„Vzpomínám na to angažmá rád, žádnou zášť necítím. Končila mi smlouva a já ani prezident jsme necítili, že bychom spolu mohli pokračovat,“ hlásil ze soustředění v rakouských Alpách.

Tam je s Orenburgem, s nímž postoupil do nejvyšší ruské soutěže, a teď se chystá na souboje s elitou.

A jen tak mimochodem, rozhovor vznikal krátce poté, co jeho svěřenci prohráli s Frýdkem-Místkem (0:1). Ale o tom nebyla řeč, tématem byl souboj plzeňské Viktorie s Dynamem Brest ve 2. předkole nové Konferenční ligy.

„Pro mě by byla senzace, kdyby Viktorka nepostoupila,“ prohlásil Marcel Lička.

Opravdu to vidíte tak jednoznačně?

Plzeň je jasný favorit. Dynamo je momentálně klub, který spadl z výšin. Jejich rozpočet je skromnější, kádr je tvořený z mladších hráčů nebo z těch, co se předtím neprosadili ve velké konkurenci, a teď se vrátili.

Viktoriány čeká v poháru nepříjemný soupeř z Běloruska.
Viktoriány čeká v poháru nepříjemný soupeř z Běloruska

Proč tohle všechno nastalo?

Majitel Dynama pan Zajcev vzal po loňské sezoně pod svoje křídla konkurenční Ruch Brest a s ním tam odešla i většina hráčů. Ti, kteří nebyli pod smlouvami, se rozprchli po jiných klubech v Bělorusku – Dynamu Minsk, Soligorsku.

Tak proto jsem nenašel v sestavě moc těch, kteří se podíleli loni na vyřazení Astany vedené současným plzeňským koučem Michalem Bílkem v kvalifikaci Ligy mistrů?

Přesně tak. Řekl bych, že ten klub je hráčsky úplně vykradený.

Koukám ale, že vy jste pořád dobře informovaný. Jste s někým z klubu v kontaktu?

Aktuální kouč Sergej Kovalčuk byl tehdy sportovní manažer. Byl takovým pojítkem mezi mnou a prezidentem v klubu. Občas si napíšeme, ale zatím nic nevyzvídal. (úsměv)

V klubu soupeře plzeňské Viktorie chvilku vládl i Diego Maradona.
Maradona v Brestu? To byl jen marketingový tah, řekl házenkář Horák

Je tam vůbec někdo z „vašeho“ mistrovského týmu?

Mladý útočník Šestjuk, který už s námi tehdy trénoval, přestože mu bylo teprve šestnáct. Teď se však blíží základu, už dal i pár gólů. Není to žádný skvělý technik, je to přímočarý buldok, důrazný v soubojích. Umí se orientovat ve vápně, má střelecký instinkt. Umí dát pohotový gól z první. Zbytek z týmu moc neznám.

Je běloruský fotbal něčím charakteristický?

Mají zajímavé kluky. Jsou tam i hráči, kteří by se mohli prosadit i jinde v Evropě. Ale oni víc tíhnou k Rusku, mají podobnou mentalitu, nemusí se učit jazyk. A když hrají nejvyšší soutěž, vydělají si i velké peníze a jsou v podstatě doma. (zs)