„Spolupracujeme se třemi středními školami v Plzni. Sportovním gymnáziem a dvěma průmyslovými školami, dopravní a strojnickou,“ říká Petr Žitek, předseda občanského sdružení FC Viktoria Plzeň a člen dozorčí rady FC Viktoria Plzeň, a. s.

Právě občanské sdružení má v klubu na starost práci s mládeží. „Filozofií klubu je kvalitní práce s mladými fotbalisty, kterou je Viktoria už řadu let pověstná. My jsme ale chtěli jít ještě dál a starat se o rozvoj osobnosti talentovaných fotbalistů komplexně,“ vysvětluje Petr Žitek.

Viktoria navázala úzkou spolupráci se zmíněnými středními školami, kde si mohou mladí fotbalisté vybrat celou škálu maturitního studia i učebních oborů. „Vzdělání považujeme přinejmenším za stejně důležité jako sportovní přípravu. Ne každý z fotbalistů to dotáhne až do první ligy a fotbalem se bude moci živit,“ připomíná Žitek.

Klub je ve stálém kontaktu se školou, jednoduše trenéři komunikují s třídními učiteli a získávají tak informace o studiu a chování svých svěřenců. Ke kontrole slouží trenérům i speciální knížky vydané klubem (její obálka je na snímku vlevo), kam si sami studenti zapisují známky a jedenkrát týdně je předkládají ke kontrole trenérům.

Trenéři mají se zavedením knížek dobré zkušenosti. „Je to hlavně o odpovědnosti studentů–fotbalistů a také o důvěře. Pokud ji některý z nich zklame a zatají špatnou známku, což samozřejmě dříve či později vyjde najevo, přijde na řadu postih,“ říká Karel Krejčí, šéftrenér Sportovního centra mládeže a kouč Viktorie Plzeň U19.

A s jakým trestem může hříšník například počítat? „Třeba nesmí na dopolední trénink nebo místo za A tým nastoupí za béčko,“ uvádí příklady Krejčí.

Žádný velký problém ale trenéři Viktorie během podzimu řešit nemuseli. „Naší snahou je problémům předcházet, podchytit je už v zárodku. A to se nám společně zatím daří,“ podotýká Petr Žitek.

„Víme, že při náročné sportovní přípravě je těžší se přinutit ke studiu. Nechceme klukům školu nějak ulehčovat, ale spíše jim ve spolupráci s učiteli vytváříme podmínky k tomu, aby se s nároky studia vyrovnali,“ zdůrazňuje předseda občanského sdružení FC Viktoria Plzeň.

Klub tak chce navázat na práci legendárního mládežnického trenéra Viktorie Plzeň Josefa Žaloudka, který sám kladl velký důraz na spojení fotbalu a školy. Spousta fotbalistů, kteří prošli jeho rukama, by mohla vyprávět o pověstných kontrolách žákovských či studentských knížek.

Projekt s Viktorkou ke vzdělání by nebylo možné rozjet bez profesionálních trenérů mládeže. „Vloni jsme díky podmínkám, které ve Viktorii vytvářejí mládeži majitelé klubu a reklamní partneři, mohli rozšířit počet profesionálních trenérů dorostu na tři,“ pochvaluje si Petr Žitek.

Klub chce jít ve výchově a péči o mladé fotbalisty ještě dál. „Naší snahou bude ty studenty–fotbalisty, kteří v Plzni bydlí na internátu, soustředit do jednoho objektu nebo dokonce na jedno patro. A přidělit jim i svého vychovatele, aby byla zajištěna péče i mimo školu a klub. Chceme našim mladým fotbalistům zajistit komplexní péči,“ říká.

V rámci projektu S Viktorkou ke vzdělání v klubu do budoucna počítají i s jazykovou přípravou talentovaných fotbalistů. „Především s výukou angličtiny, která je světovým fotbalovým jazykem,“ míní.

Projekt s Viktorkou ke vzdělání má pozitivní ohlasy nejen v partnerských školách, ale i mezi rodiči. „Těší nás, že naše úsilí padá na úrodnou půdu a má hmatatelné výsledky. Pociťujeme to při jednání s rodiči talentovaných fotbalistů z okolních měst, kteří dávají přednost Viktorii před nabídkami jiných prvoligových klubů. To celé potom napomáhá ke vzrůstajícímu sportovnímu i společenskému kreditu celého klubu,“ považuje si předseda občanského sdružení Viktorie Plzeň.