když na druhou stranu musím říci, že stále je několik věcí otevřených. Zápas proti Randers potvrdil, že někteří hráči, kteří nedostávají tolik příležitostí nebo jsou po zranění, se projevili dobře. Pro mě je jen dobře, že se okruh kandidátů zvětšuje. Je to možná v tuhle chvíli problém, ale pro mě určitě příjemný.