Hrají vrcholový fotbal a mají ty nejvyšší sportovní cíle. V životě fotbalisté Viktorie Plzeň jsou ale i chvíle, kdy jdou góly, body i velké ambice stranou.

Třeba v situacích, kdy mohou udělat něco pro záchranu života těžce nemocných pacientů.

I proto se včera deset fotbalistů Viktorie Plzeň rozhodlo vstoupit do Českého národního registru dárců kostní dřeně (ČNRDD), stejně jako jejich spoluhráči v roce 2011.

Registrace včetně odběrů krve proběhla v sídle společnosti Doosan Škoda Power, generálního partnera FC Viktoria Plzeň.

„Vrcholoví sportovci jsou ideálními dárci krvetvorných buněk. Jsou mladí, zdraví, trénovaní a pod stálým lékařským dohledem. A také jsou to muži, ty totiž v tomto směru upřednostňujeme," říká lékařka Jana Navrátilová, vedoucí Koordinačního centra ČNRDD.

Mezi fotbalisty Viktorie Plzeň, kteří v pátek do registru vstoupili, byl i útočník Stanislav Tecl. „Se vstupem do registru jsem neváhal ani na okamžik, je to dobrá věc. Věřím, že přijde okamžik, kdy budeme moci někomu pomoct. Doufám, ze se k tomu připojí i další lidé," svěřil se po odběru krve Stanislav Tecl.

Nervozitu nebo obavy při odběru krve nepociťoval. „Jít k lékaři není příjemné, ale tentokrát to bylo něco jiného. Navíc injekce mi nevadí," hlásil útočník Viktorie.

Nervózní nebyl ani záložník Jan Kovařík. „Když jsem se dozvěděl, že máme příležitost vstoupit do registru dárců, neměl jsem s tím vůbec žádný problém. Ani mně injekce nevadí, jenom se na to nemusím dívat. Při odběru raději odvrátím pohled a dívám se na druhou stranu," usmíval se Jan Kovařík.

Jan Kovařík si umí představit i okamžik, kdy dostane z registru zprávu, že byl vybrán jako vhodný dárce. „Kdybych tím mohl někoho zachránit, udělal bych to," prohlásil bez váhání.

A jak by se zachoval v případě, kdyby se musel rozhodnout mezi dárcovstvím a nejdůležitějším zápasem své kariéry, třeba proti Realu Madrid v Lize mistrů? „Život máme každý jen jeden, v tom případě by šel sport stranou," uvedl Jan Kovařík.

A co by případné dárcovství pro vrcholového fotbalistu obnášelo? „Dva tři dny pobytu v nemocnici a do plné přípravy by se mohl zapojit zhruba po dvou týdnech," říká lékařka Jana Navrátilová.

Do registru, který má přes 50 tisíc dobrovolných dárců, včera vstoupili také někteří zaměstnanci Doosan Škoda Power a studenti ZČU v Plzni.

Fotbalový klub Viktoria Plzeň rovněž předal ČNRDD dárkový šel v hodnotě 33 tisíc korun. „Naše spolupráce tím nekončí, jsme s registrem v kontaktu a chystáme i další společné projekty," slíbil mluvčí Viktorie Pavel Pillár.