Na jaře už ale svým spoluhráčům pomáhat nebude. S půlročním předstihem se posunul mezi dospělé a bude usilovat o místo v sestavě třetiligové juniorky.

„Jeho dalšímu fotbalovému rozvoji může posun do juniorky jenom prospět. Je to šikovný, technicky velmi dobře vybavený fotbalista s velmi dobrým přístupem k tréninku i zápasům. Typický konstruktivní hráč, navíc levák,“ charakterizuje talentovaného fotbalistu trenér ligového dorostu Viktorie Plzeň Karel Krejčí.

„Za poslední půlrok udělal velký výkonnostní skok. Hodně mu pomohlo, když jsem mu svěřil kapitánskou pásku. Funkci kapitána vzal za správný konec, zvýšilo se jeho sebevědomí a na hřišti to bylo znát,“ dodává Krejčí.

Prosadit se mezi dospělými chce i samotný hráč. „Vážím si toho, že jsem byl zařazen do třetiligového týmu. Věřím, že do české fotbalové ligy zasáhnu a pár zápasů v ní odehraji,“ říká skromně osmnáctiletý záložník, odchovanec tachovského fotbalu.

S dospělými trénuje zatím pár dnů, ale na rozdíly mezi dorostenckým a mužským fotbalem si pomalu zvyká. „Dospělý fotbal je mnohem tvrdší, na rozehrávku je tu málo času. Dorostenecký fotbal mi zase připadá více technický,“ porovnává obě kategorie osmnáctiletý student třetího ročníku Sportovního gymnázia v Plzni.

Skloubit fotbal se školou se mu zatím daří. „Problémy s tím nemám. Mým cílem je především dostudovat střední školu, příští školní rok mě čeká maturita. A ve fotbale? Jednou bych se chtěl prosadit do prvoligového kádru Viktorie,“ přeje si.

Konkrétního světového hráče za vzor nemá, ale obdivuje Brazilce. „To je fotbal podle mého gusta. Jsou to fotbaloví kouzelníci, co ti dokáží na hřišti s míčem, to je neuvěřitelné. Taková hra se mně moc líbí,“ svěřuje se.

Když si splní svoje povinnosti ve fotbale a ve škole, volný čas věnuje hlavně opět sportu. Rád hraji squash a tenis,“ říká.

Jakub Dvořák si zahrál i v prvním přípravném duelu juniorky v Čáslavi, kde Viktoria podlehla vysoko 0:5. „Z dorostu jsem byl zvyklý vyhrávat a teď takový výprask. Ale byl to zápas s druhou ligou a to je cenná zkušenost,“ míní.