Když se po roce na Letné v létě 2008 vrátil do Plzně, kapitánem ve Štruncových sadech už byl Pavel Horváth. A právě Limberský se stal jeho zástupcem a Horvátha při jeho minimálních absencích v úloze šéfa týmu zastoupil.

Ve čtvrtek ho proti Schalke čeká kapitánská premiéra v evropských pohárových soutěžích, protože zkušený špílmachr nemůže nastoupit kvůli trestu za žluté karty. „Je to pravda, tak důležitý zápas v roli kapitána jsem ještě nikdy nehrál,“ potvrdil David Limberský.

Chystáte si jako kapitán ke svým spoluhráčům v kabině nějakou řeč, abyste je před utkáním správně namotivoval?
To určitě ne, nejsem žádný řečník a proslov k mužstvu nechystám, to by nedopadlo dobře. Žádná řečnění z pozice kapitána ani nebude potřeba, máme v mužstvu více vůdčích typů, takže to nebude jenom na mně.

Říkáte, že důležitější zápas jako kapitán jste ve Viktorii ještě nehrál. Co bude podle vás důležité ve čtvrtečním zápase na hřišti?
V první řadě musíme dodržovat pokyny trenéra, hrát dozadu a určitě nesmíme otevřít hru. Důležité bude hrozit z brejků a já věřím, že z nich nějaký gól vstřelíme.

Vy sám se hodně zapojujete do standardních situací zahrávaných Pavlem Horváthem. Co pro vás z tohoto pohledu jeho absence znamená, nahradíte ho i tomto případě?
Něco jsme v přípravě nacvičovali, ale co to bylo, to samozřejmě neprozradím. To si necháme až na hřiště. Musím říci, že máme v mužstvu kromě Pavla Horvátha i další hráče, kteří umí standardky zahrávat.

Myslíte si, že by vám k postupu mohl stačit jeden vstřelený gól?
Teoreticky ano, ale v současné době se nám jen těžko daří vzadu odehrát nulu. Musíme věřit, že se nám případně podaří nějaký ten gól vstřelit. Musíme předvádět naši hru, dostávat se do šancí a věřit, že se některá z nich ujme.

Už jste na podzim hráli na větších stadionech a proti slavnějším klubům. Ptali jste se bývalého spoluhráče Petra Jiráčka, který tady hrál v neděli s Wolfsburgem, co vás čeká ve Veltins Areně?
Osobně jsem s ním nemluvil, ale už jsme si na stadionu ve středu večer zatrénovali a předtím jsme si prohlédli i jeho zázemí. Je opravdu krásný, asi nejhezčí, na kterém jsme zatím byli. Stejně si ale myslím, že nejhezčí stadion v Evropě je v Plzni ve Štruncových sadech (usměje se). Moc se ale těšíme na večerní zápas a na atmosféru, která v Gelsenkirchenu bude. Přijede spousta lidí z Plzně i z celých západních Čech a věříme, že nás podpoří. A my jim za to předvedeme maximální výkon.

Pokud ve čtvrtek proti Schalke uspějete, nebude si dobírat Petra Jiráčkem, který tu s Wolfsburgem dostal čtyři góly?
Petr svými výkony v Plzni překročil naši ligu a angažmá v bundeslize si zaslouží. To, že se Wolfsburgu momentálně nedaří, nic neznamená. Věřím, že ve Wolfsburgu nezůstane a půjde ještě nahoru. Kdybychom postoupili, určitě se mu nebudeme smát. Petr je výborný fotbalista a něco takového by si nezasloužil.

Vidíte před odvetou svého soupeře jinak nebo je to stejné jako po prvním utkání v Plzni?
Po zápase v Plzni jsme si mohli říci, že jsme se Schalke odehráli vyrovnaný zápas, za stavu 1:0 jsme měli šance a byla velká škoda, že jsme alespoň jednu z nich neproměnili. Ověřili jsme si, že se s nimi dá hrát, i když víme, že doma jsou více nebezpeční než venku. Z tohoto pohledu nás v odvetě čeká náročnější zápas než minulý čtvrtek ve Štruncových sadech.

Za Schalke nastoupí až třetí brankář Hildebrand, může to být pro vás výhoda?
To je pro mě nová zpráva, ale nemyslím si, že by to mohla být naše výhoda. Naopak se domnívám, že v takovém mužstvu, jakým je Schalke, budou dobří všichni tři brankáři.

Co říkáte tomu, že do Gelsenkirchenu se chystají spousty fanoušků z Plzně, aby vás podpořili?
Naši příznivci za námi jezdili celou kvalifikaci a potom i na zápasy Ligy mistrů ve skupině a my si toho moc vážíme. Máme zprávy, že do Gelsenkirchenu se jich chystá kolem tří tisíc. Budeme mít jejich podporu v zádech a určitě je nechceme zklamat.