Tým povede Stanislav Kocour, který se doposud věnoval převážně Pilsen Teamu, nejlepšímu celku oblastního svazu plzeňského malého fotbalu.

„Jsem zdravě nervózní a těším se. Bude to nová zkušenost,” uvádí v exkluzivním rozhovoru pro Deník.

Jste vedoucím mužstva dvojnásobného mistra plzeňského malého fotbalu (PZMF) – Pilsen Team. Teď povedete výběr Plzně v premiérovém ročníku celostátní Superligy. Jak jste k funkci hlavního kouče přišel?
Nabídl mi ji Honza Pinkava, jeden ze zakladatelů malého fotbalu v Plzni. S Honzou jsme se na téma Plzeň a Superliga bavili už od začátku vzniku plzeňské soutěže v malém fotbale. Zajímalo mě hlavně, jaké má představy a čeho by chtěl docílit. Oba dva jsme věřili, že by se Plzeň mohla v blízké době zařadit mezi superligové týmy, a to se nakonec v letošním roce také povedlo. Na konci jarní části PZMF, kdy bylo již blízko rozhodnutí o účasti Plzně v Superlize, mě Honza Pinkava oslovil s tím, zda bych se nechtěl podílet na chodu týmu, a nabídl mi pozici trenéra.

Přemýšlel jste nad touto nabídkou dlouho?
To jsem ani nemusel. Jsem zdravě nervózní a těším se. Bude to nejen pro mě nová zkušenost.

Jak jste se vlastně k malému fotbalu dostal? V Plzni vznikla vlastní soutěž přeci jen poměrně nedávno.
Dlouhou dobu jsem hrál velký fotbal a příležitostně i futsal. S malým fotbalem jsem se setkával jen na nejrůznějších turnajích. Vždycky mě ale hodně bavil. Hráči si mnohem vice užijí míč, nemusí se tolik běhat, padá více gólů. Když se objevila možnost zahrát si malý fotbal přímo v plzeňské soutěži, byl jsem nadšený.

V superligové soutěži vám bude vedoucího mužstva dělat Petr Pelán. Členem grémia je již zmiňovaný Jan Pinkava. Jak dobře se všichni vzájemně znáte a jak se těšíte na spolupráci s nimi?
Petra znám poměrně dlouho, ale spíš jako protihráče. Potkávali jsme se na nejrůznějších turnajích nebo futsalových zápasech. Nicméně vím, že je zodpovědný a poctivý, má zkušenosti s organizací turnajů a vedením týmu. Jsem rád, že ho budu mít jako vedoucího mužstva. Honzu znám jen krátce, od vzniku plzeňské soutěže, ale hned jsme si padli do noty a věřím, že to bude pokračovat i v dalších sezónách.

Do hlavního výběru Plzně budete vybírat hráče z týmů hrající plzeňskou soutěž. Jak složitý to je proces? Jsou fotbalisté, o kterých jste přesvědčen, že je v týmu chcete už teď?
Ano. Chtěl bych, aby hráči, kteří budou hrát za Plzeň v Superlize, také hráli plzeňskou soutěž a byli na soupiskách jednotlivých týmů. V současné době těch mužstev, které hrají plzeňskou soutěž, moc není, ale věříme, že se to v blízké době změní a počet týmů se navýší. Přestože je celků málo, tak se tam hned najde několik hráčů, kteří se co do fotbalovosti vyrovnají hráčům, kteří Superligu již hrají. Výběr kluků nebude těžký, o soupisce mám nějakou představu. Složitější však bude, zda vybraní hráči budou mít čas. Většina kluků nemá jen malý fotbal. Hrají futsal, velký fotbal, plážový fotbal a toho volného času už moc nezbývá. Bude náročné to skloubit s jejich dalšími aktivitami ať už sportovními nebo jinými. Pevně ale věřím, že se to všechno dá zvládnout.

Říkáte, že máte o soupisce pro superligovou soutěž celkem jasno. Můžete být konkrétnější?
Tým bych chtěl alespoň ze začátku postavit kolem hráčů z Pilsen Teamu, které znám dlouhou dobu a vím, co od nich mohu očekávat. Z něho mohu jmenovat Karla Fürbachera, který z nás má nejvíce zkušeností, je reprezentantem v plážovém fotbale. Dále také Davida Fialu, Pavla Marianuse, Jakuba Vavrače nebo Jakuba Kocoura. Všichni jsou výborní fotbalisté a mohu se na ně spolehnout. Z dalšího týmu Realu Plzeň bych chtěl určitě Patrika Denka. Patrik byl v uplynulém ročníku nejlepším střelcem soutěže. Pokud bych měl jmenovat dál, tak zajímaví jsou pro mě hráči jako Jiří Loukota, Dominik Hradecký nebo Míra Manowetz, kterého znám z dorosteneckých let ve Viktorii Plzeň. Když to shrnu stručně, tak hráčů z plzeňské soutěže, kteří mají na to hrát Superligu, není úplně málo.

Myslíte si, že někdo z hráčů, o kterých jste přesvědčen, že v týmu rozhodně chcete, má také na to, aby se časem třeba objevil v reprezentaci, která patří mezi ty nejlepší na světě?
Věřím, že ano. Všichni, které jsem jmenoval, mají na to, aby se dostali se do širšího výběru reprezentace. Každý je výborný fotbalista, ale kromě fotbalovosti je v malé kopané důležitá i taktika a její plnění v rámci celého týmu. Když kluci zvládnou i tohle, tak se tam časem určitě objeví.

V novém ročníku Superligy bude i s vámi celkem devět týmů. Sledoval jste uplynulý ročník Superligy, který ovládl Staropramen Praha? Jakou kvalitu má tato soutěž?
Uplynulý ročník jsem sledoval. Na dvou zápasech jsem byl i osobně a další jsem viděl díky televizním přenosům v ČT. Superliga má velkou kvalitu, hrají ji hráči, kteří mají zkušenosti s nejvyšší fotbalovou nebo futsalovou soutěží. Ale určitě to není jen o nich, jsou tam i další vynikající fotbalisté. Ne náhodou jsme úřadující mistři světa v malé kopané.

Jakou roli si myslíte, že budete mezi elitní smetánkou hrát?
Pro nás to bude určitě těžké, alespoň ze začátku. Superliga má své kvality a my budeme nováčci. Hned první zápas budeme hrát venku proti úřadujícímu mistrovi z Prahy. To bude křest ohněm, ale věřím, že tento a i ostatní zápasy zvládneme a ukážeme, že v Plzni se umí hrát kromě velkého fotbalu i ten malý.

CELOSTÁTNÍ SUPERLIGA MALÉHO FOTBALU

Nejvyšší česká soutěž vstoupí v sezoně 2018/2019 do svého historicky čtvrtého ročníku. Předchozí sezonu opanoval soutěž tým Staropramen Praha, který pro své barvy získal druhý titul v historii. Nejlepším střelcem předešlé sezony, ve které mezi sebou dvoukolově soupeřilo osm týmů, se stal nejlepším střelcem Ondřej Paděra z Blanenska (40 branek). Značně mu ale sekundoval jeho týmový kolega Jan Koudelka, který vstřelil o dva góly méně. Od sezony 2018/2019 se soutěž rozšíří o jeden tým – právě Plzeň pod vedením kouče Stanislava Kocoura.