Za plzeňský klub sehráli řadu velkých utkání, teď slaví významná životní jubilea.

Dnes se Ivan Bican dožívá 65 let a jeho spoluhráč Miroslav Ziegler dosáhne týž den na sedmdesátku.

Střelec

S fotbalovou abecedou začínal Ivan Bican v pražské Aritmě a už v roce 1966 se objevil v dorostenecké reprezentaci.

Po vojně v Dukle Písek se nositel slavného fotbalového jména vrátil do Aritmy, ale v lednu 1970 už zamířil do plzeňské Škodovky.

„V Aritmě jsem hrál s mladým Kolským, kterého chodil sledovat jeho otec Karel – trenér. Asi jsem se mu líbil, proto jsem se objevil v Plzni, kterou tehdy vedl," vzpomíná Bican na odchod z hlavního města.

Škodovka hrála druhou ligu, prala se o postup a v prvním jarním kole hostila vedoucí Duklu Bánská Bystrica. A Ivan Bican se při své premiéře blýskl.

Proběhl s míčem půlku hřiště a vstřelil první gól, kterým položil základ k vítězství Plzně 3:2. Také v dalším kole v Třinci zařídil svou brankou vítězství 1:0.

To už o něm věděl Rudolf Vytlačil, trenér Českého lva, což byla reprezentace České republiky, a nominoval ho k utkání s Horním Rakouskem. A plzeňský útočník i na mezinárodní scéně dostál pověsti střelce a dvakrát skóroval.

„Reprezentovat, to byla pro mne velká čest. Ten zápas jsme vyhráli 5:0 a já měl okolo sebe výborné hráče. Třeba Samka, Vítů, Stratila nebo Honzu Gomolu s Frantou Plassem."

Škodovka poté postoupila mezi elitu a Ivan Bican byl i tam hráčem základní sestavy.

S plzeňským mužstvem zažíval vzestupy i pády, a když v roce 1972 Škoda postoupila do nejvyšší soutěže na dlouhých osm let, patřil k nejlépe hodnoceným hráčům. To už ale nehrál na postu útočníka.

„Když Kolského vystřídal na lavičce Rubáš, udělal ze mě záložníka. Mně to bylo celkem jedno, dobrá fyzická kondice mi dovolila zvládnout i post záložníka," říká Bican.

Na hřišti měl obrovský akční rádius, pohyboval se od branky k brance, vypichoval míče, přihrával, tvořil hru a jen tak mimochodem dával góly. V první lize jich nastřílel čtyřiačtyřicet.

V roce 1971 si zahrál v Poháru vítězů pohárů i proti Bayernu Mnichov.

Doma druholigová Škodovka před návštěvou 30 000 diváků padla 0:1, přestože byla světovým hvězdám přinejmenším vyrovnaným soupeřem. V odvetě v Mnichově dokonce Ivan Bican vstřelil legendárnímu brankáři Seppu Maierovi gól.

„Brzy jsme prohrávali, ale podařilo se mi vyrovnat. Dostal jsem přihrávku od Zieglera a trefil branku. Hrál se otevřený fotbal, my jsme ale šance nedávali, domácí ano. Nakonec jsme prohráli 1:6," vybavuje si Bican.

Výbornou formu měl i na podzim 1973, kdy nasázel do sítí soupeřů devět gólů.

V domácím utkání s Brnem rovněž skóroval, ale zároveň utrpěl těžké zranění. „Po gólu mi brankář Padůch zajel do stojné nohy a naštípl kotník," popisuje karambol.

Plzeň sice vyhrála 4:3, Bican dostal sádru, ale brzy byl zpátky znovu v dobré formě. A do svých služeb ho lákaly pražské kluby.

„V té době mě chtěla Sparta, Bohemians i Slavia. S tou probíhala už konkrétní jednání, ale nakonec k dohodě nedošlo a já v Plzni zůstal. A rozhodně jsem nelitoval, protože místo v sestavě jsem měl jisté, a to bych v Praze možná neměl."

To platilo až do roku 1979, kdy v Plzni trénoval Jaroslav Dočkal, který Ivana Bicana vyřadil z kádru.

„Když porovnám trenéry, tak Kolský byl dobrý člověk, takový táta. Rubáš zase odborník, Pospíchal velice přísný, někdy až za hranu, ale na všechny vzpomínám rád. Nikoliv však na Dočkala. To byl labilní člověk, a v žádném případě ne trenér na svém místě. Kvůli němu jsem odešel z Plzně. Řekl mi, že ve třiceti letech nejsem perspektivní."

Poté Bican zamířil do druholigové RH Cheb. S týmem postoupil do první ligy, a dokonce si zahrál i derby s Plzní ve Štruncových sadech. V létě 1980 v Chebu ale skončil a poté hrál za Rapid Plzeň, kde začal i trénovat.

V roli kouče prošel několik klubů, stále přitom ale stačil hrát. A fotbalem se aktivně baví dodnes.

I v pětašedesáti letech střílí za starou gardu góly. Zároveň se stará o bývalé plzeňské hráče a fanoušci ho mohou pravidelně vídat na utkáních Viktorky.

Jihočech

Další jubilant Miloslav Ziegler pochází z Českých Budějovic, kde začínal s fotbalem jako levé křídlo.

Už v sedmnácti letech hrál za dospělé. Vojnu prožil v Dukle Olomouc, poté se vrátil do Českých Budějovic a úspěšně čelil lanaření především pražských prvoligových klubů. Neodolal však nabídce z Plzně, kam přestoupil v lednu roku 1965.

Hrála se zde sice jen druhá liga, ale po podzimu byl tehdejší Spartak v čele a počítalo se s postupem.

Hned v prvním domácím duelu vstřelil Ziegler „svým" Českým Budějovicím gól a pomohl k výhře 3:0.

Díky své levačce dával z postu křídla či spojky hodně gólů, ale celkově se Plzni nedařilo tolik jako na podzim a do první ligy postoupila nakonec pražská Slavia.

Ta si také Miloslava Zieglera vyhlédla a na sklonku roku 1965 tam přestoupil.

V Edenu prožil řadu vydařených prvoligových duelů, ale v sezoně 1969 – 1970 byl znovu v Plzni a pomohl jí vybojovat nejvyšší soutěž.

Útočná vozba Süss – Kamír – Bican – Ziegler byla produktivní a sám Miloslav Ziegler byl s deseti góly nejlepším kanonýrem týmu.

Střelecké schopnosti prokazoval i v prvoligové sezoně 1970 – 1971, kdy vstřelil devět gólů stejně jako Ivan Bican.

Škodovka však v nejvyšší soutěži vydržela jen rok a sestoupila. Ziegler si stačil ještě dvakrát zahrát proti Bayernu Mnichov a v lednu 1972 zamířil do třetiligových Českých Budějovic. Na sklonku kariéry působil v Prachaticích a ve Vodňanech. Ještě v jednačtyřiceti letech pomáhal Týnu nad Vltavou v I. A třídě.