Po soukromé revoluci prahnou i fotbalisté Plzně, které dnes večer čeká v Petrohradu druhá partie Ligy mistrů proti CSKA Moskva.

Pokud čeští šampioni proti ruským uhrají aspoň bod, jejich šance na třetí místo, a tím pádem i na postup do jarní fáze Evropské ligy výrazně stopnou.

Jenže po bodech samozřejmě touží i plzeňský protivník, který v prvním kole prohrál v chrámu Bayernu Mnichov 0:3. (Stejným výsledkem skončil i domácí zápas Plzně s Manchesterem City.)

CSKA se v lize momentálně nedaří – v posledních třech kolech získal jediný bod za bezbrankovou remízu s Machačkalou.

To ale nemusí vůbec nic znamenat. Liga mistrů je totiž úplně jiná soutěž a úplně jiná motivace. Úspěch v nejvyšším fotbalovém patře přináší finanční bonus i prestiž.

Pro partu ze západu je CSKA na cestě za slávou asi nejschůdnějším protivníkem. „Ano, v tomhle zápase se můžeme pokusit o zisk bodů," souhlasí útočník Marek Bakoš.

I slovenský forvard ale respektuje sílu jednoho z nejlepších ruských klubů: „Je to mužstvo, které má velké zkušenosti z Champions League i Evropské ligy. Bude to pořádně těžký zápas."

Co ho může trochu ulehčit? Že se kvůli mizernému stavu trávníku na moskevském stadionu Chimki bude hrát v Petrohradu. „Pro nás je to klasický zápas venku, ale jsem zvědavý, jak to budou vnímat kluci z CSKA. Myslím, že nepřijde moc fanoušků a bude to zvláštní utkání," míní Bakoš.

Každý ze soupeřů bude postrádat jednu z opor – CSKA chybí záložník Aleksandrs Cauna. Nejlepší lotyšský fotbalista posledních dvou let si zlomil palec na levé noze a týmu bude chybět minimálně měsíc.

Plzeňský trenér Pavel Vrba se bude muset obejít bez klíčového obránce Davida Limberského, jenž si v pátečním ligovém duelu v Jihlavě pochroumal stehenní sval.

I bez Limberského je ale plzeňský cíl pro dnešní bitvu v revolučním městě jednoznačný. Pokračuje trenér Vrba: „Chceme uhrát takový výsledek, abychom v domácí prosincové odvetě mohli s CSKA bojovat o třetí místo."