Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Krbeček: Angažmá v Abze je velká zkušenost

Plzeň – Úspěchem skončila první sezona Jiřího Krbečka v roli trenéra brankářů v saúdskoarabském fotbalovém týmu Abha Club.

4.7.2011
SDÍLEJ:

Na střídačce. V týmu Abha Club vládla ve druhé polovině sezony dobrá nálada, o čemž svědčí i snímek ze střídačky. Svěřenci trenérů Oty Dolejše, Jiřího Krbečka a Ondreje Dudy bojovali do posledního kola o postup do nejvyšší soutěže. Nakonec byli čtvrtíFoto: Archiv Jiřího Krbečka

Bývalý ligový gólman Plzně, Chebu, Teplic, Zlína a řecké Škody Xanthi byl součástí česko-slovenského realizačního týmu, který s Abhou bojoval do posledního kola o postup do nejvyšší profesionální ligy.

Hlavním koučem Abha Clubu je Otakar Dolejš, západočeským fotbalovým fanouškům známý z působení v Chebu či v 1. FC Plzeň, funkci asistenta plní Slovák Ondrej Duda.

„Rozhodující zápas s Al Ansarem jsme sice prohráli 1:3, ale sezona byla i tak pro klub velmi úspěšná. Na druhé postupové místo jsme sice nedosáhli, ale skončili jsme v šestnáctičlenné soutěži na čtvrtém místě se stejným počtem bodů jako třetí mužstvo v tabulce,“ říká Jiří Krbeček, otec fotbalových dvojčat Tomáše a Lukáše.

Domů se vrátil v polovině května a nyní v kruhu rodiny tráví doma v Líních u Plzně zaslouženou dovolenou.

Jiří Krbeček

Narodil se 12. 5. 1964 v Plzni.
S fotbalem začínal v Tlučné na severním Plzeňsku, odkud přešel k legendárnímu trenéru mládeže Josefu Žaloudkovi do Škody Plzeň. Prošel mládžnickými reprezentacemi od U16 do U21. V první lize působil v Chebu, ve Zlíně a v Teplicích. Oblékal rovněž dres řeckého klubu Škoda Xanthi. Později působil jako trenér brankářů mládeže ve Viktorii Plzeň, v současné době vede brankáře v prvoligovém saudskoarabském týmu Abha Club.

Do Saudské Arábie jste odešel vloni v létě. Jaké byly vaše první dojmy?
Byl to pro mě úplně jiný svět. Znamenalo to vydržet žít v naprosto odlišném prostředí a přijmout i určitá pravidla islámské země. Saudská Arábie je země muslimů, kolébka islámu. Trvalo mně týdny, než jsem se s tím vyrovnal, ale zvykl jsem si. Mohu říci, že deset měsíců v Saudské Arábii jsou pro mě velice zajímavou sportovní a hlavně životní zkušeností. Mojí výhodou bylo, že začátky v Saudské Arábii mi usnadnil hlavní kouč Ota Dolejš, s kterým se znám z ligy z působení v Chebu a v celku 1. FC Plzeň ještě v době, kdy hrál ČFL.

V první saudskoarabské lize jste skončili čtvrtí. Nemrzelo vás, že vám postup v posledním kole utekl?
Z pohledu posledního zápasu určitě ano, nikoliv však z pohledu celé sezony. Když jsme totiž přišli vloni v létě do Abhy, klub krátce předtím prošel fotbalovou revolucí. Neshody mezi hráči a vedením vyústili v odchod téměř celého mužstva, přišlo nové vedení. Začínali jsme od nuly, za pochodu se tvořil nový tým, na každý trénink přišlo pokaždé i pět nových hráčů. Takže cíle před sezonou byly stabilizovat tým a soutěž zachránit.

Co bylo pro vás z trenérského hlediska při tvorbě nového mužstva nejdůležitější?
Zásadní věcí bylo nastavit pravidla a zavést disciplínu. Před naším příchodem si hráči dělali, co chtěli, na tréninku se sešlo třeba jen šest osm fotbalistů. Zavedli jsme pokuty, zlepšila se docházka. Důležité ale bylo, že hráče začal trénink bavit, což se brzy rozkřiklo, a fotbalisté, kteří klub před sezonou opustili, se začali postupně vracet. Nějaký čas trvalo, než jsme našli optimální složení mužstva, ale tým si postupně zvykl na herní systém a brzy to přineslo i výsledky. Poprvé jsme prohráli až v předposledním kole první části ligové soutěže.

