Osmačtyřicetiletý odchovanec fotbalu z Tlučné na severním Plzeňsku a bývalý ligový gólman Plzně, Chebu, Teplic, Zlína, Banské Bystrice a řeckého klubu Škoda Xanthi bude spolu s hlavním koučem Otou Dolejšem a asistentem trenéra Ondrejem Dudou v příští sezoně působit v druholigovém celku Al-Watani Tabuk.

Česko-slovenský trenérský triumvirát si udělal dobré jméno při svém prvním působení v Saúdské Arábii v sezoně 2010/2011, kdy s Abhou bojoval do posledního kola o postup do nejvyšší soutěže.

„V přímém souboji s druhým kandidátem na postup jsme museli vyhrát, což se nám bohužel nepodařilo, a do první ligy postoupil soupeř. Skončili jsme čtvrtí, což byl i tak velký úspěch. V kapse jsme už tehdy měli smlouvu na další rok, a to nebývá v tamějším fotbale zvykem," vzpomíná Jiří Krbeček.

V Saúdské Arábii si nemůžete být svým angažmá jisti, situace se mění každou chvíli. O tom se Jiří Krbeček přesvědčil hned na začátku další sezony.

„Po utkání třetího kola, které jsme vyhráli, nás vedení klubu všechny odvolalo. Bylo to samozřejmě překvapení, i když něco už se dalo předtím vytušit. Prezident klubu už neměl takový vliv jako předtím, přestal chodit na naše tréninky. Následně jsme se dozvěděli, že se vyměnilo vedení klubu, a to si přivedlo i trenéry z Tuniska. A my se museli poroučet," vrací se k událostem loňského podzimu Jiří Krbeček.

Kvalitní práce česko-slovenských trenérů ale neunikla pozornosti jiných klubů. „Už těsně po návratu domů nás kontaktovali zástupci klubu Al-Watani Tubuk, který v té době neměl dobré výsledky, jestli bychom měli zájem. Mezitím se ale mužstvo zvedlo a jednání ustala. Obnovila se znovu letos na jaře s tím, že nastoupíme od července," vypráví.

O služby trojice Dolejš, Krbeček, Duda měly zájmy i další tři kluby ze Saúdské Arábie. „Nabídka Al-Watani ale byla rychlá a konkrétní, už v květnu jsem měl na stole roční smlouvu podepsanou klubem. Ze zkušeností, které jsem nabyl při prvním působení v Saúdské Arábii, ale vím, že to stále nic neznamenalo. Podepsaná smlouva je pořád jen kusem papíru, který se dá kdykoliv vyhodit do koše. Tomu, že se znovu vrátím do Saúdské Arábie, jsem uvěřil až teď o víkendu, kdy na moji mailovou adresu dorazily elektronické letenky," usmívá se Jiří Krbeček, který se svými kolegy vyrazí do Tabuku šestého července.

Když se do Saúdské Arábie chystal poprvé před dvěma lety, netušil ani v nejmenším, co ho tam čeká. „Nyní už vím, do čeho jdu. Znám prostředí, mentalitu lidí, zvládl jsem základy arabštiny. Komunikace s hráči mně nedělá potíže, fotbalovou terminologii ovládám. A domluvím se i v hotelu, restauraci či v obchodě," pochvaluje si.

V Saúdské Arábii ho už nepřekvapí ani dominantní postavení muže či pravidelné modlitby muslimů, kterým se musí podřídit i sportovní příprava.

Zejména pro evropské trenéry nastává zvláštní situace v období ramadánu. „V praxi to znamená, že od první do poslední modlitby nesmí muslimové jíst ani pít. Najíst se mohou až v večer. Tréninky tak začínají kolem půlnoci, přičemž hráči většinou přes den mezi jednotlivými modlitbami spí," říká muž, který se na začátku května podrobil operaci kyčle.

„Už mám oba klouby vyměněné, plzeňští lékaři Miloslav Zárybnický a Zbyněk Kraus odvedli opět skvělou práci. Běhám už bez berlí," chválí oba operatéry fotbalový trenér brankářů Jiří Krbeček.

Jiří Krbeček

Narodil se 12. května 1964. Odchovanec fotbalu v Tlučné na severu Plzeňska hájil branku Škody Plzeň, RH Cheb, Zlína, Teplic, slovenského FK Dukla Banská Bystrica a řeckého klubu Škoda Xanthi. V naší nejvyšší soutěži odehrál 153 utkání. V reprezentaci do 21 let nastoupil do čtyř utkání, v dorosteneckých reprezentacích nastoupil v 19 utkáních. Je otcem ligových fotbalistů – dvojčat Tomáše
a Lukáše Krbečkových.

Jako trenér brankářů působil ve Viktorii Plzeň, kde trénoval mimo jiné i Petra Čecha. Naposledy vedl pobočku brankářské školy Petra Kouby v Plzeňském kraji.