Málokterý fotbalista hrající čtvrtou nejvyšší českou soutěž má tak pestrý životopis právě jako dvaatřicetiletý africký útočník. Řeč je o Musovi Ansumovi, rodákovi z města Wenchi ležícím ve středním pásmu Ghany, který momentálně obléká dres divizního nováčka z Přeštic.

PŘÁTELSTVÍ S HVĚZDOU SVĚTOVÉ EXTRATŘÍDY

S fotbalem začínal v brzkém věku. Kopal si takřka všude. Před barákem, na ulici, hrál s ostatními vrstevníky pouliční turnaje a jak sám říká, nepotřeboval k tomu téměř nic. „Láska k fotbalu se u mě začala projevovat, když mi bylo pět nebo šest let. Hráli jsme tenkrát fotbal na ulici. Jen tak. Neměli jsme ani kopačky. Prostě jsme si obvázali nohy nějakými listy nebo něčím jiným a šli jsme hrát,“ popisuje své začátky Musa Ansuma, který se jako malý kluk kamarádil s Michaelem Essienem, bývalou hvězdou londýnské Chelsea nebo královského klubu z Madridu, který si v současné době užívá poslední roky profesionální kariéry v indonéské nejvyšší soutěži – v týmu Persib Bandung.

„Michael byl můj kamarád, hráli jsme spolu fotbal, když jsem v dospívajícím věku odešel studovat do Akkry, hlavního města Ghany. Měli jsme stejného agenta, který nám sháněl angažmá v Evropě. Z něj se pak stala fotbalová Superstar, dotáhl to daleko. Už ale v kontaktu nejsme,“ vzpomíná na osmapadesátinásobného skvělého reprezentanta Ghany Musa Ansuma.

Peter Sagan
Na západ dorazí Sagan a spol. Půjde o tituly

Zatímco Essien vybojoval své první angažmá na starém kontinentu ve franzouzské Bastii, Musova první životní zkušenost s evropským fotbalem byla o něco skromnější. 182 cm vysoký forvard hrál v dresu Cetinkaye Nikósie druhou kyperskou ligu. A odtamtud se už přesunul do České republiky. „Před jedenácti nebo dvanácti lety jsem dostal nabídku z Mostu. Majitel tehdejšího Siadu si mě tenkrát vyhlédl na soustředění na Kypru. Díky tomu jsem se vlastně dostal do Česka,“ vzpomíná na první zkušenosti s desetimilionovou zemí v samotném srdci Evropy.

Jenže jeho slibně rozjetou kariéru zabrzdilo dlouhodobé zranění kotníku, které si přivodil v přípravě. „Měl jsem s ním opravdu velké problémy. Rok a půl jsem nehrál fotbal. Byl jsem tady na třech operacích, ale žádná mi bohužel nepomohla. Hlavou se mi honily myšlenky, že s fotbalem skončím,“ uvádí. S jeho patáliemi mu ale naštěstí pomohli v jeho rodné vlasti. „Poradili mi, že se mám jít léčit domů, a tak jsem šel. Neměl jsem už co ztratit. Pod svá křídla si mě vzal šaman, který mi léčil za pomocí listů a bylinek. Byl to takový rituál, při kterém ještě šamani prosí boha. Vždy se navíc musí obětovat nějaké zvíře,“ vysvětluje svou léčbu Musa Ansuma. „A za měsíc jsem se uzdravil,“ vzpomíná s úsměvem.

Od té doby prošel několika kluby v Česku, ale zahrál si také ligu v Ománu. V dresu tamního klubu Al-Shabab trápil obránce soupeřů půl roku. „Byla to pro mě velmi dobrá a cenná zkušenost. Pro cizince tam jsou skvělé podmínky, majitelé tam mají dost peněz, jsou tam krásné stadiony. Fotbalově ale na tom moc dobře nejsou,“ míní útočník.

Ansuma momentálně bydlí v Praze a v Česku se mu líbí. Na živobytí si kromě fotbalu vydělává peníze v hlavním městě. Práce mu není cizí. „Když jsem byl ve třetiligové Dobrovici, živil jsem se prací v cukrovaru. Třídil jsem řepu. Momentálně pracuji pro RegioJet. Přepravujeme a dostáváme do vlaků jídlo. Je to taková jednoduchá práce,“ říká spokojeně africký kanonýr s jedenáctkou na zádech.

Martin Boubal.
Hodně to bolelo, svěřoval se Boubal. I tak zvítězil

Na pořádnou českou zimu si ale útočník Přeštic stále zvyká. „Je to něco jiného než v Africe. V zimním období nefunguji úplně na sto procent. Ale mám rád třeba hokej. Obdivuji Jaromíra Jágra, mám jeho dres a byl jsem i na jeho zápase, když hrál tady na Kladně,“ culí se.

A jak Musa tráví nejraději svůj volný čas? Kde si nejlépe odpočine? „Když mám volno, chodím často do lesa. Je tam atmosféra podobná jako v mé domovině. Vyčistím si tam hlavu, což prostě občas potřebuji,“ podotýká hráč, který má celkem devět sourozenců. „Jsme početná rodina. Můj starší brácha Ali hraje fotbal také tady v Česku,“ kvituje rozený snajpr blízkost svého rodinného parťáka.

FOTBAL A NÁBOŽENSTVÍ

Pro spoustu fotbalistů (a nejen jich) je nedílnou součástí života také víra a dvaatřicetiletý Ghaňan není výjimkou. „Jsem muslim. Víra je pro mě moc důležitá. S ní jsou spojené různé rituály. Každý den se modlím. V den zápasu mám speciální režim. Jinak se i stravuji. Všechno tohle je důležité pro to, abychom já i moji spoluhráči podali na hřišti co nejlepší výkon. A také aby se mi vyhnulo zranění,“ vysvětluje.

Angažmá v Přešticích si ghanský fotbalista, který umí mluvit velmi dobře česky, zatím pochvaluje. „Spoluhráči i všichni okolo klubu jsou v pohodě, jsme kamarádi. Přeštický majitel je navíc velmi slušný chlap. Líbí se mi, že co se v Přešticích řekne, to se dodrží,“ libuje si.

Svou první branku v dresu divizního nováčka vstřelil Ansuma v Českém Krumlově, kde jeho tým prohrál těsně 2:3. Oslava branky byla ale parádní. Kanonýr předvedl salto – a nutno dodat, že za něj by se nestyděl ani kdejaký přední gymnasta. „Každý gól musím oslavit saltem nebo tanečkem, abych pobavil fanoušky, kteří nám drží palce a povzbuzují nás. Fotbal je především zábava,“ vysvětluje své originální oslavy gólů hráč, pro kterého je fotbalovým idolem Ronaldo. „Ale ten brazilský. Byl to silový, rychlý, chytrý a gólový útočník,“ vyjmenovává klíčové vlastnosti svého vzoru. „A z afrických fotbalistů je to jednoznačně Roger Milla, který vyhrál dvakrát Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Afriky (v letech 1976 a 1990),“ dodává na závěr sympatický chlapík.