#nahled|https://g.denik.cz/46/88/fotbal_jiri_krbecek_110704_03_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/46/88/fotbal_jiri_krbecek_110704_03.jpg|Nová smlouva. Ještě před odletem na dovolenou do Čech předali prezident a manažer fotbalového klubu Abha Jiřímu Krbečkovi smlouvu na další sezonu v saudskoarabské první lize#

Jak se s hráči domlouváte?
Arabsky. Myslím si, že jsem se za deset měsíců naučil řeč docela slušně. Opět mně ze začátku hodně pomohl Ota Dolejš, který ovládá arabštinu perfektně. Začal jsem fotbalovými výrazy a postupně se při komunikaci s hráči nabalovala další slovíčka. Určitě nemluvím spisovně, ale mí svěřenci mi rozumějí a já jim. Například v obchodu nebo restauraci se domluvím bez problémů.

Jsou všichni hráči v týmu profesionály?
Zhruba polovina z nich. Ostatní jsou zaměstnáni jako vojáci nebo policisté a jsou uvolňováni na tréninky a na zápasy.

Muslimové se modlí pětkrát denně. Jak to jde dohromady s fotbalovými povinnostmi?
Tréninky i zápasy se volí tak, aby se vešly mezi dvě modlitby. Ale stalo se nám také, že modlitba vyšla na přestávku mezi oběma poločasy a najednou se začal modlit celý stadion. Hráči, rozhodčí i diváci na tribuně.

Jak komplikoval vaši práci ramadán, svátek muslimů?
To už bylo mnohem složitější, protože muslimové nesmí mezi východem a západem slunce jíst ani pít. Tomu jsme se museli samozřejmě přizpůsobit, takže tréninky začínaly v jedenáct večer a končily v půl jedné v noci. Režim života se v ramadánu obrací, přes den se spí a v noci žije. Stalo se mi například, že jsem jel v půl druhé v noci do servisu přezouvat pneumatiky u auta. V době ramadánu jsem neviděl měsíc slunce.

Jak je to s cestováním za soupeři v první arabské lize?
S výjimkou jednoho zápasu, derby s městským rivalem, k utkáním zásadně létáme. K nejbližším soupeřům do hlavního města Rijádu to máme přes tisíc kilometrů, asi pětkrát v soutěži létíme do Perského zálivu. V Saudské Arábii je perfektní síť dálnic, ale skoro nikdo po nich nejezdí, všichni létají. S nadsázkou se dá říci, že letadlem cestují běžně jako my trolejbusem.

Saudská Arábie vlastní největší zásoby ropy na světě, což se pochopitelně odráží i na cenách benzinu. Kolik stojí v zemi litr?
Tři koruny, což pro našince zní neuvěřitelně. Deset litrů benzinu přijde v Saudské Arábii na stejné peníze jako láhev coca–coly. Když jsem nedávno v Plzni nabral celou nádrž, krvácely mi oči, protože jsem zaplatil jedenáct set korun. Za to jezdím v Saudské Arábii půl roku (smích).

Jak je to v Saudské Arábii s dodržováním prohibice?
Nikdo si nedovolí ji porušit, to se trestá vězením. I my jsme se přizpůsobili, dvakrát v týdnu si zajdeme s kolegy na kávu, kde si dáme i čerstvý džus. Za deset měsíců pobytu jsem neměl kapku alkoholu. I vzhledem k horkému počasí piji čistou vodu. Když k tomu připočtu zdravou stravu, kterou nám připravuje Ota Dolejš, mimochodem excelentní kuchař, výsledkem je, že jsem shodil třináct kilo.

Ženy v Saudské Arábii musí na veřejnost chodit zahaleny do černých pláštů. Jak se s tím při návštěvě Abhy vyrovnala vaše manželka?
Zvládla to, vedení klubu jí i manželkám kolegů předem plášť zakoupilo. A blond vlasy si raději ještě zakryla šátkem. Muslimky dokonce používají obličejovou roušku a černé rukavičky, aby do posledního místa nebylo vidět obnažené tělo. Postavení muslimské ženy není jednoduché, nesmí řídit ani auto, nesmí sportovat ani navštěvovat sportovní podniky, veřejně vystupovat. Takže fotbal je vysloveně mužskou záležitostí.

#nahled|https://g.denik.cz/46/88/fotbal_jiri_krbecek_110704_02_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/46/88/fotbal_jiri_krbecek_110704_02.jpg|S manželkou. Paní Dagmar Krbečková se při návštěvě manžela v Saudské Arábii musela podřídit zvyklostem muslimského světa a chodila zahalena do černého pláště. Blond vlasy navíc na veřejnosti zakrývala šátkem#

Máte ještě ohledně postavení ženy v Saudské Arábii nějakou další zajímavou zkušenost?
Když si vyjede muž do města na kávu, ženu s dětmi nechá v autě a oni musí počkat, až si v kavárně popovídá a třeba po hodině a půl se vrátí. Když jsme měli oslavu výročí fotbalového klubu, v sále nebyla jediná žena a součástí programu bylo vystoupení čistě mužského souboru.

