Fotbalové abecedě se učil v Lubech u Klatov a v závěru žákovské kategorie přešel na rok do plzeňské Viktorie. Šikovného záložníka si všiml mládežnický kouč Starý a talentovaný mladík putoval do pražské Sparty.

Pobyt v Praze byl pro něj velkou školou, fotbalovou i životní. V patnácti letech se ocitl daleko od domova, sám ve velkém městě a klubu.

„Bydlel jsem na internátu, přes týden jsem chodil do školy na strojní průmyslovku a trénoval, o víkendu přišly zápasy. V Praze jsem získal cenné zkušenosti,“ potvrzuje třiadvacetiletý fotbalista, který už dva a půl roku obléká dres druholigového Baníku Sokolov.

V Praze strávil tři a půl sezony v dorosteneckých družstvech a dotáhl to až do ligového staršího dorostu. Poslední půlrok dorosteneckých let však působil opět v Plzni.

„V Praze jsem neviděl velkou šanci zahrát si jednou nejvyšší soutěž, konkurence byla obrovská. Odešel jsem proto do Plzně. Pomáhal jsem Viktorii zachraňovat nejvyšší dorosteneckou ligu, což se nakonec podařilo,“ vzpomíná Pavel Javorský.

Ve Viktorii si později zahrál i třetí nejvyšší soutěž v dresu juniorky a připravoval se s A týmem. Trvale se do prvoligového kádru ale nepropracoval a vrátil se do druholigového béčka pražské Sparty. Návrat do letenského klubu poznamenal jeho další fotbalový osud.

„Seznámil jsem se tady s trenérem Martinem Haškem, který mně později nabídl angažmá v Sokolově, když tam působil,“ říká fotbalista, který z Prahy odešel a ještě před příchodem do Baníku hrával třetí ligu v Chebu.

V Sokolově zůstal Pavel Javorský i po odchodu Haška do Sparty a sbírá tady druholigové zkušenosti. „Jsem tady spokojen, je tu výborná parta a dobrý tým, který má určitě navíc než na desáté místo jako v uplynulé sezoně. Věřím, že na podzim budeme hrát v horní polovině tabulky,“ je přesvědčen defenzivní záložník, který bojuje o místo v základní sestavě a sní svůj fotbalový sen.

„Jednou bych si chtěl zahrát první ligu. A nejraději tady v Baníku,“ svěřuje se Pavel Javorský.