Jde do tuhého. České fotbalistky vsobotu čeká zatím nejtěžší prověrka v kvalifikaci na mistrovství Evropy. Po dvou povinných výhrách nad Severním Irskem a Běloruskem se v Plzni postaví proti mnohem silnějšímu soupeři, Španělsku.

„Rozvržení sil v naší skupině hovoří jasnou řečí. Favoritem skupiny je Anglie, mezi námi a Španělskem se s největší pravděpodobností rozhodne o tom, kdo obsadí druhé místo. To zaručuje přímou účast v baráži o postup na mistrovství Evropy. Z toho je patrné, jak moc je pro nás zápas se Španělskem důležitý. Čeká nás velká bitva,“ vysvětluje kouč české reprezentace Dušan Žovinec.

Češky vykročily do kvalifikace dvěma výhrami na hřištích soupeřek, v Severním Irsku zvítězily 3:1 a v Bělorusku 4:1. Trenéra Žovince ale potěšily jen výsledky.

„Herní projev týmu nebyl takový, abych s ním mohl být spokojen. Prosazovali jsme se spíše individuálně. To by proti Španělsku nemuselo stačit, je to mnohem kompaktnější tým než dva naši předchozí soupeři,“ připomíná lodivod české reprezentace.

Český tým přijel do Plzně ve čtvrtek a ubytoval se v penzionu Vion. Část družstva absolvovala ještě večer rehabilitaci v prostorách tribuny Městského stadionu ve Štruncových sadech, na kterém se utkání uskuteční.

Včera oba soupeři absolvovali na stadionu předzápasový trénink. Španělky od 12.00 hodin a Češky si trávník stadionu vyzkoušely od 15.00 hodin.

Podle českého kouče by na fotbalově vyspělé a technicky velmi dobře vybavené Španělky měl platit především důraz v osobních soubojích. „Španělky jsou navíc velmi sebevědomé. Ještě v živé paměti mám výkony španělského týmu do 19 let, který se před třemi lety utkal s naší devatenáctkou v Českém Dubu a porazil ji 4:0. Některé hráčky z týmu se objevují v řadách našeho sobotního soupeře,“ upozorňuje trenér Žovinec.

Českému kouči dělá starosti zdravotní stav několika opor. „Klíčovou postavou našeho týmu je Pavlína Ščasná, která doléčuje svalové zranění, stejně jako Ivana Martínková. Heroldová bere antibiotika a nastydlá je i Došková,“ vyjmenovává případné absence kouč.

Kvalifikační utkání žen ČR – Španělsko začínáv sobotu ve 14.00 hodin. Vstupné na zápas je 50 korun, mládež do 18 let a ženy mají vstup zdarma.