Vraťme se k vašemu působení v klubu Abha. Jak to vypadá s vaším dalším angažmá?
Vedení klubu bylo s naší prací spokojeno. Svědčí o tom i skutečnost, že jen ve dvou klubech, v našem týmu a v mužstvu, které soutěž vyhrálo, nedošlo v průběhu sezony k odvolání trenérů. Což neplatí o zbývajících čtrnácti týmech, v některých z nich se trenéři vyměnili i dvakrát. My jsme už tři týdny před skončením sezony dostali od vedení klubu smlouvu na další rok. Musím říci, že si toho moc vážím, protože tohle se v saudskorabské lize až tak často nestává.

Dostali jste i jiné nabídky?
Nějaké kontakty proběhly, dokonce ze Spojených arabských emirátů. Tam ale byla v červnu v lize dovolená a museli bychom čekat, jak to všechno dopadne. Z Abhy jsme naopak mohli odletět s novou smlouvou v kapse.

Nelitujete přece jen toho, že jste nepočkali na nabídku z Dubaje, která mohla být i mnohem lukrativnější?
Ne. V Abze jsme zůstali i proto, že máme skvělé vztahy s vedením klubu. Prezident ani manažer nám do práce nijak zásadně nezasahují, máme jejich důvěru a oni nám dali prostor k práci. A toho si všichni tři moc ceníme.

Kolik chodí na vaše zápasy fanoušků?
Málo, zhruba kolem tisíce. Přitom kapacita pěkného stadionu s atletickou dráhou je 28 tisíc sedících diváků. Fanoušci ale po nesrovnalostech klubu v minulé sezoně na fotbal zanevřeli, což se odrazilo i na návštěvách. Lepší to bylo, když jsme hráli venku. Náš poslední zápas sezony v Al Ansaru, v kterém se rozhodovalo o postupu do nejvyšší soutěže, sledovalo deset tisíc diváků.

Dva měsíce vaší dovolené utíká jako voda. Čím jste ji nejvíce vyplnil?
Program mé dovolené výrazně ovlivnila operace náhrady kyčelního kloubu, kterou jsem absolvoval krátce po příletu domů ve Fakultní nemocnici v Plzni na Borech. Operace proběhla bez problémů, velmi bych chtěl poděkovat operatérovi doktoru Zárybnickému a hlavně doktoru Zbyňkovi Krausovi, který vše kolem zařizoval. Velký dík potom patří také fyzioterapeutovi Petru Tahovskému, který mě v rekordní době doslova a do písmene postavil na nohy. Pravidelně rehabilituji, cvičím poctivě i doma. Jsem zhruba pět neděl po operaci a cítím se skvěle. Mohu řídit auto a doma chodím bez francouzských holí.

Nebudete teď mít při cestování v Saudské Arábii za ligovými soupeři na rentgenech letiště potíže?
To je pravda, budu jim tam pípat. Ale i na tohle jsem myslel. Nechal jsem si o dovolené v Plzni přeložit do arabštiny lékařské potrzení, že vlastním náhradu kyčelního kloubu (smích).

Saudská Arábie

Království Saúdská Arábie je absolutní monarchie, zaujímající většinu plochy Arabského poloostrova v jihozápadní Asii. Pouze muslimové mohou být státními občany Saúdské Arábie. Trestní právo zná popravy, bičování nebo například useknutí ruky za krádež. Jejími sousedy jsou Jordánsko, Irák, Kuvajt, Katar, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Omán a Jemen. Saudská Arábie má přes 28 milionů obyvatel, rozlohou je 28x větší naž ČR a patří díky zásobám ropy k nejbohatším zemím na světě. Podle odhadů vlastní 20% celosvětových zásob ropy. Poušť zabírá takřka 60% povrchu Saudské Arábie. Na většině území je velmi horké a suché podnebí s velkými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí.

Autor: Václav Vacek

4.7.2011
SDÍLEJ:
Fotbalisté Viktorie Plzeň po výkonu plném chyb prohráli v Lucernu v utkání Evropské ligy FC Luganu 2:3.
1

Viktoria padla, finiš přišel pozdě

Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

Plzeň - Souboj Pejsar vs. Šour o boxerský pás mistra ČR v těžké váze profesionálů bude v prosinci.

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení