Mají za sebou famózní polovinu soutěže. Fotbalisté Viktorie Plzeň z patnácti kol ve čtrnácti zvítězili a o první body přišli až v neděli po bezbrankové remíze v Teplicích.

Spanilá podzimní jízda pasovala klub ze západu Čech do pozice suveréna, který vládne lize s luxusním náskokem na své soupeře – 11 bodů na druhou Olomouc a 14 bodů na třetí Slavii.

„Z našeho pohledu to bylo fantastických patnáct kol. Získat za první polovinu soutěže třiačtyřicet bodů, to se asi často nestává. Asi je to rekord, ale to je mi jedno, já na rekordy nehraji,“ prohlásil po utkání trenér Viktorie Pavel Vrba.

„Pro nás je to především výborný vstup do soutěže, moc si toho vážíme. Navíc náš herní projev v naší i v Evropské lize měl svoji tvář,“ dodal kouč Plzně.

Deník se pokusil zmapovat, proč si jeho tým hraje v domácí soutěži vlastní ligu.

Teplice - Plzeň 0:0
Vítězná série Viktorie skončila v Teplicích

Vyvolený kouč. Trenér Pavel Vrba po svém letním návratu do Plzně potvrdil, že je pro Viktorii vyvoleným trenérem. A naopak, Viktoria je jeho osudovým klubem. Charismatický kouč navázal po třech a půl letech na svoje první angažmá způsobem, jako by z klubu nikdy neodešel. S Plzní suverénně kraluje domácí soutěži a úspěchy slavil po pomalejším rozjezdu i v Evropské lize, kde postoupil do vyřazovací části.

Limberský, Petržela a spol. Vrba se opírá o zkušené hráče, kteří pamatují největší úspěchy z jeho prvního angažmá v Plzni a dobře znají a chápou Vrbovu filozofii. Petržela, Kolář, Limberský, Bakoš, Řezník a další se mu za jeho důvěru odvděčují kvalitními vyrovnanými výkony a jsou na trávníku Vrbovou prodlouženou rukou.

Případ Kolář. Když Vrba povolal při svém příchodu do Plzně v létě do mužstva zpět Daniela Koláře, mnozí odborníci si ťukali na čelo a Kolářův návrat zpochybňovali. Vrba ale věděl své – byl přesvědčen o tom, že zkušený záložník má ještě mužstvu co dát. Podzim mu dal za pravdu – Kolář vnesl do týmu rozvahu, nadhled a zdravé sebevědomí. Navíc střílí důležité góly – dvaatřicetiletý fotbalista rozhodl důležité bitvy se Spartou a se Slavií.

Ani těsná obrana hostující juniorky Liberce nezabránila hráčům FC Viktorie ve vstřelení tří branek. Na snímku brání jeden z hráčů Slovanu plzeňského Dušana Pince (v červenomodrém).  Foto: Deník/Zd. Vaiz
Juniorka Viktorie si hladce poradila s Libercem

Sázka na ofenzivu. Ač v roli hráče měl Vrba z pozice obránce na starosti spíše defenzivu, jako trenér tvrdošíjně preferuje útočný a divácky atraktivní způsob hry. Patří k trenérům, kteří se zarputile drží hesla, že fotbal se hraje hlavně pro diváky. A svoji prací to také naplňuje. Fotbal, který na podzim Viktoria předvádí, diváky prostě baví.

Vnitřní síla. S tím, jak narůstal počet vítězných zápasů v lize, stoupalo i sebevědomí mužstva. Vírou ve vlastní síly, že i když se nedaří podle plánu, dokážou fotbalisté Viktorie dovést zápas do vítězného konce. Tady jsou dva příklady velké vnitřní síly týmu – v utkání v Jihlavě vstřelil Marek Bakoš rozhodující gól na 2:1 v 90. minutě, doma proti Bohemians 1905 zařídil výhru 2:1 sedm minut před koncem bývalý hráč Klokanů Milan Havel.

Zvládnuté zápasy proti pražským ´S´. Zatímco na jaře Viktoria svým největším rivalům, Spartě a Slavii, body odevzdala, tentokrát zápasy zvládla. Na prestižní bitvy se výborně připravila a vyšla z nich díky disciplinovanému a takticky vybroušenému výkonu celého týmu a už zmíněným gólům Daniela Koláře jako vítěz.