Pro plzeňského kouče Pavla Vrbu nebude dnešní duel prvním setkáním se Superpohárem. „Na Slovensku se Žilinou jsem měl možnost si již Superpohár zahrát. Jeho vznik beru jako správný krok,“ kvitoval rozhodnutí svazu trenér Viktorie.

Souboj vítěze domácího poháru s mistrem má ve světě tradici a je možné, že si i český Superpohár získá velkou oblibu fotbalových fanoušků. „Věřím, že ano. Počítám, že na Spartu přijde hodně diváků, že to bude atraktivní utkání,“ přeje si Vrba.

Do Gambrinus ligy vstoupí Plzeň 18. července domácím zápasem proti Olomouci, ale už dnešní utkání berou Západočeši vážně. „Určitě je to něco jiného než klasické přípravné utkání. Může to pro nás být generálka před ligou, ale jak pro Spartu před Ligou mistrů, tak i pro nás před Evropskou ligou, to bude zápas, který nám ukáže, jakou máme s blížícím se předkolem formu. Jak vidíte, vše nasvědčuje tomu, že Superpohár bereme vážně,“ potvrdil trenér Pavel Vrba.

Výhodu domácího prostředí bude mít dnes sice Sparta, ale právě na trávníku Generalli areny na Letné získala Viktoria 18. května trofej Ondrášovky Cupu. „Osobně si myslím, že domácí prostředí bude trošku nahrávat Spartě, ale my jsme v minulém ročníku poháru dokázali, že umíme důležité zápasy zvládnout. Ať už to bylo v Olomouci, nebo na neutrální půdě na Letné. Věřím, že i tentokrát prokážeme, že také venku dokážeme hrát dobře,“ věří svým svěřencům Vrba.

Během finále Ondrášovky Cupu vytvořili fanoušci Plzně svým fotbalistům vynikající atmosféru a kouč Viktorie věří, že podobná kulisa bude k vidění také dnes v Superpoháru. „Ve finále proti Jablonci zažili diváci atmosféru, která už tady myslím dlouho nebyla. A i když to bude možná problematičtější, neboť sparťané budou mít na domácím hřišti asi trošku výhodu, věřím, že budou plzeňští fanoušci slyšet,“ dodal Vrba.

Stejný pohled jako kouč Viktorie má na vznik Superpoháru také plzeňský kapitán Pavel Horváth. „Určitě je to krok správným směrem. Myslím si, že je to ten pravý rozjezd pro novou sezonu. Je to čest, takový zápas si zahrát,“ radoval se zkušený záložník.

Také plzeňský špílmachr má zkušenosti se zápasy Superpoháru. „Hrál jsem jej v Portugalsku, a to dokonce natřikrát. Bylo to totiž tak, že pokud se nerozhodlo během hrací doby, hrál se nový zápas. Takže se nám to podařilo vyhrát až na třetí pokus,“ vzpomíná s úsměvem Pavel Horváth.

Ve fotbalově vyspělých zemích je Superpohár velmi divácky přitažlivý. „Ano, to byl i v Portugalsku. Však také fanoušci zisk trofeje řádně slavili. Z tohoto pohledu je Superpohár pořádně respektovaný a uznávaný. Přál bych si aby taková tradice nastala i u nás,“ doufá Horváth.

Čtvrteční duel bude pro pěta〜třicetiletého záložníka specifický, neboť nastoupí proti svému mateřskému klubu, ve kterém fotbalově vyrůstal. „Těším se. Je to finále soutěže, bude to zajímavé. A tím, že je to Sparta, o to více to pro nás bude prestižnější. Chci ten pohár vyhrát.“

Pavel Horváth stejně jako trenér Vrba doufá, že na Letnou dorazí hodně fanoušků, kteří vytvoří viktoriánům pořádnou fotbalovou atmosféru. „Doufám, že nám budou fandit stejně jako při finále Ondrášovky Cupu. A také doufám, že si plzeňští fanoušci zvyknou chodit nejen na finálové zápasy, ale že nás budou povzbuzovat během celé sezony.“