Po čtvrtoligové Hoyerswerdě a třetiligových Magdeburgu, Paderbornu a Kielu je od léta loňského roku v Dynamu Drážďany, jednom z nejúspěšnějších klubů bývalé NDR, šestinásobném mistru a čtyřnásobném vítězi poháru.

K oporám třetiligového mužstva klubu patří i Pavel Dobrý, který v naší první lize odehrál 15 zápasů a vstřelil jeden gól Opavě. Ve dvaatřiceti letech zraje v Německu jako víno, čím starší, tím lepší.

Proč jste odešel z Kielu, vždyť tam měli postupové ambice?
Před loňskou sezonou tam byla velká euforie. Měli jsme nejvyšší rozpočet ve třetí lize, přišly posily z druhé bundesligy, ale mužstvu se vůbec nedařilo a nakonec přišel sestup. K záchraně nestačilo ani mých třináct gólů. Okamžitě byl o moje služby zájem. Ozvala se Fortuna Düsseldorf, Emden, Lübeck, Erfurt a mohl jsem se vrátit i do Magdeburgu. Nakonec přišlo s výhodnou nabídkou Dynamo Drážďany, dohodli jsme se. Rozhodlo i to, že to mám blízko domů.
Jak vypadal třetiligový podzim a začátek jara v podání Drážďan?
Nakoupilo se několik hráčů a po dvou odehraných jarních kolech jsme v devatenáctičlenné tabulce šestí. Máme sice bodovou ztrátu na první dvě postupová místa do druhé bundesligy, ale ta není nesmazatelná. Protože je však tabulka hodně vyrovnaná, musíme si dávat také pozor, abychom naklesli pod desátou příčku, protože se bude třetí liga reorganizovat.
Jak se třeti liga bude tvořit?
Ze dvou stávajících skupin vznikne jedna profesionální třetí liga a účast si v ní zajistí týmy na třetím až desátém mstě z každé skupiny. Cílem je umístit se do desátého místa, a když přijde příležitost poprat se o postup, tak ji využít. Zda budeme mít šanci postoupit do druhé bundesligy, hodně napoví utkání příští středu v Düsseldorfu. Ten patří s Wuppertalem a Erfurtem k největším favoritům soutěže.
Býval jste vždy gólovým hráčem. Jednu sezonu jste v divizi nastřílel za Přeštice šestadvacet gólů. Střílíte góly i v Drážďanech?
Třeba v Hoyerswerdě jsem za jednu sezonu vstřelil 17 gólů, ale podzim v Drážďanech byl až do zranění mým nejlepším za působení v Německu. Ve dvanácti zápasech jsem vstřelil osm gólů a byl nejlepším střelcem mužstva. Hráli jsme na dva útočníky a ve dvojici s Markem Penksou se nám dařilo. V každém utkání jsem nastupoval v základu, po dvanáctém kole jsem si však poranil koleno, do konce roku nehrál a měl jsem i výpadky v zimní přípravě. Do jarních dvou zápasů jsem vždy naskočil v jejich průběhu a doufám, že se střelecká forma vrátí.
Nejste v Dynamu jediným Čechem. Jak se daří ostatním?
Všichni tady mají silnou pozici. Slávista Ivo Ulich už má něco za sebou a hraje tu svoji klasiku: tvůrce hry ve středu hřiště. Sparťan Tomáš Votava hrál i v za Mnichov 1860 a v roli stopera drží obranu. Pavel David sem přišel přes Norimberk z béčka Slavie a pravidelně nastupuje v záloze. Slovák Marek Penksa hrál v Drážďanech před časem ještě bundesligu, teď se do klubu vrátil a je miláčkem fanoušků.
Drážďany byly vždy fotbalovým městem. Je zájem fanoušků o Dynamo i ve třetí lize?
Ve městě vládne fotbalová euforie. Na podzim přišlo na derby s Unionem Berlín 17 000 diváků. Teď na jaře se přestavuje stadion, je otevřená jen jedna tribuna a ta byla dvakrát vyprodaná, vždy přišlo 9000 lidí. Příští rok by měl být ryze fotbalový stadion hotový. Velký je i zájem a tlak médií.
Jaký fotbal se hraje ve třetí německé lize?
Není vůbec špatný. My jsme třeba v přípravě remizovali s prvoligovým Jabloncem 1:1 a jeho třetiligové béčko porazili 5:0. Je to zde hodně založeno na bojovnosti, nasazení a fyzické kondici. Od všech hráčů se vyžaduje, aby jezdili nadoraz celých devadesát minut. Druhá bundesliga už je víc fotbalovější. Tu bych si chtěl ještě zahrát.
Oslovily vás Drážďany jako město?
Jsou velmi pěkným městem a žije se tady dobře. Dostal jsem byt 2 + 1 a jsem spokojen. S našimi kluky se občas někam zajdeme pobavit, možností je tady spousta. Největší výhodou je však poloha města. Z Kielu jsem to měl domů 800 kilometrů, z Drážďan je to pouhých 250 kilometrů. Nejméně jednou za 14 dní zajedu domů.
Jak vzali v Drážďanech zápasy naší reprezentace s jejich národním mužstvem v kvalifikaci pro ME?
Když vyhráli v Praze 2:1, tak se dost naparovali a po domácí prohře 0:3 se zase vymlouvali, že už jim o nic nešlo a nebyli kompletní. Mistrovství Evropy je zde však už nyní středem pozornosti.
Jaké máte plány do budoucna?
Teď chci být úplně zdravý a přidat nějaké ty góly. V Drážďanech mám roční smlouvu s opcí, a když bude o mne zájem dál, bude i zájem můj. A až někdy v Německu skončím, zahraji si na konci kariéry fotbal ještě třeba i u nás v Přešticích.

Pavel Dobrý

Narozen: 1. 2. 1976.
Dosavadní kariéra:

  • TJ Přeštice 1984 - 1998,
  • Viktoria Plzeň 1998 - 1999,
  • FSV Hoyerswerda 1999 - 2001,
  • 1. FC Magdeburg 2001 - 2002,
  • SC Paderborn 07 2002 - 2004,
  • Holstein Kiel 2004 - 2007,
  • SG Dynamo Dresden 2007 - dosud.