O výkonech domažlické Jiskry v 17 podzimních zápasech jsme si povídali s trenérem Stanislavem Purkartem.

Ve třetí lize patří vašemu týmu po podzimu druhá příčka. Jste spokojený?
Myslím, že můžeme být spokojení. Podzimní sezona byla dlouhá, sehráli jsme i hodně zápasů v českém poháru, ve kterém jsme došli až do osmifinále. Vedoucí Bohemians Praha jsou v tabulce zatím suverénní, a proto je i druhá příčka skvělá.

Myslí si to také vedení klubu?
I tam vládne spokojenost.
 S prezidentem klubu panem Ticháčkem jsme se o tom bavili. Samozřejmě to může být vždy lepší, ale i horší.

Jak byste shrnul pouť Jiskry první polovinou sezony?
Celkově to bylo dobré, ale nevyhnuli jsme se jistým výkyvům a nějaké body jsme poztráceli zbytečně. Příkladem byl venkovní dvojzápas v Zápech a Převýšovu, kde jsme prohráli. V týmu je spousta mladých hráčů, takže výkonnost není tak vyrovnaná. Což je asi největší rozdíl oproti Bohemce, kde mají převahu zkušení fotbalisté.

Podzim jste zakončili soubojem právě s Bohemians, kterým jste podlehli na penalty. Byl to zatím váš nejtěžší soupeř?
Zápas s Bohemkou přinesl hlavně kvalitní fotbal. Pro diváky to musela být atraktivní podívaná. Určitě lepší, než když k nám přijede Meteor
a brání zuby nehty.

Před sezonou přišli do Domažlic noví hráči, mj. Libor Tafat, Miroslav Špírek nebo Ludvík Tůma. Jak zapadli a odváděli to, co jste si představoval?
Přišel také obránce Martin Hrubý, z Viktorky nám pomáhal Vítězslav Hrdlička a v průběhu podzimu se k týmu připojil Petr Hošek. Myslím, že většina nových hráčů obstála. Kádr jsme měli široký, a trochu mě mrzí, že někteří hráči od nás nyní chtějí odejít, protože toho odehráli méně.

Není to škoda?
Rozhodně je. Přece nejde odněkud pořád jen utíkat. Lepší je se kousnout, makat na sobě a to místo si vybojovat. Já si vážím všech hráčů, ať toho odehráli více či méně. Pro mě jsou rozhodující hlavně jejich výkony na hřišti. 
A mrzí mě, že to teď někteří vzdávají, a my tak budeme muset hledat náhrady.

Máte už nějaké posily vyhlédnuté?
Máme nastavenou určitou strategii. Pan Ticháček je ale nyní v Americe, takže se vše trochu přibrzdilo. Až se vrátí, začneme pracovat na příchodech hráčů. Zimní přestávka je sice dlouhá, ale na shánění posil zase tolik času není.

Za Jiskru coby farmu Viktorie Plzeň nastupovali Martin Chrien, Matěj Končal nebo Vítězslav Hrdlička. Jak jste byl spokojen s jejich výkony?
Nejčastěji nám pomáhal Víťa Hrdlička. Je to mladý hráč, chvíli byl i zraněný, a nějakou dobu to nebylo z jeho strany nejlepší. Ale dal šest branek, jen o gól méně než náš nejlepší střelec Petr Mužík. Chrien s Končalem nastupovali hlavně v závěru podzimu a také nám pomohli. Spolupráce s Viktorií je prospěšná.

Kteří z hráčů patřili k tahounům mužstva?
Výraznou postavou byl brankář Martin Ticháček,
v poli Milan Braun. Držela nás stoperská dvojice Ludvík Tůma s Markem Bauerem.
V obraně si vedl dobře i Jirka Bárta, v záloze zase Luděk Leitl s Petrem Mužíkem.
V útoku to už tak slavné nebylo. Libor Tafat vstřelil dva góly, Hošek jeden, byť odehrál jen čtyři zápasy.

I přesto jste na podzim nastříleli 36 branek a můžete se pochlubit druhou nejlepší ofenzivou. Čemu to přičítáte?
Útočníky dokázali naštěstí zastoupit další hráči. Nejvíc záloha ve složení Mužík, Došlý, Hrdlička, Leitl, která dala dohromady 23 branek. Systém hry fungoval, jen útočníci by měli být produktivnější.

Bylo ještě něco, co váš tým během podzimu trápilo?
Dávali jsme málo branek
z útočných standardních situací. Mužík, Špírek nebo Končal sice standardky nekopou špatně, ale u hráčů, kteří si chodí do šestnáctky soupeře pro centry, jsem postrádal víc odvahy. Přitom jsou to vysocí kluci, kteří by se měli prosazovat mnohem více.

Co čeká mužstvo v nadcházejícím období?
Hráči mají nyní měsíc volna. Dostali individuální plány a úkoly, aby museli pracovat. Příprava začne šestého ledna. Hned na úvod sehrajeme zápas s plzeňskou Viktorií, takže do toho šlápneme od začátku. Jednáme ještě o uskutečnění soustředění.

V minulém ročníku České fotbalové ligy jste skončili osmí. Máte nakročeno k vylepšení tohoto umístění?
Takhle to říci nelze. Soutěž je vyrovnaná a rozdíly mezi mužstvy nejsou velké. Stačí dvakrát prohrát a hned se propadneme někam do středu tabulky. Proto musíme jít i do jarní části soutěže s pokorou a dál pracovat. To je cesta, jak uhájit pozice v popředí ČFL. Záležet bude ale i na tom, jaké mužstvo se nám podaří dát pro jarní část soutěže dohromady.

Jan Kašpar