Přesto záložník Petr Jiráček věří, že je na mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině dobře připravený. A věří v postup ze základní skupiny. „Budeme chtít předvést maximum," prozradila bývalá opora Plzně.

Máte za sebou první sezonu v německém Wolfsburgu. Jak byste ji zhodnotil?
Začátek ve Wolfsburgu byl dobrý, ale pak se to trošičku přibrzdilo zraněním. Tým hrál dobře, takže pro mě bylo těžké dostat se zpátky do sestavy. Odehraných minut už nebylo tolik, co bych potřeboval. Uvidím teprve po přáteláku s Maďarskem, jak na tom vlastně jsem.

V Plzni jste byl zvyklý na ostrý zápasový zápřah. Ve Wolfsburgu už to tak nebylo…
Pravda. V Plzni jsme hráli i díky Lize mistrů sobota, středa, sobota. Prakticky se netrénovalo. Ve Wolfsburgu jsme hodně trénovali a pak o víkendu hráli jeden zápas. Ale věřím, že to bude v pohodě.

Jak jste se těšil do národního týmu? Jen hráčů, kteří prošli Plzní, je tu osm…
Musím říct, že jsem se sem strašně těšil. Ta parta, co se tu sešla, je skvělá. Navíc je tu, jak říkáte, hodně Plzeňáků. V Německu mi to chybělo. Jsem rád, že jsem tady.

Na poslední chvíli do této party přibyl i Vladimír Darida. Co na jeho nominaci říkáte?
Pro mě to není žádné překvapení. Měl jsem možnost s Vláďou hrát. Vím, že je to hráč, který má před sebou velkou budoucnost. Byla jen otázka času, kdy si toho někdo všimne. Chytil svou šanci za pačesy. Držím mu palce a přeju mu to.

Trenér Michal Bílek prozradil, že je jeho snem zahrát si ve čtvrtfinále s Německem. Pro vás by to byl asi pikantní zápas?
Přiznám se, že jsem podobnou otázku dostal na tiskové konferenci před odjezdem do Čech. Samozřejmě jsem říkal, že by to byl zajímavý zápas. Kdybychom je vyřadili, bylo by to pro mě plus. Aspoň bych měl pak v Německu argumenty (smích).

V roce 1996 odjížděl český národní tým na Euro v Anglii jako outsider, a nakonec se dostal až do finále. Myslíte, že se může podobný zázrak stát i nyní v Polsku a na Ukrajině?
Pro nás je lepší tam jet v roli outsidera než s nějakým obrovským očekáváním. Do každého zápasu můžeme jít, teď nechci říkat v klidu, ale nemusíme být tak svázaní. To bude také hodně znát. Budeme chtít předvést maximum a postoupit. Pak už budou rozhodovat jiné faktory.

Ještě předtím vás ale v pátek čeká generálka s Maďarskem. Co od ní očekáváte?
Zápas s Maďarskem bereme vážně. Je pro nás důležitý, co se týče sebevědomí. Navíc si chceme vyzkoušet některé herní varianty. Budeme chtít vyhrát a ukázat, jak naše forma před Eurem vypadá.

Na Euro vyrážíte vlakem. Kdy jste jím naposledy jel?
V Německu jezdíme vlakem s Wolfsburgem pravidelně – na venkovní zápasy. Máme tam všechen komfort a klid. Čtyřhodinová cesta vám krásně uteče. Ale vlakem jsem už jako malej kluk jezdil i za babičkou do Liberce (smích).