Mezi prvními přišel do kabiny levonohý záložník Jan Kovařík a potvrdil, že je na start přípravy dobře nachystaný. Ani o dovolené, kterou trávil převážně mezi příbuznými a kamarády, nezahálel.

„I během volna jsem se snažil hýbat, měli jsme tam i dva povinné kratší tréninky,“ prozradil Jan Kovařík, jenž v Plzni začíná už šestou letní přípravy.

I když to není mezi fotbalisty zrovna oblíbená část tréninkové dřiny, dobře ví, že k jejich sportu patří. Berou to jako nutné zlo.

„Testy nic příjemného nejsou, většinou se na pásu běží až do mrtva. Ale chápu, že se musí naměřit potřebné hodnoty, čeká nás těžká sezona a je zapotřebí být dobře nachystaný,“ uvědomoval si na startu i Kovařík.

Společně s ním se první den testů představili i další záložníci Aleš Čermák, Tomáš Hořava nebo vytáhlý útočník Tomáš Chorý.

Kolem poledne už se na páse potil Aleš Čermák, který doléčil zraněné koleno.

„Cítím se dobře, vyléčil jsem zranění, které mě vyřadilo z posledních zápasů. A během přestávky jsem se dost hýbal, splnil jsem tréninkový plán, takže i výsledek testu není vůbec špatný,“ usmál se záložník.

A co přesně plzeňské fotbalisty čekalo?

Po důkladné rozcvičce šli na neoblíbený běžecký pás. Každé tři minuty odevzdávali vzorek krve, aby lékaři změřili hladinu laktátu. Pak ještě následovalo pokračování v posilovně, kde si je vzali do parády fyzioterapeuti.

„Připravili jsme pro hráče speciální silový test a kineziologický rozbor těla. Ten je důležitý pro prevenci zranění a odhaluje nám případné svalové disbalance,“ vysvětloval jeden z nich Petr Nasler, bývalý triatlonista.

Další přijdou na řadu dnes, zítra pak všichni vyběhnou k prvnímu společnému tréninku. Někteří však ještě budou chybět, pozdější nástup mají reprezentanti. Hráči doléčující zranění mají zase individuální program.

Zdeněk Soukup