Na sklonku listopadu se na pultech knihkupectví vynořila opravdová lahůdka, kterou by měl mít doma na nočním stolku každý fanoušek se srdcem viktoriána.

Dílo Viktoria – první velká kronika plzeňského fotbalového klubu 1911 – 2015 autora Pavla Hochmana je unikátní monografií mapující více než stoletou historii v současnosti nejúspěšnějšího klubu u nás.

Výsledky, soupisky, popis zápasů, informace ze zákulisí, výpovědi tehdejších i současných funkcionářů nebo hráčů, to vše se dozvíte v čerstvé publikaci, kterou vydalo plzeňské vydavatelství Regionall Hany Voděrové.

Deník přináší čtenářům ochutnávku z publikace.

První velký zájezd

Hnáni touhou ukázat se po jedenácti letech činnosti i v Evropě a získat finance na další činnost, zorganizovali příslušní činovníci zájezd do Španělska. Viktoria ho podnikla na rozhraní let 1923 – 1924.

„Výprava SK Viktoria do Španělska odjíždí z hlavního nádraží v noci o 1.30 hod. rychlíkem směr Cheb. Jede se přes Štrasburk a Paříž do Irunu, kde se bude hrát první zápas celého zájezdu," hlásal 15. prosince 1923 tisk. Zápas se uskutečnil 21. prosince a Viktoria podlehla Real Union Irun 1:3. Zprávička byla v novinách o několik dní později. „Plzeňská Viktoria byla ve Španělsku poražena s Irunem za mimořádně těžkých okolností. Plzeňský mistr župy narazil na španělský team, jenž byl ve skvělé kondici, naproti tomu Viktoria trpěla nezvyklým podnebím a únavou po cestě. Vynikající výkon podala obrana našich. Šťastným střelcem čestné branky byl Škoda (půjčený z mužstva Český Lev Plzeň)."

Plzeňský tým se po úvodní prohře rozehrál k velmi dobrým výkonům. A dostavily se i výsledky. Ještě 25. prosince Viktoria jednou prohrála. Bylo to s AC Bilbao 1:3. V dalších utkáních už přišly skvělé výsledky. 28. prosince Viktoria remizovala s SC Sabadell 1:1 a tisk chválil závěr utkání v podání plzeňského týmu. „Viktoria předvedla svůj pověstný finisch a vyrovnala třináct minut před koncem gólem Hochmanna." A potom už přišly výhry. Nad Real Club Santander v poměru 2:1 a 5. ledna v Madridu nad AC Madrid dokonce 5:1. Bylo to nejcennější vítězství celého zájezdu nad Athletic Clubem, jak se dnešní Atlétiko tehdy jmenovalo.

Výhrou nad AC Madrid si získala Viktoria ve Španělsku obdiv a výborný dojem potvrdila i v posledních třech utkáních. Zvítězila nad Racingem Madrid 2:0 góly Křenka a Hochmanna, v Seville vyhrála nad FC 3:0 a v odvetě dokonce 5:1. Celkem Viktoria pětkrát vyhrála, dvakrát odešla poražena a jednou hrála nerozhodně.

Zájezd do Španělska je zapsán zlatým písmem ve více než stoleté historii Viktorie. Absolvovali ho hráči Josef Šebek, Jindřich Protiva, František Krečmer, Eda Suda, Sláva Tomášek, Josef Turek, Karel Kučera, Bohumil Hochmann, Rudolf Křenek (zapůjčen na zájezd už ze Sparty), Jindra Kučera, Eman Slavík, Sláva Brabec a doplňovali je brankář SK Smíchov Karel Hais, Antonín Názler a Ferdinand Škoda z Českého Lva Plzeň. Vedoucími mužstva byli pokladník Jan Vachoušek a jednatel Jaroslav Seidenglanz. Brankář Štaplík se zájezdu nezúčastnil, zřejmě z pracovních důvodů.