„Je vidět, že ne všechno je u nás špatné. Tady vidíte, že se dostalo i na tohohle rošťáka. Slušně řečeno,“ řekl Ladislav Vízek, internacionál a Berbrův letitý kritik.

Policejní razie přichází po dvouletém sledování, po využití odposlechů. Vedle Berbra byl zadržen také kontroverzní sportovní ředitel Vyšehradu Roman Rogoz, blízký kamarád šéfa komise rozhodčích a bývalého reprezentanta i kouče národního mužstva Jozefa Chovance.

„Každému rozumnému člověku mohlo dojít, že Vyšehrad se nahoru nedostal úplně svou zásluhou,“ glosoval Vízek.

Dalšími do party jsou někdejší ligista Michal Káník a také skupina rozhodčích.

„Tři osoby podezírá policie z trestných činů zpronevěry a podplacení. U jedné osoby je trestní řízení vedeno pro trestný čin zpronevěry, podplácení a přijetí úplatků. U dalších tří osob jde pouze o trestný čin přijetí úplatku ve prospěch organizované zločinecké skupiny,“ uvedla vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Kauza se má týkat především druhé a třetí ligy, ve hře však mají být také sázky. Ostatně Káník už byl jednou odsouzen v případu sázení na zápasy.
„Nemáme detailní informace, nicméně můžeme konstatovat, že kauza zásadně poškozuje celý český fotbal, potažmo i nás jako sponzora,“ řekl Petr Šrain, mluvčí Fortuny, titulárního partnera nejvyšších soutěží. „Jednání, o kterém se spekuluje, jednoznačně odsuzujeme. Věříme, že vše bude důkladně prošetřeno a případní viníci potrestáni,“ doplnil.

Policie dorazila do sídla asociace na Strahově hned po ránu, na dalších místech Česka zatýkala a prováděla domovní prohlídky. „Asociace poskytuje v tuto chvíli maximální součinnost všem složkám Policie ČR a čeká na další pokyny a informace,“ řekl mluvčí Michal Jurman.

Co bude dál? „Samozřejmě ctím presumpci neviny, ale pokud bude Berbr obviněn, měl by být hrdina, ke všemu se přiznat a taky se vzdát všech funkcí,“ řekl Lubomír Němec, člen Řídící komise pro Moravu a předseda Tatranu Bohunice.

Jeho další slova pak dokazují, jak je fotbal rozdělen. „Berbr je místopředseda FAČR za Čechy, takže se s tím musejí vypořádat Čechy a lidé v jeho okolí, tedy předseda Martin Malík a sekretář, mělo by se jim už rozsvítit v hlavách,“ řekl. „Předseda nám vykládal, jak se umí od Berbra odstřihnout, a nikdy to neudělal.“