Tím nejlepším možným způsobem se rozloučili fotbalisté Viktorie Plzeň s podzimní částí první Gambrinus ligy. V sobotní domácím utkání rozstříleli Olomouc 4:0, k tomu ještě čtyřikrát pomohla hostujícímu brankáři Drobiszovi branková konstrukce.

Do střelecké listiny se postupně zapsali Rezek, Trapp, Petržela a Kolář.

Do sestavy Plzeň se vrátili po vypršení karetního trestu kapitán Horváth a Trapp, v obraně naopak chyběl vykartovaný Navrátil. Olomouc se zase kvůli zdravotní indispozici musela obejít bez tvůrce hry Melinha. „Ve středu hřiště jsme dominovali a bylo vidět, že hráči jako Trapp a Horváth, v momentě když jsou na hřišti, jde hra týmu o třídu nahoru,“ přiznal plzeňský trenér Pavel Vrba.

Už úvod naznačil, jakým směrem se bude utkání ubírat. V 5. minutě se po rohovém kopu uvolnil v pokutovém území Rezek a svojí střelou orazítkoval levou tyč olomoucké branky.

Stejný hráč se dostal k zakončení v 18. minutě po Varadiho akci. Tentokrát ale mířil ve výborné pozici hodně nepřesně a v ochozech plzeňského stadionu to jenom zahučelo.

Stejní hráči si spolupráci zopakovali i o pět minut později, ale ani tentokrát se Rezkovi koncovka nevydařila.

Olomouc si vytvořila první vážnější šanci ve 29. minutě, Hořava však trefil hlavou pouze náruč plzeňského brankáře Ticháčka. Chvilku na to předvedl velkou hrubku Halama, jehož zaváhání musel hasit na poslední chvíli Ticháček.

Viktoria se ujala vedení ve 32. minutě. Aktivní Rezek obral v šestnáctce o míč soupeřova obránce a střelou ke vzdálenější tyči poslal kolem Drobisze míč do branky – 1:0.

„V prvním dvou šancích jsem špatně trefil míč. Na třetí pokus už to vyšlo a zaplať pánbůh za ten gól. Ten nás trochu uklidnil a potom už jsme Olomouc přejeli,“ uvedl po utkání Jan Rezek.

Brzy to mohlo být o dvě branky, ale Trapp po Jiráčkově centru trefil pouze levou tyč. Na druhé straně podržel domácí tým Ticháček, který po včasném vyběhnutím ukopl míč těsně před dvojicí útočníků Olomouce.

Ve 38. minutě všem divákům zatrnulo, neboť na trávníku zůstal ležet domácí špílmachr Horváth. Po ošetření se ovšem do hry vrátil.

Těsně před koncem poločasu upadl po kontaktu s protihráčem ve vápně Olomouce Petržela, ale místo penalty si vysloužil pouze žlutou kartu.

„Musím hráče pochválit za to, že dobrým presingem donutili Olomouc chybovat. Ve velkém počtu jsme soupeře atakovali a nenechali ho rozehrát,“ vysekl poklonu svým svěřencům trenér Vrba.

Ukázalo se, že Viktoria si šetřila střelecký prach do druhého poločasu. Pět minut po změně stran skóroval Trapp, když jeho střelu z úhlu nešťastně tečoval hostující obránce Komárek a poslal míč přes Drobisze do vlastní branky – 2:0.

Třetí zářez na pažbu přidal v 54. minutě Petržela. Po pohledné sólové akci Rezka a jeho ideální přihrávce pohodlně skóroval do odkryté brány Olomouce.

Po hodině hry dvakrát zahrozili hosté, ale trestný kop Kazára zlikvidoval brankář Ticháček a Šuškavčevič mířil v dobré pozici hlavou nad.

Útočnou snahu Olomouce definitivně utnul v 76. minutě čtvrtým gólem Kolář. Hostující obránci nechali Drobisze poněkolikáté na holičkách a plzeňský záložník mu po přihrávce Petržely nedal v souboji tváří v tvář šanci.

V 82. minutě mohli viktoriáni ještě jednou rozveselit dva a půl tisíce diváků, ale Halama a hned po něm i Rezek trefili jen pravou tyč Drobiszovy branky.

Plzeň tak porazila po výborném výkonu Olomouc 4:0 a při cestě k zimní přestávce ji vyprovázel aplaus nadšených fanoušků.

„Naše vítězství je zcela zasloužené. Potvrdilo se to, co jsem říkal, když jsem přišel do Plzně. Herní kvalita Viktorky je, co se týká české ligy, nadstandardní. Je to mužstvo, které by se mělo v tabulce pohybovat od šestého místa nahoru a myslím si, že ten dnešní zápas ukázal, že na to tým má,“ měl radost z předvedené hry kouč Plzně Vrba.

Těžko se utkání hodnotilo trenérovi hostí Zdeňku Psotkovi. „Dnes rozhodla naše malá agresivita v prvním poločasu a obrovské individuální chyby, kterých se hráči dopustili. Pokazili jsme si dobrý dojem z celého podzimu,“ mrzelo kouče Olomouce.

Plzeň – Olomouc 4:0

Poločas: 1:0

Branky: 32. Rezek, 50. Trapp, 54. Petržela, 76. Kolář.

Plzeň: Ticháček 2 – Limberský 2, Rada 2, Halama 3, Jiráček 2 – Petržela 2 (80. Lecjaks), Trapp 2, Horváth 2, Kolář 2 – Varadi 2 (75. Mlika), Rezek 2 (86. Vaculík). Trenér: P. Vrba.

Olomouc: Drobisz 3 – Kaščák 3, Komárek 4, Šuškavčevič 4, Heidenreich 3 – Onofrej 3 (69. Nepožitek), Rossi 4, Hořava 3, Janotka 3 (38. Kazár 3) – Ordoš 3 (84. Petr), Hubník 3.Trenér: Z. Psotka.

Rozhodčí: Adámek – Filgas, Kubáň. ŽK: Petržela, Rada – Ordoš, Kaščák. Diváci: 2538.