Teď Viktoria vyzve jiný výběr z Turecka, Fenerbahce, a právě Daniel Kolář varuje, že jde o tým s mnoha skvělými fotbalisty. „Musíme k tomu přistoupit s pokorou," říká.

Na co si vzpomenete, když si vybavíte rok 2010 a Besiktas?
Hlavně první duel na Spartě, ten nám nadmíru vyšel.

Na Letné jste vedli a nechybělo málo a vyhráli jste. Souhlasíte?
Do zápasu jsme vstoupili tak, jak jsme si řekli, aktivně. Dali jsme i gól. Potom ale bylo přece jen vidět, že Besiktas má zkušené mužstvo. Jedinou šanci, kterou měl, z penalty proměnil. Doteď si myslím, že pokutový kop byl sporný, ale to už je teď jedno.

V odvetě jste podlehli 0:3, v čem jste viděl příčinu porážky?
Nezačali jsme špatně, měli jsme i šance. Chybami jsme se ale připravili o lepší výsledek a byli jsme vyřazeni.

Od té doby jste sehráli v evropských pohárových soutěžích třicet utkání. Jak podle vás mužstvo za tu dobu vyzrálo?
Tohle je hlavně o těžkých zápasech. A my jsme za tu dobu taková utkání odehráli. Největší rozdíl mezi námi a kluby fotbalově vyspělých evropských zemí je, že oni takové zápasy hrají v domácí lize velmi často. Když vezmu například našeho soupeře, Fenerbahce Istanbul, tak ten má možnost hrát takové utkání před šedesáti tisíci diváky každých čtrnáct dní. My si takové zápasy zahrajeme jen v evropských pohárových soutěžích.

Ze všech šestnácti týmů jen Plzeň a Machačkala prošly do osmifinále Evropské ligy od prvního kola kvalifikace. Jaký vliv může mít taková cesta na sebevědomí týmu?
Nám ani nic jiného nezbývá, než si to takhle vybojovat. Bylo by určitě příjemnější, kdybychom nemuseli kvalifikaci absolvovat a postupovali třeba rovnou do skupiny. Na druhou stranu, tyto dvojzápasy, ve kterých jde o všechno, mají náboj. Jsem rád, že je můžeme hrát, je to zápas v Evropě a přináší nám další zkušenosti.

Jste po vyřazení Neapole v duelu s Fenerbahce favoritem?
Všichni říkají, že to bude lehčí souboj než s Neapolí, a jaksi automaticky se předpokládá, že postoupíme. Já si ale myslím, že bychom měli mít hodně zdvižený prst a k utkání s Fenerbahce přistoupit s velkou pokorou. Soupeře považuji za evropský top tým se skvělými hráči. Nebude to vůbec jednoduché.

Může být pro vás nevýhoda, že souboj začínáte doma?
Já o tom takhle nepřemýšlím. Los je takový, že začínáme doma a musíme se tomu postavit čelem. Musíme doma udělat takový výsledek, abychom i v Istanbulu mohli hrát o postup.