To všechno už je ale minulost a osmadvacetiletý fotbalista je připraven na další sezonu, která začíná za pár dnů. Ve čtvrtek v rámci rakouského soustředění odpovídal novinářům v hotelu Schermer ve Westendorfu na otázky novinářů.

Příští pátek vstoupíte zápasem na Julisce s Duklou do nové sezony. Jak se se cítíte těsně před jejím startem?
Já myslím, že to je stejné jako sezony předtím. To, co je jiné, jsou naše výsledky v přípravě. Vloni jsme se vrátili z Rakouska a všechny tři přípravné zápasy jsme prohráli. Letos jsme tady zatím obě utkání vyhráli, navíc po dobrých výkonech. Sami ale víme, jaká to pak byla na podzim v lize jízda. Tak snad to letos nebude naopak (usměje se).

Říká se, že když jsou špatné výsledky v přípravě, tak pak se v lize může dařit, a naopak. Nebojíte se toho?
Když vyhraje všechny zápasy v přípravě a pak na Dukle prohrajete, tak je vlastně všechno pryč. Příprava je ale jenom příprava, v lize začínáte od nuly. V Rakousku jsme vyhráli zatím dva zápasy. Nedával bych tomu až takovou váhu, ale také bych to zbytečně nepodceňoval. Teď nás ještě čeká v sobotu zápas s Dynamem Kyjev, což bude asi nejkvalitnější soupeř v přípravě. A tam ukáže, jak na tom jsme.

Odráží se v přípravě na pohodě mužstva skutečnost, že nemusíte hrát předkola evropských poháru a můžete se soustředit v úvodu sezony, než vám začnou zápasy ve skupině Ligy mistrů, výhradně na domácí ligu?
Pravda je, že to není tak hektické, protože dříve nás čekaly ty nejdůležitější zápasy ještě před začátkem ligy a rozhodovaly o tom, jestli bude sezona úspěšná nebo ne. Pro Plzeň bylo vždy stěžejní dostat se alespoň do skupiny Evropské ligy. V tom je to letos jiné.

Užíváte si to?
Máme v hlavách, že jsme se probojovali nejvýše, co to jde, do skupiny Ligy mistrů. Tu začínáme až v polovině září, a tak se teď můžeme plně soustředit na českou ligu. A chtěli bychom jí odstartovat dobře. Sami jsme v minulé sezoně zjistili, že každý bod je důležitý a počítá se. Žádné ztráty, hned naplno a bodovat co nejvíce.

Do mužstva přišli v létě čtyři kvalitní fotbalisté – Pernica, Procházka, Ekpai a Bucha. Jak vnímáte zvýšenou konkurenci?
Ano, přišli dobří hráči. Pamatuji si, že když jsme hráli proti Zlínu, tak Ekpič (Ekpai) nám vždycky dělal problémy. Luďu Pernicu znám dobře už z Jablonce, na toho jsem zvyklý. Má výborné střílené přihrávky na útočníky nebo na nás krajní záložníky, bude určitě posilou. Prochy (Procházka) bude také ve středu pole také posilou. Mladý Pavel Bucha byl s námi na pár trénincích, ale je vidět, že to má v noze a i on určitě přispěje ke zkvalitnění kádru. Všichni zatím v tréninku i v zápasech vypadají dobře. Naplno se to ale ukáže až v sezoně.

Záložník Viktorie Plzeň Jan Kopic byl vyhlášen nejlepším hráčem české ligy, s Viktorií získal další titul a stabilně nastupoval i v reprezentaci.

Už máte jasno, koho byste chtěl za soupeře v Lize mistrů?
Nejdříve to byl Real Madrid a teď po odchodu Ronalda ještě Juventus Turín. Jsou tam i varianty, kdyby los skupiny nemusel být až tak atraktivní pro fanoušky – třeba z prvního koše Lokomotiv Moskva. Já bych si přál dva super týmy a pak jedno, v uvozovkách, hratelné mužstvo, s kterým bychom si to mohli rozdat o třetí místo ve skupině.

V Lize mistrů vás čeká premiéra. Co to pro vás znamená?
Pro každého hráče je to splněný sen, já nejsem výjimka. Jsem na to zvědavý a moc se těším. Kluci v mužstvo, kteří to zažili, říkají, že to je úplně jiný level. Vím, že to bude velice těžké, ale přál bych si, abychom tam nebyli jen do počtu a uhráli nějaký ten bod.

Očekáváte, že zápasy v Lize mistrů budou na úrovni reprezentace nebo budete muset na výkonu ještě přidat?
Špičkové klubové týmy, třeba Real Madrid, Barcelona či Bayern mají ve svém středu reprezentanty různých zemí, kteří hrají spolu už dlouho, jsou sehraní. Díky tomu tomu je kvalita v takových mužstvech vyšší než v reprezentaci, kde ti hráči spolu tak často nehrají.

Jste pravidelný divák Ligy mistrů?
Když je čas, tak zápasy Ligy mistrů, mistrovství světa i Evropy samozřejmě sleduji. Rád se večer podívám i na dobrý zápas české ligy. Zápasy mistrovství světa sledujeme i tady na soustředění v Rakousku.

Když se díváte na zápasy Francie, jak se těšíte třeba na souboje s Kylianem Mbappém v dresu Paris Saint-Germain?
To je naštěstí spíše otázka pro levého beka, pro Limbu (David Limberský), který by ho měl na starosti (směje se). Mbappé když si hodí míč, tak to je neuvěřitelné. Když ho bude bránit jeden člověk, tak to nemá cenu. Toho musí bránit dva, možná i tři.

Jak podle vás dopadne finále Francie – Chorvatsko?
Přeji to více Chorvatsku, Francie má ale co se týká postů silnější tým. Favoritem je Francie, viděl bych to tak šedesát na čtyřicet.

Dá se vůbec na soupeře v Lize mistrů nachystat tak, abyste nebyli zaskočeni?
Těžká otázka. Na takové supertýmy, zvláště ještě když jste proti nim nikdy nehrál, se nachystat nedá. Tohle se prostě musí zažít na vlastní kůži.

Měnil trenér Vrba něco v přípravě s ohledem na Ligu mistrů?
Jediné, co se změnilo, bylo, že nám o dovolené odpadla individuální běžecké příprava, protože nehrajeme předkola evropských pohárů. Jinak se oproti minulým létům nic nezměnilo.

Nemáte obavy z toho, ze si můžete v Lize mistrů odnést vysoké porážky, jako se to v soubojích s absolutní špičkou stává?
Tohle bych samozřejmě nechtěl zažít, i když vím, že třeba v minulém ročníku byl i výsledek 1:7. Stát se to ale může. Na druhou stranu nejsme v Lize mistrů pod velkým tlakem jako v Evropské lize, kdy se od nás čekal postup ze skupiny.